Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kistbam - специалист
Здравейте. Искам да попитам дали ще имам проблем ако свържа вентилацията от банята и тоалетната и аспиратора.
Целта ми е да ги свържа в комина. Също така изпълнението мисля да е с тръби Ф110. Така ли се изпълнява?
Andri01 - майстор
Няма проблем,ако не те притесняват евентуалните миризми от банята и тоалета към кухнята и от кухнята към банята и...! За изпълнението-има гъвкави въздуховоди за целта.
iliya_i - майстор
kistbam написа:
Здравейте. Искам да попитам дали ще имам проблем ако свържа вентилацията от банята и тоалетната и аспиратора.
Целта ми е да ги свържа в комина. Също така изпълнението мисля да е с тръби Ф110. Така ли се изпълнява?
Какво значи комин? Комин или отдушник? И това блок ли е или къща?
Ако е комин (за печки) е забранено.
А ако е отдушник трябва навсякъде да сложиш хубави обратни клапи за да не мирише кухнята на кенеф, а банята на манджа.
kistbam - специалист
Какво значи комин? Комин или отдушник? И това блок ли е или къща?
Ако е комин (за печки) е забранено....
Забравих да уточя, извинявам се.
Става въпрос за къща, комина няма да се ползва за печка или камина.
Самият комин не слиза до кота 0, а спира на тавана (като минава през плочата).
iliya_i - майстор
Има специални тръби за въздуховоди - Ф100, Ф125, Ф200, както и плоски правоъгулни.
За Ф110 няма да намериш клапи, решетки и вентилатори. Продават се и съответните фитинги и преходници между тях и закрепващи скоби.
http://moby-bg.com/category/29/pvc-elem ... stemi.html
Аз не препоръчвам използването на гъвкавите на големи разстояния - по-евтино е, но трябва да се закрепват по-често, може да вибрират (дрънчат) и т.н.
inspo - майстор
Andri01 написа:
Няма проблем,ако ..
Последно, има или няма проблем?
Andri01 - майстор
Миризмите от кухнята,банята и тоалета ще се разхождат. Това ще бъде ситуацията.Ако човек ги пренебрегне-значи няма проблем!!!
kozl - майстор
kistbam написа:
Здравейте. Искам да попитам дали ще имам проблем ако свържа вентилацията от банята и тоалетната и аспиратора.
Целта ми е да ги свържа в комина. Също така изпълнението мисля да е с тръби Ф110. Така ли се изпълнява?
Много често се ползват такива тръби, защото е по-изгодно и са по-лесни за намиране като PVC.
Как ще завършва вентилацията в банята и кенефа? Вероятно с вентилатори. Има вентилатори комплект с обратна клапа. При тях важното е да се изолира от утечки м-у тръбата и вентилатора.
Едновременнтата работа на 3 вентилатора (аспиратор, бяня и кенеф) е сложно за обяснение. Най-вероятно ще има поток само през аспирацията, а другите вентилатори само ще се въртят. Но пък с редуване ще се получи вентилация.
Обратните клапи и уплътняването са от значение. Иначе може да завъртиш потока от едното помещение в другото, вместо да го насочиш навън от къщата, през комина.
Нищо не се спомена за приточна вентилация - отворен прозорец, духаща дограма, луфтове във вратите. От къде ще влиза пресен въздух :?
nikolov333 - майстор
+1 за притока на въздух. Без него вентилацията е неефективна поради това, че съвременните дограми и врати са добре уплътнени и реално пречат на вентилацията да смуче, когато няма от къде влезе въздух за да компенсира разликата в налягането. У нас, навсякъде където има вентилация, съм оставил и отвори в отсрещния край на помещението, за да вземат въздух от улицата.
kistbam - специалист
Приточна вентилация ще се осигурява от отворени прозорци. Интересно ми е nikolov333, какви са отворите които си оставял. Просто отвор с декоративна решетка ли? И не изстива ли помещението от там зимата?
А за тръби, фитинги, клапи, вентилатори... Къде в Пловдив мога да разгледам и евентуално купя?

Тема "Питане за вентилация и аспиратор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: