• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Ahmakov, благодаря за съвета, разчитах, че ще се включиш. Утре ще ми доставят компресора ZR 81

Каква е разликата между него и ZH? И защо смяташ, че фреон 407С може да е проблем?

Знам, че ЗХ има допълнителен извод за течна фреонова фаза, което си е наистина за напреднали и смятах да му сложа капа.

относно директният конденз смятам първоначално само за опит в една баня да опитам. Притесняваме задържането на масло в кондензната линия и евентуален проблем за компресора.


И последен въпрос засега. Относно запояване в защитна среда азот. Нямам азот, но имам аргон....дали би свършил работа ако го пропускам в тръбата при запояване?
a_stoev - майстор
шоп написа:
Ahmakov, благодаря за съвета, разчитах, че ще се включиш. Утре ще ми доставят компресора ZR 81

Каква е разликата между него и ZH? И защо смяташ, че фреон 407С може да е проблем?

Знам, че ЗХ има допълнителен извод за течна фреонова фаза, което си е наистина за напреднали и смятах да му сложа капа.

относно директният конденз смятам първоначално само за опит в една баня да опитам. Притесняваме задържането на масло в кондензната линия и евентуален проблем за компресора.


И последен въпрос засега. Относно запояване в защитна среда азот. Нямам азот, но имам аргон....дали би свършил работа ако го пропускам в тръбата при запояване?
Азота после се ползва и за проба за херметичност защото почти не променя обема си от температурата. Аргона не го знам как е. Една голяма бутилка е 18 кинта. даваш депозит, после ти го връщат.
a_stoev - майстор
А защо избра на 407 а не на 410? Топлообмениците са 45 бара работно. За компресора не ми се чете сега.
шоп - майстор
a_stoev написа:
А защо избра на 407 а не на 410? Топлообмениците са 45 бара работно. За компресора не ми се чете сега.

Нямам представа дали компресор ZR81 може да работи с фреон 410, иначе си прав топлообменниците са за 410 и от към налягане няма проблеми.
Ahmakov - специалист
ZH е разработен за термопомпи, които да работят на ниски външни температури. За вода - вода се обезмисля. Има специфични изисквания за монтаж на компресора.
407С също има специфични изисквания, при неправилно настройване се губи около 30% от мощността или другата крайност компресора.
Относно директният конденз -" флаш газ" може да ти наруши работата на цялата система, независимо дали е само от една баня. Нещата трябва да са сметнати.
Монтираш маслоотделител след компресора, така че маслото да не стига до кондезната линия.
Работата с азот е задължителна.
ZR81 не може да работи с фреон 410.

Предполагам, че и ти като евгени1, ще се изкушиш от подгряване на връщащият се към компресора фреон. Това е много опасно. Погледнете за конкретния компресор, каква е максималната температура на връщащия се фреон. За повечето е около +15С ... +20С . При работа на гранична стойност, скъсявате живота на компресора, а над нея го унищожавате.
шоп - майстор
@Ahmakov, благодаря ти за инфото. Предполагах, че ZR81 не може да работи с фреон 410

http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmode ... ab=2&LID=3

в техническото му описание е посочено фреони 407С и 134а

Кой фреон според Вас е по-удачен за начинаещ като мен? Спомена за специфични изискваня за фреон 407С
Моля те за мен и за хората четящи след мен ще е много полезно ако споделиш.

Съгласявам се с теб и засега идеята ми за диретен конденз я замразявам. Може по-натам да се заиграя с някое компресорче от климатик за да си начеша крастата.

Позна, че както и евгени1 и аз имам идея за минимално подгряване на фреона чрез слънчева енергия. 2000 литра буфер има точно до бъдещата термопомпа. Мисля да използвам термостатичен смесителен вентил за да пропускам вода макс 15-18 градуса....макар, че цяла зима подпочвената вода е с температура 13,8 градуса. Заслужава ли си за 3-4 градуса да усложнявам системата с термостатичен вентил или да пусна една две витки от медната тръба между изпарителя и компресора в буфера :?
a_stoev - майстор
Изпарения фреон минавайки през компресора /имам в предвид целия агрегат/ първо охлажда електродвигателя и после вече постъпва в компресорната част. Както ти каза ахмаков това може да изгори двигателя.
шоп - майстор
Сега разбрах :idea:

Бил съм в заблуда, че максималната температура на кипене е свързана само с физичните свойства на фреона, но трябва да се щади и компресора, като не се прегрява.

То сърцето на машината вече е при мен, но се оказа, че е за тандемна машина и има повече изводи. Ще трябва да се затапят, но кои :?: Пак ще трябва четене и питане :-D

След празниците ще почвам изработката на металната основа за да придобият вид нещата и да се види кое къде горе доло, защото и мястото е кът ( 70см х 45см) и машината основно ще се подрежда вертикално

Ще питам и за свързването на фазите за да не го завъртя наобратно, но това по-натам:-)

Прикачен файл

SAM_9183.JPG

Прикачен файл

SAM_9182.JPG

Прикачен файл

SAM_9181.JPG
шоп - майстор
Относно ТП при мен нещата взеха коренен обрат...

Приятеля, който щеше да ми вакумира и напълни системата с фреон замина за Англия и аз останах с вързани ръце. Но всяко зло за добро. Случайно открих човек, които е спец в хладилната и климатична техника и даже изработва ТП. Буквално ми е съсед и аз не съм знаел :rolleyes:

Та човека ми обясни много неща, даде ми насоки и ще запои медните тръбички и ще напълни системата. Ще ползвам негова разработка контролер за управление на ТП. :rock: Той има ТП със същият компресор ZR81 и топлообменници по 3м2 Каори. Без да искам съм подбрал компоненти на 99% като неговите като параметри.

Иначе с механичната част е лесно. От винкелите и шините на две стари пружини за кревати и една стара основа за водна помпа за 1-2 дни сглобих основата, монтирах топлообменниците и компресора, малко изолация засега ипонеделник живот и здраве почваме по същество :supz:

Прикачен файл

SAM_9185.JPG

Прикачен файл

SAM_9186.JPG

Прикачен файл

SAM_9187.JPG
шоп - майстор
евгени1 написа:
Здравейте колеги, на моята самоделка вода/вода започнах да загрявам връщащият се към компресора фреон от соларните панели чрез буфер 500 л. Успях само да пробвам как работи и отоплителния сезон свърши и ще се ползва следващия сезон, но ме притеснява че температурата на влизащия в компресора фреон понякога достига 35, 38 градуса. Има ли някаква опасност за компресора.
@евгени1, спецовете в хладилната и клима техника не се включват, но ще се опитам за да ти кажа какво научих след 1-2 месеца усилено четене на учебници по хладилна техника и руски и западни форуми за самострой на термопомпи.
Не трябва по никакъв начин да се надвишава температурата на изпарение на фреона зададена в харектеристиките на копмресора дадени от производителят. За моя ZR81 това са 15 градуса. Причината е не загряване и липса на охлаждане, а сгъстяване на фреоновите пари и при фиксирана обемна производителност на компресора за час това вдига тока на компресора извън амперите на пусковият и номинален ток с всички негативо от това претоварване.

По тази причина аз инсталирах след слънчевият ми буфер термосмесителен вентил с който ще регулирам подаващата вода към изпарителя в диапазон максимални 19-20 градуса.

Руснаците масово съвместяват слънчеви панели СП + термопомпа ТП без термосмесителен вентил, но по незнайни за мен причини честотните управления при тях са на много достъпни цени. Почти няма ТП без честотник, а с честотник при 30-40 херца е лесно и удобно да подават вода към изпарителя с температура 25-30, че дори и повече градуси без да надвишават работния ток.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: