• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Все си мисля, че проблема е т3
Мерил ли си Т на фреона при дефрост?

И моята система е с 2,5'' черни тръби. Сложил съм хубав филтър и проблема е елиминиран.
Под абразивни частици визирах износване на топлообменника от пясък. При много ТП вода/вода сондажната вода е с голямо количество пясък. Без циклонен утайник + качествен филтър все едно шкурка минава в ТО.
andreybg - напреднал
пон дек 27, 2021 6:29 amшоп написа:
Ползвам от миниатюрните пресостати внасяни от фригокомерс
https://www.frigocommerce.com/index.php ... _version=8
Гледам макс е 28 бара не е ли малко ?
шоп - майстор
За фреон 407 е затова изключва на 28 бара
това е Т на кондензация 66 гр

При 410 също става, ако караш машината до 47-48 гр, което за мен е пак много над икономичните работни параметри.
Даже последната ми ТП с на фреон 410 и и сложих защита по високо на 25 бара, защото кондензатора е с работно 27 и тестово 32 бара.
s_s1 - специалист
съб яну 01, 2022 9:17 pmшоп написа:
Все си мисля, че проблема е т3
Мерил ли си Т на фреона при дефрост?

И моята система е с 2,5'' черни тръби. Сложил съм хубав филтър и проблема е елиминиран.
Под абразивни частици визирах износване на топлообменника от пясък. При много ТП вода/вода сондажната вода е с голямо количество пясък. Без циклонен утайник + качествен филтър все едно шкурка минава в ТО.
Имам защита по температура, която изключва захранването под 5С. Никога не е изключвала. Но ми се случи да не тръгне първоначално заради по-ниска темп. в помещението. Тогава включих "духалка" и след минута включи захранването на ТП.

След като ТП умря превключих крановете от топлообменника към пелетния котел и безпроблемно заработи. Нито една от двете помпи не е дефектирала. Работят тихо без шум. Така, че не мисля, че проблема е от масивно замръзване на топлообменника. По-вероятно е от частично замръзване в застойна зона заради отлагания.
шоп - майстор
вт яну 04, 2022 10:53 ams_s1 написа:

Имам защита по температура, която изключва захранването под 5С.
Къде е монтиран датчика на тази защита?
s_s1 - специалист
Външно върху ламарината на топлообменника от страна на тръбите по средата е лепнат датчика, а от вън съм залепил парче черна изолация за тръба, за да не отчита околната темп.
шоп - майстор
Ако говориш, че си лепнал датчика външно за пластинчатия топлообменник имай впредвид, че така мериш Т на водата. Винаги в пластинчатите ТО външните канали са с вода.

Хубаво е да се сложи защита Т на фреона никога да не пада под 0 гр. Или да се мине на незамръзваща течност.

Много ТО се пукат при дефрост, когато Т на фреона е под 0
Тогава само 1-2 канала с вода да са затлачени с боклуци през тях няма или е малка циркулацията. Съответно замръзват и това е предпоставка за пукане на ТО и омешване вода и фреон.

Като цяло цирк. помпи си работят, циркулация има, ТО работи и хоп....изненада.

В руския форум много хора изреваха, а и в Бг много ми споделиха за този проблем.
s_s1 - специалист
ср яну 05, 2022 8:59 amшоп написа:
Ако говориш, че си лепнал датчика външно за пластинчатия топлообменник имай впредвид, че така мериш Т на водата. Винаги в пластинчатите ТО външните канали са с вода.

Хубаво е да се сложи защита Т на фреона никога да не пада под 0 гр. Или да се мине на незамръзваща течност.

Много ТО се пукат при дефрост, когато Т на фреона е под 0
Тогава само 1-2 канала с вода да са затлачени с боклуци през тях няма или е малка циркулацията. Съответно замръзват и това е предпоставка за пукане на ТО и омешване вода и фреон.

Като цяло цирк. помпи си работят, циркулация има, ТО работи и хоп....изненада.

В руския форум много хора изреваха, а и в Бг много ми споделиха за този проблем.


И мен ме причислете към изревалите. Това е най-вероятната причина.
След като съм преработил инверторен климатик в ТП как да направя така, че Тфреон да не пада под 0С при дефрост?
На моята ТП съм виждал при дефрост как тръбичката се заскрежава. Значи Тфреон е доста под 0С.
Не разбирам, че да променям параметри в софтуера на машината и не мога да влияя с друго освен да изключа захранването, което не е желателно, ако не е аварийно.

П.П. И може ли да се съживи наводнена вече машина?
шоп - майстор
ср яну 05, 2022 4:53 pms_s1 написа:
И може ли да се съживи наводнена вече машина?
Може, купувате нов ТО.
Източвате маслото от компресора, сипвате ново и неколкократно вакуумиране със сериозна вакуум помпа + подгряване на картера на компресора с пистолет за горещ въздъх.
Монтирате задължително преоразмерен филтър дехидрататор и сте в джаза.

Сложете незамръзваща течност за да не стане пак беля.
s_s1 - специалист
ср яну 05, 2022 5:15 pmшоп написа:
ср яну 05, 2022 4:53 pms_s1 написа:
И може ли да се съживи наводнена вече машина?
Може, купувате нов ТО.
Източвате маслото от компресора, сипвате ново и неколкократно вакуумиране със сериозна вакуум помпа + подгряване на картера на компресора с пистолет за горещ въздъх.
Монтирате задължително преоразмерен филтър дехидрататор и сте в джаза.

Сложете незамръзваща течност за да не стане пак беля.
Ако си направя ТО от меки медни тръби потопени в съд от неръждаема ламарина няма ли да се получи по-вечна система, като в този случай ТО ще изпълнява и ролята на буфер.
Знам, че е по-скъпо и трудоемко, но ми изглежда по-надеждно.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Още една термопомпа въздух - вода правеняк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: