• 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
Точно така, стените се запечатват с бентонит против събаряне
шоп - майстор
ср авг 22, 2018 1:01 pmturbocharged написа:
Бентонита се добява точно преди засмукващата тръба на сондажната помпа”
Ролята на бентонита е двойна. Веднъж той укрепва сондажа да не се свича и второто е да уплътни в последствие U тръбата. Нали не мислиш, че 70-80 метра сондаж е кух и празен?
Пълен е догоре със смес от бентонит, вода и шлам от сондажа.

Като се пъха тръбата сместта даже се излива от горната асат на сондажа.

Изобщо сондирането не е лесно и не винаги може да се достигне до планираните дълбочини. Ако геологията е чакъл и пясък забрави с бентонит. Тогава се работи само под обсада. Обсадната тръба остава.

Ако се достигне водоносен хоризонт според руската школа не се излива бентонит а само много ситен дренаж.

Така U тръбата контактува с вода и ако има движение на водата във водоносният пласт сме ударили бингото.

И последно вертикални и лъчеви сондажи се правят само когато нямаме площ на двора. Или пък двора е озеленен и облагороден.
Във всички други случаи по-ефективно и евтино е хоризонтална разводка без да се пести от площ и тръба заровена на 2-3м.
torbalan - Дървен философ
вт авг 21, 2018 11:14 pmtony-bobo написа:
вт авг 21, 2018 2:57 pmtorbalan написа:
пон авг 20, 2018 2:33 amtony-bobo написа:
...
Поправка:

температура на земята само в началото на сезона е 7-8 градуса, а в кая пада на -2 до -5 при хоризонталните затворени състеми а вертикалните пада в края на сеона до +1+2 C.

А по нататък не разбирам какво искаш да кажеш, може би съм позабравил Българския за 18-20 години.
Защо си толкова сигурен, че почвата замръзва в края на сезона?

Моите изводи на серпентините, 6 броя, са на дълбочина около 1.5 метра. Никога не е имало признаци за замръзване на почвата около тях. Лед съм виждал да се образува само по оголената част от тръбата.

И кое не ти е ясно?
Едно е околната температура да е десетина градуса над нулата, а съвсем друго 15 под нулата.
Не замръзва, а казах само че доста пада температурата на земната маса окола тръбата. Почвата достига до 2-3 градуса непосредствено около тръбата, и топлоприемането не е от 10 градуса а от два три. 10 е в началото, после пада.
Но не виждам къде е спора тук.
КОгато ас изчислявам тук такава термопомпа проектирам машината на температура от земята 0^C. По този начин ТП е правилно оразмерена. Но ако я смятам на 10 градуса 5 тона машина, в началото на сезона е 5 тона а в края 4, кво правим с другите нужни 3,5КВ/12,000 BTU.

Може би тук се разминаваме. Ти говориш за едно ас друго, но когто се изчислява се всема 0 градуса. Изкарал съм им доста курсове през годините и различните марки преподават едно и също. Проектираща темп. 0

А и друго, тук термопомпите са всички двуступални. Компрессора е: Първа стъпка 68% КПД 4,8 втора 100%. КПД 4,1. Така че в началото работи на 68% само.
Писал си -2 до -5, това определено е замръзнала почва. Освен ако нещо друго си имал предвид.
За изчисленията съм ОК. Нямам нищо против да се смята с 0 градуса.

Предписанието на изпълнителя на моята машина беше дълбочина минимум метър и половина и разстояние минимум 60 см. между тръбите. Закопал съм ги на между 2.5 до 3.5 метра дълбочина и разстояние минимум 80 см.
tony-bobo - специалист
Ето ви едно филмче да изгледате за геотермално отопление земя вода.

Прикачен файл

_DSC5941_stitch.jpg

Прикачен файл

_DSC5933_stitch.jpg Одна от трите камини

Прикачен файл

_DSC6040.jpg Горе в ляво титанов топлообменник между солар панелите и водата за басейна

Прикачен файл

_DSC6030.jpg соларния Бойлер

Прикачен файл

_DSC6032.jpg последователно вързани слънчевия и основния бойлер
tony-bobo - специалист
ср авг 22, 2018 3:36 pmtorbalan написа:
вт авг 21, 2018 11:14 pmtony-bobo написа:
вт авг 21, 2018 2:57 pmtorbalan написа:


Защо си толкова сигурен, че почвата замръзва в края на сезона?

Моите изводи на серпентините, 6 броя, са на дълбочина около 1.5 метра. Никога не е имало признаци за замръзване на почвата около тях. Лед съм виждал да се образува само по оголената част от тръбата.

И кое не ти е ясно?
Едно е околната температура да е десетина градуса над нулата, а съвсем друго 15 под нулата.
Не замръзва, а казах само че доста пада температурата на земната маса окола тръбата. Почвата достига до 2-3 градуса непосредствено около тръбата, и топлоприемането не е от 10 градуса а от два три. 10 е в началото, после пада.
Но не виждам къде е спора тук.
КОгато ас изчислявам тук такава термопомпа проектирам машината на температура от земята 0^C. По този начин ТП е правилно оразмерена. Но ако я смятам на 10 градуса 5 тона машина, в началото на сезона е 5 тона а в края 4, кво правим с другите нужни 3,5КВ/12,000 BTU.

Може би тук се разминаваме. Ти говориш за едно ас друго, но когто се изчислява се всема 0 градуса. Изкарал съм им доста курсове през годините и различните марки преподават едно и също. Проектираща темп. 0

А и друго, тук термопомпите са всички двуступални. Компрессора е: Първа стъпка 68% КПД 4,8 втора 100%. КПД 4,1. Така че в началото работи на 68% само.
Писал си -2 до -5, това определено е замръзнала почва. Освен ако нещо друго си имал предвид.
За изчисленията съм ОК. Нямам нищо против да се смята с 0 градуса.

Предписанието на изпълнителя на моята машина беше дълбочина минимум метър и половина и разстояние минимум 60 см. между тръбите. Закопал съм ги на между 2.5 до 3.5 метра дълбочина и разстояние минимум 80 см.
==================================================
Водата идваща от почвата ти е толкова -2, -5. А почвата може да ти е +2,3 градуса.
Не се бъркай че ако почвата ти е в края на сезона 3,4,5 градуса водата ще ти излиза с толкова. Водата ще ти е -2.

Ако ли ти е пък в края на сезона водата ти идва обратно от земята с плюсова температура значи си свършил добра работа.
Каза че имаш термопомпа, Отоплява ли ти през целия сезон термопомпата къщата, без да и помагаш?
tony-bobo - специалист
ср авг 22, 2018 3:36 pmtorbalan написа:
вт авг 21, 2018 11:14 pmtony-bobo написа:
вт авг 21, 2018 2:57 pmtorbalan написа:


Защо си толкова сигурен, че почвата замръзва в края на сезона?

Моите изводи на серпентините, 6 броя, са на дълбочина около 1.5 метра. Никога не е имало признаци за замръзване на почвата около тях. Лед съм виждал да се образува само по оголената част от тръбата.

И кое не ти е ясно?
Едно е околната температура да е десетина градуса над нулата, а съвсем друго 15 под нулата.
Не замръзва, а казах само че доста пада температурата на земната маса окола тръбата. Почвата достига до 2-3 градуса непосредствено около тръбата, и топлоприемането не е от 10 градуса а от два три. 10 е в началото, после пада.
Но не виждам къде е спора тук.
КОгато ас изчислявам тук такава термопомпа проектирам машината на температура от земята 0^C. По този начин ТП е правилно оразмерена. Но ако я смятам на 10 градуса 5 тона машина, в началото на сезона е 5 тона а в края 4, кво правим с другите нужни 3,5КВ/12,000 BTU.

Може би тук се разминаваме. Ти говориш за едно ас друго, но когто се изчислява се всема 0 градуса. Изкарал съм им доста курсове през годините и различните марки преподават едно и също. Проектираща темп. 0

А и друго, тук термопомпите са всички двуступални. Компрессора е: Първа стъпка 68% КПД 4,8 втора 100%. КПД 4,1. Така че в началото работи на 68% само.
Писал си -2 до -5, това определено е замръзнала почва. Освен ако нещо друго си имал предвид.
За изчисленията съм ОК. Нямам нищо против да се смята с 0 градуса.

Предписанието на изпълнителя на моята машина беше дълбочина минимум метър и половина и разстояние минимум 60 см. между тръбите. Закопал съм ги на между 2.5 до 3.5 метра дълбочина и разстояние минимум 80 см.
====≠=================
Даже не можеш да си представиш колко са ми ясни нещата.
Ако на откритата ти тръба има лед значи температурата на флуида връщаш се от земята ти е определено под нула. Ако имаш сантиметър лед на откритата си тръба то тя ти е -3,-5 градуса. Но земята ти не е замръзнала. Тя е 4_7 градуса
Ако имаш лед на тръбата, инсталатора ти е допуснал грешки.
А първата е (без да имам данни каквито и да е за системата ти) движението на флуида ти е ламинарно.
Втората грешка ти е че земния топлообменник ти е под 500 фита за тон.

По късно ще ви побликувам някой данни на вода вода термопомпа от каталози на заводите производители, а също всички варианти на полагането на тръбите в земята, които са стандартниизиграни.
Стандартизирането е извършено от "Oklahoma University"
Имат много голяма база и невероятно оборудване за тестването на Различни типове земни топлообменници.
Би ли споделил някой снимки с твоето изпълнение.
torbalan - Дървен философ
чет авг 23, 2018 11:17 pmtony-bobo написа:
...
Би ли споделил някой снимки с твоето изпълнение.
Обледеняването
Изображение


Изображение


Изображение

Отворите, през които влизат тръбите в мазата. На дълбочина около 1.5 метра.
Изображение


Изображение

За съжаление не се сетих да се кача на блока срещу къщата и да снимам изкопите отгоре.
Иначе 3 тръби по 50 метра са закопани на два етапа. Първо 2х50 метра на дълбочина 2.5 метра, а след като ги зарових третата тръба на дълбочина 3.5 метра. Разстоянието между тръбите съм се старал да не е по-малко от 80 см.
шоп - майстор
@tony-bobo

моля те напиши твоята ТП 16 тона с 2 или 4 компресора ( доколкото разбрах е на две степени) на какво налягане на изпарение и кондензазия работи на първата и на втората степен.

Предполагам е на фреон 410?

Мощността 16 тона чисто хладилна ли е или обща ( хладилна + електрическа)?

Колко броя сондажи имате , с какви дълбочини са?
Boyan - специалист
Добре дошъл Тони !
Отговори моля нa въпросите нa Лaзaр и Шоп .
Те сa възпитaни хорa и не ти го кaзвaт директно , но вече няколко потребители нa форумa си мислим , че се гъбaркaш с нaс .
шоп - майстор
ср авг 22, 2018 2:46 amLazarGanev написа:

Не че се заяждам, ама ми е интересна случката, дето 6 часа е вървяла гореща вода по 60л/мин, това са 60х60х80=288000л или 288 кубика вода. Казваш, че в бойлера се срещат само 3 флуида - солар, подово и БГВ, т.е. газовия котел няма допир там. Бойлера (като го гледам е 500, макс. 1000л) при този дебит свършва за 15-20 минути, после кой го подгрява още 5 часа и 40мин., за да има гореща вода?
Лазар, и на мен ми е чудно....

Малко си в грешка с разхода. 80л/мин х 60мин х 6 часа = 28800 литра

Остави, че имаме разход 28,8м3 вода за 6 часа, която да се подгрее от 12 до 37 градуса си трябва 837,36 мощност или за 1 час=139,56kW/h енергия:shock: как ще премине тази енергия за 6 часа през фабрична серпентина на бойлер без работата на газов бойлер :?



Тони обаче има кладенчова вода :idea:
Ако човек има кладенчова вода с дебит над 4800л/час ( джет джакузите имат разход 80л/м в продължение на 6 часа), защо аджаба човек ще даде десетки и стотици хиляди долари за вертикални сондажи, с които ще има температура на изпарение около нулата, а няма да мине на преливна ТП с температура на изпарение над 5 и повече градуса :shock:

Не е ли логично да имаш по-висок КОП с преливна ТП и да не наливаш десетки и стотици долари във вертикални U тръби?
ХМ?

Лошото е ако някой се подведе и си помисли, че вертикална U тръба е панацея. В Бг м/сондаж е около 100лв

Хайде за 200-500м ще има отстъпка, защото и сонджната глава ще е с по-малко Ф, но една машиносмена на среден комбиниран багер/товарач е 250-280 лв. За два дни може да се извърши монтаж на хоризонтална серпентина :idea:
Да сравним ли разходите?
Последна промяна от шоп на нед авг 26, 2018 3:01 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: