Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
earendil - напреднал
Здравейте,

имам малко лятно хотелче, което се охлажда с 2 чилъра WESPER AQH 25 и 35.
Проблемът е, че са 2 напълно самостоятелни кръга, които работят за отделни етажи.. и като се случи някакъв дори и малък проблем (запушен филтър, изгорял вентилатор), 1/2 от хотела остава без климатизация.
Отделно , че натоварването е неравномерно.. на големия чилър има 32 конвектора, а на малкия - 15

Мислех си да обединя системата, чрез един буферен съд, който двата чилъра да охлаждат. Така ако някой от двата чилъра спре, другия ще може да поеме поне временно.
Недостатъкът, за който се сещам, е че ще трябват още 2 помпи на изхода на буферния съд, което е доп. разход за ток.

На този етап чуденките ми са основно за обемът на евентуалният буферен съд и видът му.
Ще свърши ли работа някой готов такъв .. като тези например: http://www.climahit.com/otoplenie/kompo ... rni-sudove ? Предполагам трябва да се вкара водата от двата чилъра в горния край на съда, а да се взема от долния му край за към етажите предвид това, че се ползва основно за охлаждане?

Благодаря предварително за всякакви идеи.
Ahmakov - специалист
Идеята за един буфер за двата чилара е добра, а ако се сложи и регулатор който да включва малкия, големия или двата заедо, според топлинното натоварване, ще е още по добре.
Колега earendil, да ти се намира кило Смилянски боб директен внос от Китай или някоя кристална топка?
Не за друго, ама предполагам, че очакваш някакви конкретни отговори.

Не е в духа на форума, ама не е за направи си сам.
antov - напреднал
earendil написа:
Здравейте,

имам малко лятно хотелче, което се охлажда с 2 чилъра WESPER AQH 25 и 35.
Проблемът е, че са 2 напълно самостоятелни кръга, които работят за отделни етажи.. и като се случи някакъв дори и малък проблем (запушен филтър, изгорял вентилатор), 1/2 от хотела остава без климатизация.
Отделно , че натоварването е неравномерно.. на големия чилър има 32 конвектора, а на малкия - 15

Мислех си да обединя системата, чрез един буферен съд, който двата чилъра да охлаждат. Така ако някой от двата чилъра спре, другия ще може да поеме поне временно.
Недостатъкът, за който се сещам, е че ще трябват още 2 помпи на изхода на буферния съд, което е доп. разход за ток.

На този етап чуденките ми са основно за обемът на евентуалният буферен съд и видът му.
Ще свърши ли работа някой готов такъв .. като тези например: http://www.climahit.com/otoplenie/kompo ... rni-sudove ? Предполагам трябва да се вкара водата от двата чилъра в горния край на съда, а да се взема от долния му край за към етажите предвид това, че се ползва основно за охлаждане?

Благодаря предварително за всякакви идеи.
здравей колега , тази система е правена за малък хотел и решава точно такива въпроси , ако искаш съдействие , насреща съм :))
0988981007

Прикачен файл

Screenshot_2016-12-27-03-58-5.jpg
a_stoev - майстор
За тези двата чилъра ти трябва 300-350 л буфер. Двата етажа може да ги вържеш и на една по голяма помпа и да регулираш потока със щранг регулиращи вентили.
Нормата за съда е 10л/kW. Определена е за да се осигури минимално време на работа на компресора дори и нулев товар от инсталацията. Ще настроиш единия чилър на градус по-студена вода и така другия ще се разтовари пръв.
Ако сегашната инсталация няма проблем с дебитите може да минеш и без допълнителна помпа. Монтираш буфера на връщащата вода от инсталацията и преди входа на помпата на чилъра. Всички тръби да са на самостоятелни входове и изходи, да не си пречат една на друга помпите.
П.П.
Имай в предвид, че тези машини правят мизерии с управлението. на колко са години, 10-на?
earendil - напреднал
Благодаря на включилите се.

Имай в предвид, че тези машини правят мизерии с управлението. на колко са години, 10-на
Ами на по 13 години са и като цяло работят чудесно. На едната се наложи да сваля до мин. един коефициент, който определя включването на LP грешка.. изкарваше я въпреки, че по параметри нещата са ОК.
Тази година имах много проблеми с ръжда в единия кръг.. налагаше се да се чистят филтрите по 2 пъти на ден в продължение на почти цял месец.
Монтираш буфера на връщащата вода от инсталацията и преди входа на помпата на чилъра
В този вариант (както си го представям) няма да се постигне обединението на двата чилъра... ако единия спре, неговия изход остава на топло..


Всички коментари ми помогнаха по малко. Разбирам, че е по-сложно от "направи си сам" и от както си го представях в началото.
Питал съм една фирма което идваше да ми обслужва чилърите и те казаха "ами то е по-скоро ВиК работа.." и до там.
Отделно сами разбирате, че за да питам за съвети във форум, нямам възможност да отделя големи средства.

Тия дни ще гледам да отделя време да направя една скица на съществуващото положение и както аз си го представям след това и ще я пусна тук за коментари. (сега духа леден вятър и не ми се катери по покрива :) )

Благодаря на включилите се.
a_stoev - майстор
earendil написа:
Монтираш буфера на връщащата вода от инсталацията и преди входа на помпата на чилъра
В този вариант (както си го представям) няма да се постигне обединението на двата чилъра... ако единия спре, неговия изход остава на топло..
Първия ако е на задание 12* подава 8* и ще спре при 12* в буфера. Другата помпа ще подава 12 към сградата. Телата ще работят с 70% от мощността си при подаване 8*. Все е нещо. Дали това ще е достатъчно зависи от консумацията
Трябва да изведеш допълнително ръчно управление на помпите. Вземаш от оперативна фаза, и подаваш на контактора. Имаше на клемореда. Нямам схеми под ръка, да ти кажа номер на кабел.

Ако може зареди системата с антифриз за да не точиш всеки сезон. Така ще ограничиш корозията.
earendil - напреднал
Въпросче...

Ще сменям верикалните щтрангове от черни на полипропиленови тръби (от чилърите до етажните колектори)
Те са Ф60-70 мм.. Има ли смисъл да слагам с алуминиева вложка или не?

Налагянето не е високо - 3 атм. макс.. температурите също..
a_stoev - майстор
ППР е за водопровод, не за климатизация. Всички връзки и колена имат по голямо съпротивление заради което е добре да минеш на един размер по нагоре. И гледай вътрешния размер на тръбите, а не външния.

Препоръчвам ти ПОЦИНКОВАНИ ПРЕС ТРЪБИ И ФИТИНГИ, така го търси в нета.

ето първия от гугъл:
http://www.romstal.bg/поцинковани-прес- ... 22072.html
earendil - напреднал
Благодаря отново.

Днес правихме старателни промивки към всеки конвектор отделно, после ще го пусна пробно да видя дали ще вади още ръжди и тогава ще решавам дали да разбивам стени..

На всичко отгоре заради всички промивки миналото лято, системата е останала с чиста водичка, а аз както всяка година напълних само чилърите с антифриз, за да ги предпазя.. А то взеха, че се напукаха серпентините на таванните конвектори на последния етжа (логично), но за 13 годни не се беше случвало да замръзне нещо вътре..
earendil - напреднал
Прочистих системата с един английски препарат DS40.. сега за 2 седмици работа филтъра е почти чист.

Отделно сложих и един препарат за неутрализиране на водата..а на есен ще сложа глюкол ако няма проблеми.

Поздрави

Тема "Буферен съд за 2 чилъра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: