Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
dando - напреднал
Здравейте, Колеги,

Аз съм начинаещ с ограничени познания около въпросите за вентилация и климатизация. Скоро попаднах на следната интересна тема и реших да попитам тук всъщност кой би бил най-правилният подход за планиране и проектиране на оптимална вентилация и климатизация за апартамент ново строителство.

Нека предположим, че жилището има следните параметри:
- ново строителство с добра топлоизолация, на "среден" етаж с отопляеми жилища на съседните горен и долен етажи;
- добре изолираща PVC дограма (примерно 5-камерна) с троен стъклопакет;
- две бани без отделни прозорци;
- отопление и топла вода от ТЕЦ;
- идеална площ около 80-100 m2.

На база на тези параметри според мен би следвало да се наблюдават следните ефекти:
- зимата ще има сериозен конденз след ползване на баните или простиране (ако не се ползва сушилна машина);
- качеството на въздуха ще се влошава, особено сутрините след сън (справка с измерени данни от Колега тук);
- лятото липсва вариант за охлаждане и контрол на влажността.

Вероятно двете най-лесни решения на първите два проблема са:
- често проветряване, което донякъде влошава енергийната ефективност на сградата и обезсмисля по-скъпите дограма и изолации;
- ефективна вентилация и климатизация.

Третият проблем би следвало да се реши с климатизация или вероятно - с ефективна вентилация.

Скоро открих и по-нов модел климатик, чийто производител твърди, че успява да вентилира помещението и е доста иновативен и енергоефективен. Моделът бе Daikin Ururu Sarara (ако би се считало за реклама, моля да бъде изтрито). Нямам практически опит с подобни по-нови модели и вероятно икономически ще е по-скъп вариант, но ако наистина се справят добре с вентилацията и климатизацията, дали не са по-удачно и просто решение, в сравнение с отделни климатична и вентилационна инсталации?


Други интересни аспекти на проектирането биха били:
- как би могла да се преизползва топлината от банята (предимно въздуха) през зимата;
- дали се препоръчва отглеждането на цветя в дома и ако да, то в какви мащаби и конфигурация?


Ще се радвам на всякакви отговори, лични впечатления и опит, препратки към специализирана литература, изпитани продукти и практични съвети :)

Благодаря!
brum - майстор
Баните си имат задължителна вентилация - тя ще вади влагата. Все ще си намери от къде да дръпне въздух за да работи :) .

За простирането зимно време - конденза е единият проблем. Другият е, че миризмите от перилните препарати не са особено полезни. Решението е проветряне или вентилация на помещенията в които се простира.

За охлаждане лятно време - до последното лято се спеше на отворени прозорци. Нямам оплаквания относно този подход. Това лято не знам каква ще е схемата, но вече има монтирана вентилация в жилището с рекуператор който няма да се спира докато не дойде време за спане на отворени прозорци :) .

Гледам, че си посочил моята тема, та си на ясно какво съм направил. За момента единственият недостатък е, че на най-ниската степен вентилацията не е достатъчна, а на следващата степен се чува лек шум. Следващият път задължително ще се заложат по-големи тръби.
a_stoev - майстор
Шума може да е от решетките. Борбата с шум е едно от най скъпите и безперспективни занятия :-D .
a_stoev - майстор
РЕКЛАМА

SIG вече предлагат и рекуператори с вграден сензор за СО2 или влага, до колкото разбрах се избира по кой от двата параметъра да управлява.

Тема "Планиране и проектиране на оптимална вентилация и климатизация за апартамент ново строителство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: