• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
s_s1 - специалист
Моят котел е описан в тази тема:http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=43381
Pellets Fuzzy Logic 2 - KOSTRZEWA
Забелязах, че не е добре термоизолиран и започнах да си мечтая за термопомпа за преходните сезони. Проблема съм описал в горната тема. Котела ми изгаря за да топли себе си и 80 литра бойлер 12 кг пеелети на 24 часа. Което значиче поне 4 лв. за пелети всеки ден ги давам. Ако давам 5-8 лв/ден за ел. енергия си струва да се оборудвам с термопомпа.
Потърсих оферти за "истинска" термопомпа, но не ми се даваше 5 цифрена сума. Затова остана варианта "събери си сам". Първоначално мислех за климатик с он/оф компресор втора употреба, но ме навиха да купя нов инверторен.
Знаех, че при външна температура +2С и стоплена къща 34-36С /Трад/ на радиаторите топлят къщата до 22С. Също мощност 5 кв. топлят къщата до 0С при Трад 40С. Значи ми трябваше външно тяло, което да вкарва в системата поне 5 кв.ч. при 0С.
Значи поне 18-ка. И понеже си мисля, че всички производители малко послъгват /така си мисля/ и освен това има време в което климатика топли себе си-размразява се заложих на 24-ка.
gnt69 - майстор
Според мен купувай евтини пелети нали котела всичко гори и не влизай в нови инвестиции. Слънчогледовите на лято ще станат по 150 лв или по 2,27 за торба 15 килограма. :partyman:
djendov - специалист
2,27 са 70лв на месец за бойлер. Една термопомпа с коп 3 ще ги свежда до 23лв на месец, което прави 45лв икономия. 500лв на година. И това е само от бойлера. Включиш ли към системата за отопление плюсовете набъбват. Към това прибави и плюса да не хамалуваш не пелети и котели.
Внасям оточнение:
1) сметките са груби, цифрите целят да онагледят мнението ми.
2) коп на термопомпа слагам средно целогодишно 3. Моя климатик е с коп 5,5 и с всички грешки, загуби и т.н. смятам че поне до 3 докарва средно. Незнам от къде си, ама Варна не е от най-студените градове :)
Успех и дано вземеш правилно решение.
s_s1 - специалист
Благодаря Ви за идеите, но ето и моите 5 стники:
Още не мога да се отърва от мишките, които дойдоха заради черупки, костилки и слъчногледови пелети, които горих. Ако ми ги подаряват ще ги продавам или заменям 3 за 1 за дървесни.

С пелетен котел се топли бойлер на 55С, но с термопомпа се топли до 30С, което означава ел. енергия за дозагряване. Така, че икономията е само за отопление, не и за бойлера. Ако термопомпата може да поддържа 55С, за да е водата в бойлера 50С КОП няма как да се докара до 3.
За хамалогията: тя в случая струва най-много, защото я има с пелетите в 7-те месеца отоплителен сезон.
А моята цел е да го сведа до около 2 месеца, като се опитам да запазя средногодишните разходи за отопление.
radius - майстор
s_s1 написа:
С пелетен котел се топли бойлер на 55С, но с термопомпа се топли до 30С, което означава ел. енергия за дозагряване. Така, че икономията е само за отопление, не и за бойлера. Ако термопомпата може да поддържа 55С, за да е водата в бойлера 50С КОП няма как да се докара до 3.
Не е точно така, ако си купиш маркова ТП годишно коп-а може и да е над 3 за вода над 50С. Ако не вярваш мога да изровя доказателства. Отделен въпрос е дали си струва да я "хабиш" лятото и аз още не мога да си дам отговор за себе си.
Zoro5 - специалист
Лятото въздушната ТП работни едновременно и с по-голяма мощност и с по-голям КОП, над 5 . Осен това работи по всяко време , така ,че не е нужно да се топли голям бойлер при висока температура, защото така или иначе човек не се къпе с повече от 40оЦ . Абсолютно излишно е да нагряваш водата до 50о а после да я охлаждаш до 40. Всъщност ТП отдава толкова голяма мощност ,че дефакто бойлера може да работи като проточен. Проблем реално е серпентината на бойлера, дали може да отдаде получената мощност при по-ниските температури. Затова е желателно кръгът за бойлера да си е отделен и оптимизиран специално за бойлера. Друг проблем е ,че повечето ТП не са проектирани за такъв "летен" режим. Ако бяха ,биха могли да докарат и КОП 10 при +25о навън.
Най-добре е всяка конкретна ТП да се пробва в реални условия какво може и да се преценява по измерените данни. Натоварването на ТП при топлене на бойлер едва ли е повече от 10% спрямо топленето на жилище. Най-неизгоднио е да си платил за нещо а де не го използваш. По-добре машината да изгори от употреба, отколкото от седене и стареене.
radius - майстор
В Англия ги ползват много за БГВ, но там май няма много слънце и не си струва колектори.
До 40С хубаво ще топлим, но трябва веднъж седмично да се доподгрява над 65С против легионели, т.е. с нагревател. Например в моя случай като проточен не може да работи, независимо от големината на серпентината, защото с 9кВ топлинна мощност не може да се осигури нормално къпане ( казвам го от опит с проточен бойлер теси 7,7кВ).
Ама като цяло има логика в това, че не е нужно да се топли до 50С, ако може да се къпем с 36-38 ( аз с толкова обичам). Но бойлера трябва да е по-голям - аз съм се ориентирал към 200л, но да не би да свършва, ако не е загрят много.
s_s1 - специалист
radius написа:
s_s1 написа:
С пелетен котел се топли бойлер на 55С, но с термопомпа се топли до 30С, което означава ел. енергия за дозагряване. Така, че икономията е само за отопление, не и за бойлера. Ако термопомпата може да поддържа 55С, за да е водата в бойлера 50С КОП няма как да се докара до 3.
Не е точно така, ако си купиш маркова ТП годишно коп-а може и да е над 3 за вода над 50С. Ако не вярваш мога да изровя доказателства. Отделен въпрос е дали си струва да я "хабиш" лятото и аз още не мога да си дам отговор за себе си.
Ако си купя маркова ТП тя ще ми струва поне 10 000 лв с монтажа. Ако за 1 месец харча 30 лв. ел. енергия за загряване на бойлер /а харча по-малко от 30 лв./ с ТП ще ми струва само 10 лв. Значи ще спестявам 20 лв./мес. Ако ползвам ел. енергия през 6 м. год за 1 година ще спестя 120 лв. На практика сл. колектор ми осигуява БГВ поне през 200 дни от годината. Така след само 83 години ще излезна на нула, :-D само ако ТП издържи, и да сме живи и здрави.
Това са сметки в които кръчмаря е паднал пиян зад бара...
Zoro5 написа:
Лятото въздушната ТП работни едновременно и с по-голяма мощност и с по-голям КОП, над 5 . Осен това работи по всяко време , така ,че не е нужно да се топли голям бойлер при висока температура, защото така или иначе човек не се къпе с повече от 40оЦ . Абсолютно излишно е да нагряваш водата до 50о а после да я охлаждаш до 40. Всъщност ТП отдава толкова голяма мощност ,че дефакто бойлера може да работи като проточен. Проблем реално е серпентината на бойлера, дали може да отдаде получената мощност при по-ниските температури. Затова е желателно кръгът за бойлера да си е отделен и оптимизиран специално за бойлера. Друг проблем е ,че повечето ТП не са проектирани за такъв "летен" режим. Ако бяха ,биха могли да докарат и КОП 10 при +25о навън.
Най-добре е всяка конкретна ТП да се пробва в реални условия какво може и да се преценява по измерените данни. Натоварването на ТП при топлене на бойлер едва ли е повече от 10% спрямо топленето на жилище. Най-неизгоднио е да си платил за нещо а де не го използваш. По-добре машината да изгори от употреба, отколкото от седене и стареене.
За да има отдадена енергия от серпентината към водата в бойлера трябва да има голяма разлика в температурите. при 50С на термопомпата водата в бойлера никога няма да достигне 50С, защото има загуби.
За да може да работи като проточен бойлер и струята вода да не тече като тази на "Юнга" като ракия трябва да се отдава поне 12 кв. Моля някой да сметне при темп на водата 10С за да стане 36-38С и темп на серпентината 50С колко м2 трябва да е площта на серпентината.
radius написа:
В Англия ги ползват много за БГВ, но там май няма много слънце и не си струва колектори.
До 40С хубаво ще топлим, но трябва веднъж седмично да се доподгрява над 65С против легионели, т.е. с нагревател. Например в моя случай като проточен не може да работи, независимо от големината на серпентината, защото с 9кВ топлинна мощност не може да се осигури нормално къпане ( казвам го от опит с проточен бойлер теси 7,7кВ).
Ама като цяло има логика в това, че не е нужно да се топли до 50С, ако може да се къпем с 36-38 ( аз с толкова обичам). Но бойлера трябва да е по-голям - аз съм се ориентирал към 200л, но да не би да свършва, ако не е загрят много.
А 200 литра бойлер струва поне 1500 лв, които като ги добавим в сметката за ТП ще се изплатят за някакви си само 100 години... :supz:
radius - майстор
Не знам откъде си вадиш цените и сметките, но моите са далеч по-различни:
Ще си купиш емайлиран бойлер за 700лв. и ТП втора ръка на 3-4г. за 3200.
s_s1 - специалист
radius написа:
Не знам откъде си вадиш цените и сметките, но моите са далеч по-различни:
Ще си купиш емайлиран бойлер за 700лв. и ТП втора ръка на 3-4г. за 3200.
За Бойлер Eldom 150 л. 2 серпентини, емайлиран се проби на втората година и не признаха гаранцията, защото бил използван във водопреносна мрежа с налягане над допустимото според БДС и много варовита вода.
Бойлера за слънчевия колектор неръждавейка на Сънсистем прокапа на първата година, 3 пъти го заваряваха на място и най-накрая го взеха в завода в Шумен, за да го изпитат на налягане и до сега проблеми не е създавал, но струваше около 1500 лв. преди около 10-11 години.
Може ли да видя каква ще е тази ТП на 3-4 години и от къде да си я купя и как да разбера колко е износен компресора преди да си дам паричките за ТП и инсталирането й. Кой и как ще ми гарантира КОП 3 и повече при темп на водата 50С /нека да не е 55С/?
Според мой познат добър хладилен техник традиционно добри производители на климатична техника като Дайкин, Фуджицу, Хитачи залагат живот на компресора 3000 часа на условия отговарящи на 100% заводско задание и 10 000 часа да не пада под 70% от параметрите.
Това беше по повод на това, че климатик работещ само 2 месеца лятото престана да охлажда добре. Зареждаха фреон, изпускаха фреон, мериха налягания, проверяваха кондензатор и изпарител за частични запушвания, разглобяваха го няколко пъти на части /и външното и вътрешното тяло/ мериха тока му близо 5 ампера за "девятка".
По съвет на този мой приятел смениха нов компресор и проблема за сега вече 3 години е решен. Климатика е марка "Осака" -оригинален китаец.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Още една термопомпа въздух - вода правеняк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: