• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
s_s1 - специалист
LazarGanev написа:
При мен термопомпата (Мицубиши, инвертор) харчи двойно повече от пелетния котел, но котелът ми е с високо КПД, освен това горя слънчогледови пелети на цена 160лв
За ТП е важно каква е външната темп. и Трад. Във Вашия случай какви са?
LazarGanev - "Велик майстор"
Пробите ги правих в края на отоплителния сезон - март-април, ако беше зимата щеше да е много по-зле. Термопомпата подгрява буфер 500л през двте серпентини, вързани последователно
s_s1 - специалист
пон юни 12, 2017 6:55 amшоп написа:
Догодина по това време, живот и здраве и аз ще мога да споделя кое е по-изгодно. ТП или горелка:-)

По предварителни сметки 1 киловат топлина мощност с ТП на нощна ел. енергия трябва да е около 3 ст....но това са мои сметки без кръчмар :)
Нощната ел. енергия е 0,055 лв/квч, но това е само цената без преноса без такси /задължения къ обществото и др./, но пък нощната е само от 22 ч до 06 ч., през останалото време е дневна. По мой сегашни изчисления по начина по който ползваме ел. енергия в къщи 1 кв/ч средно излиза 0,20 лв. И понеже нямам топломер не мога да изчисля колко ми струва 1 кв/чслед КОП-а на ТП.
Но от както паднаха темп. вън съм на пелети /разбирайте кайсиеви костилки и орехови черупки/.
jvd
нед юни 11, 2017 8:51 pmLazarGanev написа:
При мен термопомпата (Мицубиши, инвертор) харчи двойно повече от пелетния котел, но котелът ми е с високо КПД, освен това горя слънчогледови пелети на цена 160лв
Колко ти е КПД-то на котела и какав модел е ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ефективност над 93%, Грейко
s_s1 - специалист
пон юни 12, 2017 6:55 amшоп написа:
Догодина по това време, живот и здраве и аз ще мога да споделя кое е по-изгодно. ТП или горелка:-)

По предварителни сметки 1 киловат топлина мощност с ТП на нощна ел. енергия трябва да е около 3 ст....но това са мои сметки без кръчмар :)
Какво стана, монтира ли ТП, какво отоплявате при какви темп. Трад и какъв е разхода?
Има ли тема за Вашата ТП?
шоп - майстор
ТП вода вода работи вече втори сезон безпроблемно

Т на водата 32 включва -35 изключва отопление с конвектори. Температура в стаите на 25гр включват конвекторите на 26 гр изключват. Къща 2 етажа + мансарда + 40 м2 лятна кухня където е кучето и там е около 22 гр. 25-26 в къщата деноношно 24/7
ТП работи предимно на нощна тарифа.

Миналата година най-високата ми сметка бе 360 лв, за дек. тази год 243 лв. Това са общи суми по факттури. Около 60-80 лв ми е обичайния разход на ток.

Работя на смени: 24 часа дежурство и почивам 72
Когато съм си у дома и имам време горя въглищен прах и борови капаци, защото са ми почти без пари.
Ето графика на работата на ОС за седмица назад до момента.

Прикачен файл

proSmart_chart (5).PNG
proSmart_chart (5).PNG (107.54 KиБ) Видяна 3016 пъти
s_s1 - специалист
Каква е мощността, и за да работи предимно на нощна енергия какъв е и с какъв обем е буфера?
шоп - майстор
Около 28-30 киловата е обща хладилна и ел. мощност
Самоделка и е закачена на топломер показа 28 киловата. Сега съм и осигурил по-добра Т на кондензация и Т на изпарение и затова пиша 28-30

Буфера е един 1200 л, един 500, бойлер/буфер 650 и 100 тона стоманобетон, тухли и замазки.

Имота е с изолация, ПВЦ дограма, вентилация+ рекуперация + солари.
s_s1 - специалист
пон яну 28, 2019 3:40 pmшоп написа:
Около 28-30 киловата е обща хладилна и ел. мощност
Самоделка и е закачена на топломер показа 28 киловата. Сега съм и осигурил по-добра Т на кондензация и Т на изпарение и затова пиша 28-30

Буфера е един 1200 л, един 500, бойлер/буфер 650 и 100 тона стоманобетон, тухли и замазки.

Имота е с изолация, ПВЦ дограма, вентилация+ рекуперация + солари.
Това е много сериозно. Много пари и труд са вложени.
Респект!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Още една термопомпа въздух - вода правеняк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: