• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
a_stoev - майстор
Колкото кондензира зад шкафа толкова и ще кондензира и на другите стени.
Виж заради строителната влага в началото май е добра идея да не слагаш кухнята изцяло. В смисъл без горните шкафове и долните да са на 10-на см от стената.
boqnkov - специалист
a_stoev написа:
Колкото кондензира зад шкафа толкова и ще кондензира и на другите стени...
При еднакви условия ( външна Т на стение и вътрешната конвекция). Мисля, че именно заради това зад гардероби и шкафове се появява мухъл.
Строителна влага няма. Мазилките бяха юли месец. Смятам да изчакам 45дни след замазката след което да слагам греса и тогава кухнята. Би трябвало тогава да няма влага.
boqnkov - специалист
Здравейте отново! Благодаря на вскички които помагаха и даваха акъл. Изкарах последната половина от зимата в къщата (90кв.м), отоплявайки се с термопомпата. Резултата е доста добър. И като комфорт и като сметки. Подовото е мноооооого яко нещо. Усещането за температура е много странно. В смисъл че го има фактора "усеща се като..." но в добрия смисъл. Термометъра показва 21 - 22гр а аз съм по къс ръкав. Преди с климатик термометрите на 1м. от пода показват 24гр, а все ми беше студено. Още нямам външна изолация, но това лято ще правя. Имам нахвърлян стиропор 10см и то "тук-там" по горната плоча, но мисля че върши удивителна работа. Температурата в къщата е еднаква навсякъде, може би в коридора е по - студено, но предполагам, че е от входната врата, която е метална и въобще не е енергоефективна, защото е ледена и цялата в конденз по металните части (преди изолацията ще я сменям с врата от ПВЦ дограма). За сега нямам нужда от стайни термостати. Температурата варира 1 - 2 градуса през денонощието, ако има слънце през деня. 4сезонното стъкло си върши работата явно и къщата е мнооого инертна и дори и при силно слънцегреене не става много жега. Температурата на помпата я държа в интервала 33 - 36гр. в зависимост от това какъв период идва. Циркулационната работи постоянно и при 8гр разлика от зададената Т помпата се включва до достигането на зададената Т. Средния ми месечен разход е 100 лв., но тази зима нямаше зима. Засякох я в студените дни от миналия месец и ми показваше 4лв/денонощие. Сондажна вода 15 - 16гр. Сондажна помпа 370W. Всички тези сметки са за ТП, циркулационна помпа и сондажна помпа заедно. Лошото е че има и неприятни неща, но те ще се оправят след изолацията: духане , ама ДУХАНЕ да видите от контактите при силен вятър. Конденз в банята на плочките които за залепени там където са колоните от бетон. Имам и въпрос. Въпросната разлика от 8гр. може да се променя. Стува ли си да разредя пуск-стопа на машината като задам разлика от 12гр. да речем. Така за да се поддържа същата Т в къщата ще трябва да вдигна горната граница. Така пък ще влоша КОПа на компресора. Не съм я засичал но може би 10тина мин. работи, и 20-30 почива. Стува ли си да я ръчкам. Тези пуск - стопове ОК ли са? И още нещо за което ще пусна отделна тема, но ако някой знае да каже. Ще правя изолация с вата, защото съм близо до главен път и се чудя дали ще има осезаема разлика в шума между 8см и 10см вата. Разликата ми идва около 1000лв. С тази система от към енергия нямат избиване тия 1000 лв до живот. Въпроса е само за шума. Ако го нямаше сигурно щях да сложа 8см стиропор, но наистина стената на спалнята става като говорител. Шума го чувам от стената, а не от дограмата.
optimeon - специалист
Много се радвам, че си се справил!
resistbody - майстор
Колко тръба ти отиде и каква е термо помпата, че и аз обмислям охлаждане/отопление с ТП или ТП+газ. Имам сонда в имота но не зная дали ще е достатъчна все още, скоро го вземах...
Плочки ли сложи или паркет ?
По ника ти си мисля, че май се познаваме ;)
boqnkov - специалист
Привет! Май се познаваме... не съм ти видял поста. Пиши на лично. Да дам отзиви. От 15 ноември до 15 декември - 50лв за отопление на цялата къща 90кв.м. Вода в подовото - 25 - 33гр. На 33 помпата изключва а на 25 се включва. Контролния електромер е за ТП и сондажната заедно. Температурата в къщата е 21гр. в южните стаи и 19 20 в спалните, което ни е перфектно. Отиде 700м тръба. ТП я ползвам само за топло. Охлаждам се само със сондажна вода с преправено тяло от климатик.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Климатизация на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: