• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
torbalan - Дървен философ
kuuuuuul написа:
...
Не успя да ме убедиш, ама никак :)

При температура на подпочвената вода 13 - 14 градуса целогодишно, трудно ще се съглася с казаното от теб... При температура над 14 градуса - в наше село не пускаме отопление :)

Също така ми е интересно ще се вместиш ли в 9 хиляди лева с термопомпа на въздух, котел, комин, склад за гориво и не знам още какво ще трябва...
radius - майстор
Eeee да взема да си хвърля моята (въздушна), като ви чета. И това ми било фенове :razz: . При -12 докарах КОП ~3 и има запас от мощност поне до -18. За какво ми е котел?

Торбалане, писал ли си някъде за твоята система, че явно е нещо екзотично за масите това с директното изпарение?
torbalan - Дървен философ
radius написа:
Eeee да взема да си хвърля моята (въздушна), като ви чета. И това ми било фенове :razz: . При -12 докарах КОП ~3 и има запас от мощност поне до -18. За какво ми е котел?

Торбалане, писал ли си някъде за твоята система, че явно е нещо екзотично за масите това с директното изпарение?
Ако при -12 имаш СОР 3, то при +13 трябва да е някъде към 20 сигурно ;)

Аз въздушна термопомпа в натоварен режим съм виждал един единствен път и при отрицателни температури на практика не вършеше нищо... В кръчмата беше толкоз студено, че дори след три водки пак беше неприятно :)
radius - майстор
torbalan написа:
Ако при -12 имаш СОР 3, то при +13 трябва да е някъде към 20 сигурно ;)
Не ме карай да вадя таблици, просто го приеми.
С 35/30 вода ( а аз с толкова я карам ) е 5,28 копа при +7 и 3,04 при -7С.
При -12 иска поне 37/32 вода, което ще влоши малко копа, но пак ще е близо до 3.
Последна промяна от radius на пон фев 15, 2016 11:50 am, променено общо 1 път.
kuuuuuul - майстор
Котела си го имах от преди втора употреба 500лв,въглищата 2т ми бяха също от преди ТП (3600лв) и още има около 1.5т.Котела или камината ги препоръчвам не защото ТП няма да се справи и при ниски тем. а за подсигуряване от повреди,спиране на тока и т.н.

В тази кръчма явно ТП не е била оразмерена правилно.
torbalan - Дървен философ
kuuuuuul написа:
Котела си го имах от преди втора употреба 500лв...
Не мислех, че обсъждаме твоята инсталация. Аз говоря по принцип.

А в кръчмата компресора на термопомпата, която монтирахме, е със същата мощност, като този на предишната...

Голямата разлика е само в температурата при външното тяло :)

от -10 до +13 са 23 градуса разлика... Отделно, че при вода-вода няма вариант за обледеняване...
radius написа:
...
Не ме карай да вадя таблици, просто го приеми.
С 35/30 вода ( а аз с толкова я карам ) е 5,28 копа при +7 и 3,04 при -7С.
При -12 иска поне 37/32 вода, което ще влоши малко копа, но пак ще е близо до 3.
[/quote]

Не разбрах - това теоретичен СОР ли е или реално засичаш тока и топлината, която пренасяш?

Защото на мен повече ми прилича на теоретичен. При -12 колкото и да е малко влагата на вън, поне половината от времето ще размразява...
radius - майстор
torbalan написа:
Не разбрах - това теоретичен СОР ли е или реално засичаш тока и топлината, която пренасяш?

Защото на мен повече ми прилича на теоретичен. При -12 колкото и да е малко влагата на вън, поне половината от времето ще размразява...
Реален КОП, как го смятам може на лични, че да не цапаме темата.
При -12 няма никаква влага, питата е чиста, но пак влиза отвреме-навреме в дефрост, заради алгоритъма. Виж при 0 си има доста влага и скреж, но нищо фрапантно.
miroki - майстор
torbalan написа:
miroki написа:
...
Очевидно не си ми разбрал въпроса... :)
Не аз.
Аз отговарях на колегата, който казваше, че е същото.
И описах разликите.
Ще направя една вметка.
Термопомпите вода-вода и вода-земя работят по-ефективно при температура под 7 градуса. Но над тази температура са по-слаби.
Ако се броят и киловатите на водната помпа на вода вода, още по-рано.
...
Под директно изпарение се има в предвид, че агента е фреон, а не вода.
В момента наричат новите термопомпи VRF, т.е. на директно изпарение. И минава фреон и до всеки конвектор у дома. С това се премахва топлообменик и повече коп.
При колегата явно се явява фреон-земя и няма топлообменник към земята, ако няма и към конвекторите ще удари пълно VRF, Но е на радиатори и няма как. То и с вентилаторни конвектори не става за фреон, а с вътрешни тела за VRF.
ivan_v - специалист
miroki написа:
torbalan написа:
miroki написа:
...
Очевидно не си ми разбрал въпроса... :)
Не аз.
Аз отговарях на колегата, който казваше, че е същото.
И описах разликите.
Ще направя една вметка.
Термопомпите вода-вода и вода-земя работят по-ефективно при температура под 7 градуса. Но над тази температура са по-слаби.
Ако се броят и киловатите на водната помпа на вода вода, още по-рано.

...
Под директно изпарение се има в предвид, че агента е фреон, а не вода.
В момента наричат новите термопомпи VRF, т.е. на директно изпарение. И минава фреон и до всеки конвектор у дома. С това се премахва топлообменик и повече коп.
При колегата явно се явява фреон-земя и няма топлообменник към земята, ако няма и към конвекторите ще удари пълно VRF, Но е на радиатори и няма как. То и с вентилаторни конвектори не става за фреон, а с вътрешни тела за VRF.
Твърдиш, че ТП вода-вода и вода-земя( това ще да е ТП, която ползва вода от която отнема топлина/студ и отдава полезната топлина/студ в почвата) при температура над 7 градуса са по-слаби и неефективни от кое точно? От ТП въздух-вода ли?
Това са предположения, или измервания. Ако е второто ще е полезно на всички да разберем конкретни цифри. С колко например изходната мощност и COP-a са по-високи при 8 гр. ( това е повече от 7гр.) на изпарение спрямо 12гр.( каквато е темп. на сондажната вода). И това без още да намесваме консумацията на сондажната помпа или тази на вентилатора на ТП въздух-вода.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: