Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ZMeyGorianin - майстор
Към камина Прити съм вързал 2 бр. вътрешни тела от климатици за отопление. Вършат си работата за тази цел и съм доволен.
Но покрай летните жеги ми се завъртя идея да ги направя и за охлаждане. За целта мисля да вържа системата към водопровода.

Сега за да не ме "налазите" :) , че харча ВиК мощностите ще уточня, че отработената вода ще се събира в 2 бидона по 1000 л. и от там с помпа на капковото за доматите :cool:
Идеята е в зародиш и още нищо не съм подготвил, защото не съм сигурен за колко време ще се напълнят бидоните - смятам да засека времето за напълване на 20 л. туба
Просто се интересувам, дали някой е правил нещо подобно и какъв е ефекта? Предполагам температурата на водата от водопровода ще е към 12-15 градуса.

Събирането на конденза съм го измислил. Телата от климатици са 2бр. 18-тици.
шоп - майстор
Поливането с питейна вода е забранено:-)

Иначе по темата....аз си се охлаждам перфектно лятото със сондажна вода, която е с температура зиме-лете: 12-14 градуса

П.П. Защо не започна с измерването на температурата и дебита на ВиК водата. 99% съм сигурен, че ще останеш неприятно изненандан ако навън от седмици максималните температури на въздуха са над 35 градуса.
inspo - майстор
Шопе той ще ползва водата от климатиците за поливане :-D
А колкото до температурата, във Варна водата е много студена.
шоп - майстор
inspo написа:
Шопе той ще ползва водата от климатиците за поливане :-D
А колкото до температурата, във Варна водата е много студена.
Да напиша ли пак: С вода от ВиК мрежата е забранено да се полива!

Другите характеристики, че водата във ВиК мрежата е МНОГО студена, няма да ги коментирам. Колко е "студена" ? Толкова ли е трудно да се измери?!

Ето аз пиша точни данни за днес 06.07.2016 , че подпочвената вода в Софийско ( близо до река Искър ) е 13 градуса, а температурата във ВиК мрежата е 19 градуса.

Ако се охлаждам и поливам с ВиК вода ще имам минимален ефект при охлаждане и цена за поливка около 1,2лв/м3
Ако ползвам подпочвената вода за охлаждане и поливане не нарушавам закона. Ефекта при охлаждане е значителен и поливането е с цената е под 7 ст/м3 при дневна тарифа. При ношна цената на поливането е около 3.5 ст/м3
inspo - майстор
шоп написа:
Да напиша ли пак: С вода от ВиК мрежата е забранено да се полива!
Ми напиши...
Първо - не схвана шегата.
Второ -Забранена, забранена, колко да е забранена?
ВиК Варна написа:
В двора и градината
Добър начин да разберете дали затревената площ се нуждае от поливане, е да проследите дали тревата се изправя веднага след като стъпите върху нея. Ако не се изправя след стъпките ви – трябва да се полива. Поддържайте височината на тревата не по-малко от 7-8 см, за да се заддържа влагата.
Поливайте в прохладната част на деня – сутрин или вечер. Избягвайте поливане във ветровито време. Поливането сутрин е за предпочитане, за да не се създават условия за развитие на гъбички (микоза) по растенията.
Използвайте икономични начини за поливане на храсти,....
http://vikvarna.com/bg/curious/suggestion.html
Нямам термометър в момента за да кажа колко градуса е.
ZMeyGorianin - майстор
П.П. Защо не започна с измерването на температурата и дебита на ВиК водата.
В момента съм далеч от обекта, но впечатленията ми са за температура 12-15 градуса. Проблем с дебит и налягане на ВиК водата няма - къщата е в ниското и никога водата не е спирала.
Иначе по темата....аз си се охлаждам перфектно лятото със сондажна вода, която е с температура зиме-лете: 12-14 градуса
През какво прекарваш водата - конвектори, тела от климатици? Имаш ли представа колко вода протича през тях за денонощие?
ще останеш неприятно изненандан ако навън от седмици максималните температури на въздуха са над 35 градуса.
Селото е в полупланински район - вечер си е направо студено, а температури над 35 градуса са рядкост и за кратко.
За това съм се спрял на ВиК захранване - в земята няма как да се стопли прекалено водата. Имам и сонда, но се усложнява упражнението с филтри, помпи датчици за ниво и т.н. Пък и няма да пълня дерето с чешмяна вода, а ще я ползвам /вече позатоплена/ за зеленчуците.
А колкото до температурата, във Варна водата е много студена.
Не е във Варна мястото, макар че Камчийската вода би била идеална за случая :)
Ако се охлаждам и поливам с ВиК вода ще имам минимален ефект при охлаждане и цена за поливка около 1,2лв/м3
Поливам на всеки 3-ти ден. Количество - 1400л., според броя и дебита на капкоотделителите. Ако цистерните се пълнят за това време /2000 л. за 3 дена/, разходите за вода ме устройват - все пак ефекта е двоен охлаждане + поливане.

Състемата вечер ще се спира, така че обема на цистерните би трябвало да стигне.
шоп - майстор
ZMeyGorianin написа:
През какво прекарваш водата - конвектори, тела от климатици? Имаш ли представа колко вода протича през тях за денонощие?
През два авто радиатора от голф дизел. Не съм замервал дебит, но по груби сметки от данните на помпата е около 1000 литра на час. Водата отиваше пак за поливане, а охлаждането на работилницата си бе бонус.
2-3 часа работа между 13 и 16 часа и вместо парник в работилницата бе комфортно.
ktamen - специалист
И аз се охлаждам с вода, ама чакам да видя как ще се развият нещата с Бриколаж, за да си преценя дали да пиша смислени мнения или да наблегна само на спама, щото взе да ми се струва, че пишейки в този форум, вдигам акциите на не особено коректни персони. А може и да греша, поживем увидим.
ZMeyGorianin - майстор
около 1000 литра на час.
Хм - доста голямо количество :? Но пък авто радиаторите имат големи размери на вход/изход, докато климатиците са със малки тръби. След като за отопление те за достатъчни, би трябвало и със същия дебит да става и охлаждането.
ivanovbg - майстор
Нещата се смятат както при отопление, само че наопъки. Тоест ако охлаждаш стая 5х6х2,5м или с обем 75 кубика въздух с приблизително 75 килограма тегло с температура 30градуса ти трябва 75кг вода с температура 14 градуса да постигнеш 22градуса средна температура. В зависимост от изолацията на стаята като сметнеш топлопреминаването се стига до нуждата на вода с маса 3-15 пъти масата въздуха на час. Или с други думи - разход на вода от 225 литра до 1125 литра на час. Май по евтино излиза да си ползваш климатик.

:partyman:

Тема "Охлаждане с вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: