• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
чет яну 06, 2022 9:13 ams_s1 написа:


Ако си направя ТО от меки медни тръби потопени в съд от неръждаема ламарина
Ще имаш нищожен топлообмен. За минути компресора ще изключи заради защитата от високо налягане.
Дори квадратурата на медната тръба да е х2 спрямо площа на топлообменника пак не става, защото няма движение на водата.

Ако мислиш в тази посока, по-добре прочети за кожухотръбни топлообменници. Правят се лесно от медна тръба и полиетиленова водопроводна тръба. Там вече имаме насрешни потоци, даже някои хора върху медната тръба наморават спираловидно медна тел за да имаме не ламинарно, а турболентно движение.

Но ТО става голям като размер, ефективността е средна....абе както казва руския гуру Декабрино: досега нищо по-ефективно и компактно от пластинчатия ТО не е измислено.

Геоток и Коликовски правят ТП с подобни ТО
Ако искаш мога да ти снимам подобен меден ТО от Геоток. Той е комбинация м/у кожухотрубен и тръбен.
Купих 3 такива от @Билян, защото са идеални за проточно подгряване на вода и не се плашат от запушване.
s_s1 - специалист
чет яну 06, 2022 9:59 amшоп написа:
чет яну 06, 2022 9:13 ams_s1 написа:


Ако си направя ТО от меки медни тръби потопени в съд от неръждаема ламарина
Ще имаш нищожен топлообмен. За минути компресора ще изключи заради защитата от високо налягане.
Дори квадратурата на медната тръба да е х2 спрямо площа на топлообменника пак не става, защото няма движение на водата.

Ако мислиш в тази посока, по-добре прочети за кожухотръбни топлообменници. Правят се лесно от медна тръба и полиетиленова водопроводна тръба. Там вече имаме насрешни потоци, даже някои хора върху медната тръба наморават спираловидно медна тел за да имаме не ламинарно, а турболентно движение.

Но ТО става голям като размер, ефективността е средна....абе както казва руския гуру Декабрино: досега нищо по-ефективно и компактно от пластинчатия ТО не е измислено.

Геоток и Коликовски правят ТП с подобни ТО
Ако искаш мога да ти снимам подобен меден ТО от Геоток. Той е комбинация м/у кожухотрубен и тръбен.
Купих 3 такива от @Билян, защото са идеални за проточно подгряване на вода и не се плашат от запушване.
Мислех за нещо такова, а водата ще се движи в противоток.

https://www.olx.bg/d/ad/termopompa-za-o ... 7GfwK.html

Моля за снимки на топлообменниците на Геоток. За този производител на ТП НЕ съм чул добри неща, но може ТО да са ОК.
Трябва ми нещо такова, което не се плаши от запушване.
Кой в Бг продава или прави такива ТО?
шоп - майстор
чет яну 06, 2022 9:43 pms_s1 написа:


Моля за снимки на топлообменниците на Геоток.
Трябва ми нещо такова, което не се плаши от запушване.
Кой в Бг продава или прави такива ТО?
Наистина не се плаши от запушване, затова ги ползвам за проточно подгряване на БГВ

100% мед, към 1,2м висок, ф110

Бяха 3 такива вързани последователна за ТП с 3 компресора и обща мощност 50 киловата
@Билян не бе доволен от ТП, смени и ТО и компресора и сега е доволен

Прикачен файл

IMG_20220107_075201_resized_20220107_092830531.jpg
чет дек 23, 2021 5:31 amшоп написа:
ср дек 22, 2021 11:21 pms_s1 написа:

Преди около месец отстраних лек теч след топлообменника....


...... Влязла е вода в тръбите с фреон.
Не можах да разбера,
как си отстранил теч след топлообменника, а вода е влязла във фреоба.
За да омеша фода и фреон, топлообменника се е спукал и обикновенно фреона и маслото влизат във водата, защото са с много по-голямо налягане.

Налягането на фреона пада и ако имаш датчик за ниско налягане спира компресора.
Така поне компресора спасяваш.

Мерил ли си Т на фреон и вода по време на дефрост? За да спукаш ТО според мен си го замразил.
Здравейте !!!
Все още не ми е ясно кое е най - правилното решение за да предпазим ТО от замръзване при дефрост на ТП та.? Колко градуса минава през ТО при дефрост ? Водата в системата не застудява ли много?
шоп - майстор
съб яну 07, 2023 9:56 amstef4ho написа:


Здравейте !!!
Все още не ми е ясно кое е най - правилното решение за да предпазим ТО от замръзване при дефрост на ТП та.? Колко градуса минава през ТО при дефрост ? Водата в системата не застудява ли много?
Най-сигурното за да не замръзне е в системата да се налее незамръзваща течност.

Другият вариант е буфер и хубава циркулация на водата през топлообменника. За кои градуси питаш? На фреона ли?
съб яну 07, 2023 12:17 pmшоп написа:
съб яну 07, 2023 9:56 amstef4ho написа:


Здравейте !!!
Все още не ми е ясно кое е най - правилното решение за да предпазим ТО от замръзване при дефрост на ТП та.? Колко градуса минава през ТО при дефрост ? Водата в системата не застудява ли много?
Най-сигурното за да не замръзне е в системата да се налее незамръзваща течност.

Другият вариант е буфер и хубава циркулация на водата през топлообменника. За кои градуси питаш? На фреона ли?
Благодаря за бързия отговор!!! Да - за градусите на фреона,който минава през ТО
За незамръзващата течност ми казаха,че бързо разяжда гумените уплътнения във водната инсталация и по нататъка ще имам теч.На знам колко е вярно .Ако сложа буфер трябва водата да е на два кръга ,ако не се лъжа .ТО - буфер и буфер - радиатори....Климатика ми е Gree fairy 24 ka - 7,4 . За топлообменник съм избрал KAORI K095S 18B . Не знам дали не е прекалено много оразмерен - дават му 23 кв като кондензатор.Нямам идея циркулационната помпа с каква мощност трябва да е ,за да работи добре системата.
Варианта с незамръзваща течност е по добрия за мен ...Иначе имам 4 радиатора 1800/600 една лира и бойлер 80 със серпентина..Къща 90 кв.
шоп - майстор
То ако пропилен гликола бе толкова разяждащ нямаше да има слънчеви системи за БГВ.
Има качествени илементи и фитинги, ползвай такива.
Т на фреона зависи от Т на изпарение. Обикновенно е около 5-10 градуса под външната Т на въздуха.
s_s1 - специалист
При дефрост дори и при + темп. навън темп на фреона навлизащ в ТО пада под -20 С и ако няма достатъчен дебит помпата. се образува лед, който унищожава ТО , компресор и други компоненти ...
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Още една термопомпа въздух - вода правеняк." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: