• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Фитилчо - майстор
Здравейте колеги,
Най-накрая се преместих от пелетния/въглищният раздел в този :lol: да видим какви пропуски имам по материята и ако може да помогнете да си ги изясня.
Имам гравитачна инсталация с 11 отоплителни точки(радиатори) които мисля поетапно да заменя със подово и/или конвектори (не ми харесва подовото в ежедневната и кухнята където се стои повечко)
Отоплителната площ е 240 квадрата с тенденция да се включат още 70 на много ниска температура (гараж). Изолация и дограма няма и за другият сезон няма да успея да има изцяло, може би частино.
Закупих 16 KW термопомпа Tecnibel моноблок с коп по табелка 3.20 . Да видим дали правилно си го представям:
Монтирам термпомпата навън. Вкарвам тръби 28 медни или 32 PPR навътре към буфера. Буфера предпочитам да е със серпентина, за да не пълня цялата инсталация с антифриз , че е доста голяма(12 точки, 3 етажа и 2 цола щтрангове и 3/4 хоризонтални ). Ше имам ли прекалено големи загуби от серпентината в такава конфигурация? Ако да, удачно ли е да се вземе по-голям буфер (300л) с две серпентини и да ги свържа да работят и двете.
Какво ще препоръчате като автоматика. Ще има бойлер 300 лт, слънчеви колектори и отоплител на твърдо гориво за много студео време.
шоп - майстор
пон мар 21, 2022 1:52 amФитилчо написа:
Ше имам ли прекалено големи загуби от серпентината в такава конфигурация? Ако да, удачно ли е да се вземе по-голям буфер (300л) с две серпентини и да ги свържа да работят и двете.
Ако си представиш колко голяма трябва да е тази 16 киловатова серпентина работеща при малко делта Т и веднага ще се откажеш от този вариант.
Фитилчо - майстор
пон мар 21, 2022 5:53 amшоп написа:
веднага ще се откажеш от този вариант.
:? Това ми мирише на 1ХХХ лева за гликол само :wallbash:
В същото уравнение с проблемите бих споменал и "черната" иннсталация на 30 години... представям си какво се върти вътре, което трябва да мине през ТО на ТП :axe:
Вярно е, че ТО ще е по-високо с около 1.5 метра от буферният съд, но като гледам каква помпа са й шибнали вътре(огромна), т'ва ще ме превърти и мене през тия щрангове :lol:

Изображение
Последна промяна от Фитилчо на пон мар 21, 2022 6:47 am, променено общо 2 пъти.
brum - майстор
Термопомпата няма ли отделно вътрешно тяло в което да се случва топлообмена фреон-вода? До сега купешките дето съм заглеждал са с вътрешно тяло и си представям, че от външното до вътрешното ходи фреон...
Фитилчо - майстор
пон мар 21, 2022 6:39 ambrum написа:
Термопомпата няма ли отделно вътрешно тяло в което да се случва топлообмена фреон-вода? До сега купешките дето съм заглеждал са с вътрешно тяло и си представям, че от външното до вътрешното ходи фреон...
Моноблок е, уви...
Всичко се случва навън и имам само изход и вход на цол и четвърт ...
шоп - майстор
пон мар 21, 2022 6:41 amФитилчо написа:

Моноблок е, уви...
Всичко се случва навън и имам само изход и вход на цол и четвърт ...
Ами преправи я. Удължи фреоновата линия и вкарай топлообменника вътре в къщата.
Фитилчо - майстор
Мислех си го и натам вървят нещата, просто искам да е като последна опция, за да не развалям фабричният вид на машината.
шоп - майстор
Може да се направи много прилично.
Дали от ТП ще излизат две тръби по 1 1/4" или две медни фреонови тръби няма да промени фасона:-)
Ahmakov - специалист
пон мар 21, 2022 7:29 amшоп написа:
Ами преправи я. Удължи фреоновата линия и вкарай топлообменника вътре в къщата.
шоп написа:
Може да се направи много прилично.
Дали от ТП ще излизат две тръби по 1 1/4" или две медни фреонови тръби няма да промени фасона:-)

Това професионално, като пожарникар ли го казваш?
Без да знаеш хладилния агент, количеството му и размера на помещението, където ще монтира ТО?
Няма да промени много фасона на ТП, но за къщата не гарантирам или поне каквото остане от нея...
Фитилчо - майстор
пон мар 21, 2022 8:13 amAhmakov написа:

Без да знаеш хладилния агент, количеството му и размера на помещението, където ще монтира ТО?
Няма да промени много фасона на ТП, но за къщата не гарантирам или поне каквото остане от нея...
R410A е агента, монтирам на външна стена (на 250мм от стената по упътване) и мога непостредствено зад стената да монтирам ТО без проблем. Няма и един метър тръбен път. Когато живееш в къща, затова е по скъпо, щото за разлика от в блока можещш да си правиш каквото си искаш :lol:
Отзад е баня с тоалетна в ремонт, къде не съм скрил един ТО 800/400/400 заедно с помпата. Дръгия вариант е незнайни литри гликол, който освен всичко друго има и по-лоши ТО свойства.
Единствено ме притеснява мръсотията в системата, но ще се опитам с филтри да спася положението а и големият буфер си е своеобразен утайник. Колегата Стоев ми даде идея да сложа 2цолов кран отдолу, за да мога да го измивам автоматично периодично точейки систената в канала.
Засега това е най добрата идея... не ми се нравят 1000 и ХХХ лева за гликол хич...
  • 1
  • 2

Тема "Инсталиране на ТП към съществуваща система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: