• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Zoro5 - специалист
boqnkov написа:
... Дебитомери не съм сложил, защото кръговете са ми еднаква дължина и където искам да е по - хладно (спалните) ще врътя крановете на слух...
Сложи си водомер 3/4 , много ще ти помогне при настройката и контрола на ТП. Освен това ще може да си сметнеш и дебитите точно...
olelemaiko - специалист
Стената , където ще е вградената кухня , какво изложение е. Сигурно го има някъде плана с посоките , но не го намирам. Там си си спестил слагането на подово(щото така са те посъветвали тези на които благодариш) , заради кухненските уреди , но таз стена ще е студена. Дори да има и изолация.

пп.Можеше да се заложат чакащи тръби , за радиатори или конвектори.
Последна промяна от olelemaiko на ср мар 01, 2017 3:29 pm, променено общо 2 пъти.
boqnkov - специалист
Стената е запад. Смяташ, че там ще се образува конденз (мухъл)?
radius - майстор
И как ще я стопли подовото под шкафа, като термомоста замазка-стена е прекъснат? Като сложи 12-15см изолация, няма да е студена като за конденз.
Да опиша една моя грешка - тръбите ми са на около 15см от кухненските шкафове ( т.е. на около 65см от стената) и ако застанеш бос до мивката, отпред е студено, защото под шкафа е студено и тръбата не може да предаде топлина на тези 15 см към шкафа. Извода е тръбите да са на макс. 5см от шкафове и мебели, за да няма студени зони в края.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще ме извинявате, ама аз винаги съм повтарял, че тръбата на подовото се върти на целия под, из цялата стая, под шкафове, спални, гардроби, навсякъде. Нищо няма да спестиш от няколко метра тръба. Колкото повече тръба глътне пода, толкова по-ниска температура на водата, по-висок КОП, по-малко топлозагуби, по-висок комфорт. С малкия метраж трябва да поддържаш по-висока температура, а горещия под е дискомфортен и вреден за здравето
boqnkov - специалист
Не съм сложил под кухнята не за да спестя тръба. Даже ми останаха 150м от последния кангал. Не сложих защото сметнах, че просто ще е излишно плюс това в шкафовете ще има подправки, храна. В цялото помещение стъпката е 10 см именно за да поддържам минимална Т на водата. Както и да е. Замазката вече съхне. Нядявам се тази грешка да не ми изяде главата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не вярвам да е фатално, но още веднъж повтарям за следващите, които ще четат - колкото по-малко непокрити участъци, толкова по-ниска температура на пода, доближаваща се до стайната температура, т.е. температурата в шкафовете ще е същата като стайната - тогава какво като в тях има подправки и храна? Не вярвам някой да очаква в шкафовете температурата да е различна от стайната - зимник в кухня или спалня не става :)
olelemaiko - специалист
То малко стана като на сватба - Ако някой има да каже нещо да казва , или да замълчи завинаги.

Лазар го е обяснил.

За стената се има в предвид , че се нарушава конвенцията. Вместо да лиже стената , ти я изтегляш пред кухненската мебел. Кухнята е най конфликтна , от гледна точка на водни пари и др. фактори.
Това е с две думи.

пп.И е писано за тези неща , и то точно в тази тема.
p.v.x написа:
За мене по правилно е да се гледа на отоплението на къщата като цяло.
Даже приоритетно , бих заложил повече киловати в студените и преходни части(коридор и външни стени).
И по възможност , повече кръгове за подовото.Разбирай по къси.
Малко повече арматура , но с времето ще се убедиш , че си постъпил правилно.
olelemaiko написа:

пп.Можеше да се заложат чакащи тръби , за радиатори или конвектори.
boqnkov - специалист
За подово след направена замазка по - скоро като за умрял... или хубаво или нищо :-D надявам се поне който прави, темата да е от полза. Тръби за конвектори има пуснати под подовото. Като бр. кръгове повече от тия трудно бих ги докарал.
boqnkov - специалист
Първите една или две зими може да нямам външна изолация. На плочата горе ще има. Тухлите са подобни на поротерм, но са гръцки. При постоянно отопление на цялата къща възможно ли е да кондензира между шкафовете и стената. И същинския въпрос е ще има ли разлика в условията за кондензиране, ако шкафовете нямат гръб към стената, макар че като са затворени вратите май е все тая...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Климатизация на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: