• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
rosenmvr - специалист
Здравейте колеги имам един въпрос с идея за нестандартно решение , което не знам до колко би било ефективно.
Изградих си камина с въздушна риза и отоплявам вила с 100 м2 или 250 куб/м. Проблема се изразява в това че си купих вентилатор за камина КАМ-160 с дебит 540 куб/м с идеята да имам конвекция 2. Но теорията и практика се разминаха когато системата заработи , оказа се е когато загубите на налягане са около 150-200 кпа. дебита ми пада на 250-350 муб, което е много малко за обема и затоплянето става много бавно а температурата на въздуха в висока.
Разбира се не ми се купува нов защото моя е нов. Идеята е дали мога да сменя асинхронния двигател с друг с по високи обороти и дали това ще повиши дебита на вентилатора. Сегашния е 1500 об но реално приплъзва до 1200 об. Идеята е да сложа такъв на 3000 об. , които се предполага че би работил на около 2500-2600 об. и с димер ( знам че не е правилно и ще вдигне температурата ) да намаля в тесни граници още оборотите ( около с 15%) за да постигна някъде около 2200 об.
Основния въпрос е дали ще постигна резултата който целя .
elman - напреднал
А дали при двойно повече обороти на мотора турбината му няма да "литне" някъде.
С димер неможеш да регулираш оборотите на асинхронен мотор.
rosenmvr - специалист
Нямам си представа дали няма да литне , затова търся съвети тук. Намирам в нета Турбини горелки , които са със същите размети и наклон на лопатките , използват се за горелки за газови котли с доста по голям дебит и обороти до колкото успях да разбера.
Другия вариант е да сложа асинхронен мотор с по голяма мощност на 1500 об. и да се надявам че ще поддържа около 1380 об. което е с 180 об повече . ( което нямам представа дали ще повлияе изобщо.)
Приемем всякакви предложения за доработка на вентилатора. Ето тук давам пример как вентилатор със същата турбина на 1400 об. постига 800 куб/м .
Вентилатора е много прост турбина с наклонени перки , затворена от двете страни и по обиколката и е извита една ламарина с ширина малко по голяма от самата турбина. На практика мога да променя всичко стига да знам какво трябва да направя.
Какво би станало ако приближа турбината по близо до охлюва ?
jordanvass - майстор
Ти сигурен ли си, че дебитът пада единствено заради падането на оборотите? Щото и аз имам проблем с намаляването на дебита, но оборотите не мърдат. И не мисля, че по-мощен мотор със стабилни обороти ще възстанови дебита, деклариран за празен ход на вентилатора. Просто някои вентилатори така са си проектирани - дебитът при повишено налягане си пада. На едни повече, на други по-малко, но винаги пада.
rosenmvr - специалист
jordanvass
Не си ме разбрал правилно оборотите под товар са си 1200 .
Дебита пада от налягането което се създава от въздуховодите , но там няма как да подобря почети нищо.
Идеята е как да подобря вентилатора за да компенсирам този дебит при това налягане.
Аз имам 25м тръбопровод и три разклонения или 25м*5 паскала = 125 паскала и около 35 паскала загуби в трите разклонения и клапите , общо около 160-170 паскала. Според диаграмата на КАМ 160 дебита ми пада до 260-290 куб/м , което е с кратност 1,1-1,3 от тук ми идва проблема.
Търся решение за модифициране на вентилатора или нещо друго.
jordanvass - майстор
Напротив, разбрах. Идеята ти е ясна - с по-мощен мотор искаш да се опиташ да задържиш по-малко хлъзгане.
rosenmvr написа:
Другия вариант е да сложа асинхронен мотор с по голяма мощност на 1500 об. и да се надявам че ще поддържа около 1380 об. което е с 180 об повече . ( което нямам представа дали ще повлияе изобщо.)
Затова ти казах, че не съм убеден, че ако държиш малко по-високи обороти ще достигнеш максималния дебит, който е на празен ход. Сигурно ще има малко подобрение, но едва ли толкова, колкото ти трябва.
rosenmvr - специалист
Идея за решение на създалия се проблем.
elman - напреднал
Направи консултация с някой който професионално се занимава с тези камини за да ти препоръча правилна турбина. Купуваш я и продаваш твоята. Ще си на загуба, но поне ще решиш проблема правилно. :)
rosenmvr - специалист
Разликата в цената е значителна и то само заради фирмата която предлага тези с по големия капацитет. Сигурен съм че има някаква причина два вентилатора с идентични обороти и турбини да реализират различен дебит.
ktamen - специалист
Колко вата е моторчето? Не може ли да се сложи колекторен двигател?
Какъв е бюджета за оправяне на проблема?
Ако охлювът е по-голям дебитът нараства. Заедно с него и консумираната мощност. Най-голям е дебита, като се пусне вентилатора без охлюв.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Повишаване дебит и налягане на вентилатор за топъл въздух." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: