Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
boqnkov - специалист
Здравейте! Ситуацията при мен е следната. Къща на груб строеж със сложена дограма. Баните и тоалетната са ми на северна страна, като за всяко помещение има прозорец 60/50см + тръба ф110, която тръгва от тавана, минава в подпокривното 1.4м и излиза на фасадата под стрехата на покрива. За всяко помещение съм оставил отделна тръба без да е свързана с друго. Сега става така, че ми се отваря възможност да направя допълващо застрояване на тази страна на къщата и ако прозорците останат под ската на покрива ще е безсмислено да са там. Въпроса ми е тези тръби ф110 ще се справят ли с вентилацията на помещенията. Вентилаторите, които ще слагам искам да нямат клапи, за да има някаква естествена вентилация против поява на мухъл. Въпроса е дали тези дължини на тръбите ще успяват да създадат някаква естествена тяга. Не става дума за принудително измирисване и за дърпане на парата с включени вентилатори. Там нещата се получават по формулите. От прозорците освен светлината друго реално ще загубя ли с премахването им?
preslav - майстор
boqnkov написа:
Здравейте! Ситуацията при мен е следната. Къща на груб строеж със сложена дограма. Баните и тоалетната са ми на северна страна, като за всяко помещение има прозорец 60/50см + тръба ф110, която тръгва от тавана, минава в подпокривното 1.4м и излиза на фасадата под стрехата на покрива. За всяко помещение съм оставил отделна тръба без да е свързана с друго. Сега става така, че ми се отваря възможност да направя допълващо застрояване на тази страна на къщата и ако прозорците останат под ската на покрива ще е безсмислено да са там. Въпроса ми е тези тръби ф110 ще се справят ли с вентилацията на помещенията. Вентилаторите, които ще слагам искам да нямат клапи, за да има някаква естествена вентилация против поява на мухъл. Въпроса е дали тези дължини на тръбите ще успяват да създадат някаква естествена тяга. Не става дума за принудително измирисване и за дърпане на парата с включени вентилатори. Там нещата се получават по формулите. От прозорците освен светлината друго реално ще загубя ли с премахването им?
Естествената вентилация зависи от доста неща, първото обаче е какви ще са ти вратите, ако са плътни забравяш за каквато и да е циркулация на въздуха, ако между вратата и пода има междина би трябвало да нямаш проблем с тези Фита.
boqnkov - специалист
Смятам да има междина между вратата и пода. Въпроса е дали ще се създава леко постоянно течение през тези помещения, ако вентилаторите нямат клапи и под вратата има междина.
preslav - майстор
boqnkov написа:
Смятам да има междина между вратата и пода. Въпроса е дали ще се създава леко постоянно течение през тези помещения, ако вентилаторите нямат клапи и под вратата има междина.
Притеснява ме това, което казваш, че излизат на фасадата, а не на покрива като комин. При мен е нещо подобно, но подпокривното е 1.8 м. и още около метър коминско тяло. Между вратата и пода и аз имам междина, но откакто смених дограмата естествената вентилация намаля драстично.
boqnkov - специалист
Ами дали ще си с нова хубава дограма или без, реално за вентилацията е едно и също когато прозореца е затворен. Ако се измисли схема, в която вентилатора да върти на 5% :? от оборотите си през цялото време и когато го включиш да си работи на 100% май би било супер, но... не знам има ли такива вентилатори.
zdravcho - специалист
boqnkov написа:
Въпроса е дали тези дължини на тръбите ще успяват да създадат някаква естествена тяга
- естествена тяга, като в комин, ще има ако въздуха във въпросните тръби е топъл. Колкото по-топъл толкова повече тяга. Ама тука не става въпрос за печка, а за вентилация на баня, и това май няма как да се получи. Другите варианти са принудителна вентилация с вентилатор и естествена вентилация. Естествена ще имаш само когато има вятър. При спокойно време няма как. И за да се получи естествената вентилация при вятър, ще трябва да има и друго място в жилището от където да влиза/излиза въздуха, освен пролуката под вратите. Нещо такова примерно
http://www.technobg.com/Klapi-za-dogram ... -i-kondenz
http://www.bezvlaga.com/aereco/nagnetatelni/
http://www.treidplas.bg/%D0%B2%D0%BB%D0 ... %8A%D0%BB/
Ако искаш на 100% да подсигуриш вентилацията на помещенията примерно вентилатор с таймер. Мисля че по 5-10мин на час ще са достатъчни. Когато се налага по-интензивно проветряване включваш ръчно вентилатора. Но и в този случай ще трябва да има от къде да смуче въздух вентилатора, при условие че прозореца е затворен/зазидан
:partyman:
londraneste - помощник
А може би и нещо такова
http://www.otoplenie.eu/php_pix/statii/ ... 9be2b8.jpg

в комбинация с това да изкарате тръбите над покрива ще свърши раота. :roll:

Тема "Зазиждане на прозорец в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: