Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Привет на всички,

от доста време чета във форума, открих страхотни идеи и съвети за доста ремонти за което благодаря на всички писали като цяло.
По темата:
След доста четене се реших и аз да си закупя климатик, които да преправя във термопомпена система за отопление(евентуално и охлаждане но не е приоритет) на следният апартамент. Панелно строителство; 5-ти етаж от 8, среден апартамент; площ- 96м2; разположение: Изток - запад; гр. Добрич; външна изолация - стиропор - 10см; вътрешна изолация - фибран 5см; ПВЦ дограма със стъклопакет Б-Б;
Направих изчисления за топлинни загуби, при което резултатът е 5.6кВ
Идеята ми за отопление се състои от:
Климатик Daikin FTXB60C - инверторен; Отоплителна мощност - ном: 6,4 (1,2 - 7,1)кВ;
ТО - SR-B3-23A-30-4 предназначен за кондензатор на R410 - 7кВ/24000BTU; или Kaori K050S 20 или К040S 24
4 бр. Вентилаторен конвектор на Клима 2000- стенен монтаж с долно засмукване модел (030) или около 2кВ при 50гр. на топлоносителя- с електронно управление с 2 датчика;
4 бр. глидер с H300 в банята (колкото да се разчупва въздуха :) )
Преносната система възнамерявам да бъде изградена от ППР със стъкло;
Бойлер със серпентина 100л (с цел акумулаторен съд);
Ето как изглеждат нещата:
Изображение

Все още не съм сигурен каква система да използвам: Отворен или затворен тип
Така мисля да бъде изграден хидробокс-а
Изображение
Предложиха ми в един магазин циркулационна помпа на грундфос 25/40 мисля че беше модела ("идеална е за твоята идея" думи на продавач-консултанта :-D )
Възнамерявам да качвам данните в интернет, така че с радост бих ги споделил тук, ако някой се вълнува :)
Ще се радвам на няколко отговора относно:
1. Правилно ли е избран ТО? Ако не е какво бихте ми препоръчали вие.
2. Кои тип система е препоръчителен? Отворена или затворена.
3. След коментар с 3-то лице ми беше казано, че ще ми е нужен ресийвър за фреон. Така ли е ? ТО ще бъде монтиран близо до външното тяло, не повече от 2м.
4. Като цяло добре ли са подбрани елементите?

Ще се радвам на всички коментари, мнения и критики.
a_stoev - майстор
При положение, че ще ползваш вентилаторни конвектори какви предимства очакваш да има в сравнение с един муслтисплит?
a_stoev написа:
При положение, че ще ползваш вентилаторни конвектори какви предимства очакваш да има в сравнение с един муслтисплит?
Не съм се замислял за мултисплит. Но подходих към конвектори заради стенния монтаж. Лично чувствам конвекторите по комфортно за разлика от климатик... Знам че е почти един и същ начина им на топлоотдаване. :?
a_stoev - майстор
bobri написа:
Лично чувствам конвекторите по комфортно за разлика от климатик...
Внушаваш си.
Пък и има подови тела за мулти и цената им не е много по-различна.

идеята ми е, че водната система си има куп малки, но дразнещи недостатъци:
Занимавка с обезвъздушаване, помпа да разхожда флуида, тръбната система е по-трудоемка и специфична за изработка, тръбите заемат повече място за вкопаване, възможност за протичане.

Единствените предимства са възможноста за изграждане на подово+лири в банята и възможността да се топлиш на котел с УПС ако спре тока за малко.

Аз бих ти препоръчал един мелез между двете. Слагаш си мулти за основно отопление охлаждане и извеждаш от въшното тяло тръби след компресора и преди четирипътния вентил за топлообменник за БГВ /десуперхиитър/ с по-малка мощност, около 20% от самата машина. Може и топлообменника да е ръчно навита серпентина от медна тръба, запоена през фланеца на бойлера, без да се маха ел. нагревателя. Така винаги когато работи агрегата ще ти прави и топла вода за битови нужди и лирите в банята.
Благодаря ти a_stoev че отделяш внимание.
Има го до някъде внушението и предубедеността, съгласен съм с теб. Но при моето разположение на стаите, как ще захраня кухнята и спалнята на източната страна, ако монтирам външното тяло на западната страна. Мисля че захранването от мултисплит-а е както при сингъл-а но просто към няколко тела :? в този случай ще трябва да прекарам тръбен път през целият апартамент. А относно вентилаторните конвектори, намират ми се 2 броя на изгодна цена и обмислях да купя още 2 нови, за това и съм обмислил в този вариант системата. :) Идеята за БГВ е страхотна наистина, прочетох на няколко места как се изпълнява цялата "магия" и съм още на две дали да не я комбинирам с част от моя замисъл. За целта обаче ще трябва да закупя 2 ТО и 2 помпи и да пусна отделен кръг към банята(която е в центъра на апартамента). Но ми мен идеята с бойлера е само за акумулиращ съд, като още ми е трудно какво ще се получи когато включа бойлера да дозагрее водата до 60гр. , за да може момата ми да се къпе :)
a_stoev - майстор
Основния плюс да ползваш малък БГВ топлообменник е че не се налага да пипаш управление на машината и запазваш стабилността на работа. Затова не трябва да е с голяма мощност и предлагам да ползваш ръчно навита серпентина на фланеца на бойлера за почти без пари. Така спестяваш и помпата. Ел нагревателя го нагласяш на 45*С, ако свърши водата да помага. Ниската температура се компенсира с голям обем 120л.
За съжаление май си усвоил най-удобната тераса за климатик - тая на кухнята. Иначе слагаш климатика от едната страна, телата от същата страна си ги слагаш подови, а за телата в далечните стаи за икономия на тръбен път се примиряваш да са високостенни
antov - напреднал
bobri написа:
Привет на всички,

от доста време чета във форума, открих страхотни идеи и съвети за доста ремонти за което благодаря на всички писали като цяло.
По темата:
След доста четене се реших и аз да си закупя климатик, които да преправя във термопомпена система за отопление(евентуално и охлаждане но не е приоритет) на следният апартамент. Панелно строителство; 5-ти етаж от 8, среден апартамент; площ- 96м2; разположение: Изток - запад; гр. Добрич; външна изолация - стиропор - 10см; вътрешна изолация - фибран 5см; ПВЦ дограма със стъклопакет Б-Б;
Направих изчисления за топлинни загуби, при което резултатът е 5.6кВ
Идеята ми за отопление се състои от:
Климатик Daikin FTXB60C - инверторен; Отоплителна мощност - ном: 6,4 (1,2 - 7,1)кВ;
ТО - SR-B3-23A-30-4 предназначен за кондензатор на R410 - 7кВ/24000BTU; или Kaori K050S 20 или К040S 24
4 бр. Вентилаторен конвектор на Клима 2000- стенен монтаж с долно засмукване модел (030) или около 2кВ при 50гр. на топлоносителя- с електронно управление с 2 датчика;
4 бр. глидер с H300 в банята (колкото да се разчупва въздуха :) )
Преносната система възнамерявам да бъде изградена от ППР със стъкло;
Бойлер със серпентина 100л (с цел акумулаторен съд);
Ето как изглеждат нещата:
Изображение

Все още не съм сигурен каква система да използвам: Отворен или затворен тип
Така мисля да бъде изграден хидробокс-а
Изображение
Предложиха ми в един магазин циркулационна помпа на грундфос 25/40 мисля че беше модела ("идеална е за твоята идея" думи на продавач-консултанта :-D )
Възнамерявам да качвам данните в интернет, така че с радост бих ги споделил тук, ако някой се вълнува :)
Ще се радвам на няколко отговора относно:
1. Правилно ли е избран ТО? Ако не е какво бихте ми препоръчали вие.
2. Кои тип система е препоръчителен? Отворена или затворена.
3. След коментар с 3-то лице ми беше казано, че ще ми е нужен ресийвър за фреон. Така ли е ? ТО ще бъде монтиран близо до външното тяло, не повече от 2м.
4. Като цяло добре ли са подбрани елементите?

Ще се радвам на всички коментари, мнения и критики.
здравей , на чертежа с разположенията ще имаш проблем с дебитите , придържай се към звездообразните схеми , особенно важно в за термопомпените решения. От силистра съм , ако загрубеят нещата обади се :)) 0988981007

Тема "Изграждане на отоплителна с-ма с термопомпа (самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: