• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
gnt69 - майстор
Не е по темата ама що не сложиш един слънчев колектор и ще опре работата до 56 -60 вата ток на ден. :partyman: .
s_s1 - специалист
Да, не е по темата, но си имам слънчев колектор, който топли 200 литра бойлер на тавана и друга баня, която ползвам като има слънце. А тези 2 бойлера за които пиша се намират в приземния етаж.
И 50-60 вата консумира само 1 помпа за 1 /един/ час.
gnt69 - майстор
Новите помпи са от 3 до 20 вата на час а помпата работи 2-3 часа дневно. :partyman:
Zoro5 - специалист
radius написа:
Топлообменника, който спрягате е 10кВ при какво делта Т...
Аз имам в предвид пластинчат ТО , а тях по правило ги нормират за дТ=5 градуса. В момента пластинчатите ТО са най-изгодни като цена/функционалност и са за предпочитане, стига да са подходящи за случая. 10квт може да се намери за 200лв (китайче естествено), а помпите започват от 130лв. При условие ,че човек е хвърлил няколко хилядарки за ТП ,защо да не си оправи бойлерния кръг за няколко стотака и да си ползва ТП целогодишно с максимална ефективност? ТП работят десетки хиляди часове и дори малки подобрения водят до голям икономически ефект.
s_s1 - специалист
Табличка за времето у наше село според прогнозата, реалната темп. и влажност измерена вечер в 20 часа и консумацията на ел. енергия от ТП.

Прикачен файл

temp2.JPG

Прикачен файл

temp3.JPG
radius - майстор
На мен ли ми се струва или в по-топлото ти гори малко повече :shock: .
Как е с он/оф циклите при по-топло време?
s_s1 - специалист
Нямам си идея. Аз се прибирам в къщи вечер около 19.30 ч. и излизам сутрин преди 08ч.

Знам, че спира, но колко време работи и колко не не знам.
Не съм си играл да смятам зависимост м/у външна темп, влажност и изразходваната ел. енергия. Но дори и да е така нищо не мога да променя. Няма опция да задам по-голям хистерезис.
s_s1 - специалист
Термопомпата продължава да работи безпроблемно. Тази зима я започнах със запас от около 2 тона пелети. Сега имам около 400 кг. останали. До около -1, -2 С ТП се справя с отоплението на дома. Затова консумацията на пелети и хамалогията е нищожна. 2-3 дена изкарах на дърва, защото нямаше и ток, но не сме мръзнали. Петък вечер за последно ТП работи при 12С външна темп. Смятам зимния сезон за закрит до някой студен ден на септември...
LazarGanev - "Велик майстор"
При мен термопомпата (Мицубиши, инвертор) харчи двойно повече от пелетния котел, но котелът ми е с високо КПД, освен това горя слънчогледови пелети на цена 160лв
шоп - майстор
Догодина по това време, живот и здраве и аз ще мога да споделя кое е по-изгодно. ТП или горелка:-)

По предварителни сметки 1 киловат топлина мощност с ТП на нощна ел. енергия трябва да е около 3 ст....но това са мои сметки без кръчмар :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Още една термопомпа въздух - вода правеняк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: