• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kistbam - специалист
boqnkov написа:
Говорих с човек който има подово с ТП и плочки в хола и кухнята и ламинат в спалните. Каза че в спалните е с 2 3 гр по- ниска температурата, без да върти кранчета и да намаля дебити. Да разбирам ли, че при фибран 7 см под замазката и абсолютни равни други условия ще е по-скъпо да се поддържа температура Х с ламинат отколкото с гранитогрес. Делта т с гранитогреса ще е по- голямо (поне така мисля). В този ред на мисли излиза, че е по- добре кръговете да се пуснат една идея по- дълги, ако се предвижда ламинат. Моля за поправка, от компетентните, ако греша.
И на мен са ми интересни отговорите на тези въпроси. Предполагам че делта Т не би трябвало да се влияе от настилката отгоре.
Също искам да използвам темата за още 1 въпрос. Ако реша в цялата къща да сложа тръбите за подово на стъпка 10см. има ли някакви минуси това, освен че ще дам повече пари за тръба? Няма да мога да сложа побече от 4см фибран заради нивата и клоня към ламинат и заради това питам. Та при стъпка 10см и горе долу уеднаквени като дължина кръгове (65-70м), това по някакъв начин ще пречи ли на ТП?
И има ли смисъл в помещенията които няма да се обитават постоянно (баня, тоалетна, коридор) стъпката да е 15 с цел пестене на тръба?
p.v.x - майстор
kistbam написа:
boqnkov написа:
Говорих с човек който има подово с ТП и плочки в хола и кухнята и ламинат в спалните. Каза че в спалните е с 2 3 гр по- ниска температурата, без да върти кранчета и да намаля дебити. Да разбирам ли, че при фибран 7 см под замазката и абсолютни равни други условия ще е по-скъпо да се поддържа температура Х с ламинат отколкото с гранитогрес. Делта т с гранитогреса ще е по- голямо (поне така мисля). В този ред на мисли излиза, че е по- добре кръговете да се пуснат една идея по- дълги, ако се предвижда ламинат. Моля за поправка, от компетентните, ако греша.
И на мен са ми интересни отговорите на тези въпроси. Предполагам че делта Т не би трябвало да се влияе от настилката отгоре.
Също искам да използвам темата за още 1 въпрос. Ако реша в цялата къща да сложа тръбите за подово на стъпка 10см. има ли някакви минуси това, освен че ще дам повече пари за тръба? Няма да мога да сложа побече от 4см фибран заради нивата и клоня към ламинат и заради това питам. Та при стъпка 10см и горе долу уеднаквени като дължина кръгове (65-70м), това по някакъв начин ще пречи ли на ТП?
И има ли смисъл в помещенията които няма да се обитават постоянно (баня, тоалетна, коридор) стъпката да е 15 с цел пестене на тръба?
Тя стъпката се определя от нуждата. А нуждата се изчислява , след като знаеш колко киловата са ти необходими за цялата къща , при различни външни температури. Ти преценяваш(най добре хората които ще ти го изчисляват) , как да ти ги раздадат тези киловати , в различните части на къщата .Ти можеш да определиш приоритетни области.
За мене по правилно е да се гледа на отоплението на къщата като цяло.
Даже приоритетно , бих заложил повече киловати в студените и преходни части(коридор и външни стени).
И по възможност , повече кръгове за подовото.Разбирай по къси.
Малко повече арматура , но с времето ще се убедиш , че си постъпил правилно.

:rock:

пп. Посъветваха ме да чета , и аз го правя.Образовам се :-D
boqnkov - специалист
Имам няколко въпроса, на които не намерих отговори. Това е примерното разположение на кръговете по стаите. Искам да попитам редно ли е помещението, в което ще се намира колектора и част от коридора да бъдат затоплени от тръбите които отиват към другите стаи или трябва да са една до друга и примерно в изолация и в помещението да си предвидя тръби за него и евентуално някаква част от банята. Дължината на кръговете е от 55м до 65м. Спалните са 14кв.м а всекидневната е 27. Под кухненското няма да слагам тръба. Стъпката е 10см навсякъде. Цялата къща ще е с ламинат, без малкото антре след входната врата. Фибран 6см навсякъде. Тръбата, която трябва да навия в оставащото място е ни за 1 един, ни за два кръга. Мисля, че ще е по - добре да ги направя два, но по къси и ако трябва лееко да им врътна кранчетата, ако там е по - топло. Другия въпрос е за пътя на тръбите. Дали да търся да са през вратите или да дупча стената. В стената желателно ли е да са в изолация или да не се втилясвам толкова. (все пак предимно ще контактуват с въздух)?

Прикачен файл

krugove.jpg
boqnkov - специалист
В процес на изграждане на инсталацията имам един въпрос. Смятам да имам вътрешни тела от климатици, прерпавени за да работят с вода от сондаж и да охлаждат къщата лятото. Това е схема на ситуацията с квадратурите на помещенията. Това което съм изградил към момента е захранващи тръби Ф32 ппр към колектора на конвекторите и от него три кръга с тръби Ф20 ППР към конвекторите. Въпроса ми е дали с 3 вътрешни тела от климатици на показаните със зелено места, къщата ще може да се охлажда нормално със сондажна вода (14гр.) и евентуално какви вътрешни тела да търся. За всекидневната съм ограничен от прозореца. Щирината на мястото за конвектора е 1м. и не знам дали тялото нужно за охлаждане на стаята ще се вмести в тези размери. Смятам да си работят по цял ден и с програматор да спират от 17ч до 8ч сутринта в спалните а този в хола да се включва от 23ч да речем :? Който познава хора от Пловдив, които могат да ми помогнат или се занимават с това може да ми пишат ЛС за да не е като реклама. За отопление ще се използва предимно подовото и евентуално конвекторите за малко по - прецизно управление на температурата.

Прикачен файл

Разпределение.jpg
boqnkov - специалист
Ето до къде стигнах. Подовото го правихме аз и колегата kistbam от форума. Благодарности на всички от форума, които помагаха със съвети и по - специално на radius, 2v6, lazar ganev, шоп, kuuuul и всички, които са се включвали в темата. Замазките вече са факт. Сложихме армировъчна мрежа над тръбите, пластификатор rehau и фибри. Тръбата на стъпка 11см (окото на мрежата беше 22 ) Всички кръгове излязоха около 60м, като банята и коридора излязоха по 50м, но в банята редихме тръбата по-гъсто. Лятото предстои монтаж на термопомпа и останалите неща по системата (циркулационна помпа, филтри и др.

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (48.86 KиБ) Видяна 1596 пъти

Прикачен файл

1.jpg
kuuuuuul - майстор
Браво,много добре е станало.Избра ли ТП?
boqnkov - специалист
Избрах вода - вода, след като направих сондаж и видях, че водата е плитко. 14kW. Смятам да управлявам системата по Т на връщата вода, като циркулационната помпа не се изключва. Ако не става ще слагам термостати.
radius - майстор
Браво, много търба, много нещо. Според мен, ако се изолираш добре (а ти ще го направиш), няма смисъл от по-гъста стъпка от 15, но щом не те мързи.
Забележки:
В банята е трябвало по-плътно да обходиш ъглите, за да съхне по-лесно. Сега ми се вижда, че отдалече си ги заобиколил и ъглите ще са студени.
Къде са дебитомерите? Те са главен инструмент в баланса на системата.
boqnkov - специалист
Студени, студени, колко да са студени... :) В банята ще е мокро само в малкото помещение, затова и съм навъртял първо него и след това сухата част. Реално няма тръба само около сифона, защото сифоните ще ги прави майстора за плочките и там не съм правил замазка. Дебитомери не съм сложил, защото кръговете са ми еднаква дължина и където искам да е по - хладно (спалните) ще врътя крановете на слух...
radius - майстор
Ти си знаеш за ъглите, аз само ти обръщам внимание.
Кръговете са с еднаква дължина, но с различен брой чупки и пак няма да са с еднакво хидр. съпротивление. Реглажа е много фин, само на слух няма да стане, трябва и на мирис да го докараш :lol:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Климатизация на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: