Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
terziisky - специалист
Видях,че има тема. Реших да пусна и аз.
Климатика ми трябва за охлаждане през летния сезон ,зимния се топля с парно(газифицирана сграда)
Какъв да си взема. Явно инверторен няма да е необходим след като няма да се ползва зимата.
Апаратамента е около 80 кв. Искаше ми се горе долу да достига в повечето помещения като го сложа в хола...
Един голям ли да взема. или 2 по малки? И какви да са 9,12....?
plamen6703 - майстор
terziisky написа:
Видях,че има тема. Реших да пусна и аз.
Климатика ми трябва за охлаждане през летния сезон ,зимния се топля с парно(газифицирана сграда)
Какъв да си взема. Явно инверторен няма да е необходим след като няма да се ползва зимата.
Апаратамента е около 80 кв. Искаше ми се горе долу да достига в повечето помещения като го сложа в хола...
Един голям ли да взема. или 2 по малки? И какви да са 9,12....?
Климатик се купува според кубатурата на стаите. По-добре да вземеш два климатика, отколкото да вземеш един климатик и да разчиташ, че като отвориш вратите на стаите, ще охладиш целият апартамент. Парите са твои, крайното решение ще го вземеш ти!
Според решението ти, ще бъде и резултата с охлаждането на помещенията в апартамента!
Не знам как реши, че явно инверторен климатик не ти е необходим, инверторните климатици елементарно казано автоматично регулират мощността си, за разлика от конвенционалните, които образно казано работят на включване/изключване като бойлер, когато достигне зададената температура :) . Има и други неща свързани с предимства и недостатъци, но няма смисъл да се "дъвчат"...
Избора е твой.
Желая ти да вземеш най-дорото за теб решение!
terziisky - специалист
Значи,инверторен ще да е!
Тази година ще има пари за един,тоест е по добре да си го сложа в спанята. с цел да охлажда и коридора в права линия са.
Но какъв,марка,модел? Мислих,дайкин или панасоник? 12ка? 14? по- голям,по- добре. Нещо до 1100,1200лв?
Zoro5 - специалист
Ами то неинверторни климатици вече почти не се предлагат, а пък и цените на инверторните вече паднаха до нивото им.
По-добре е да охлаждаш коридора и с него индиректно спалнята, а не обратно , защото "директното" помещение трябва доста да се поохлади за да има студ и за съседните. Спалнята сякаш не е добре да е много студена , за да не хванеш пневмнония посред лятото. В коридора не стоиш , а в него има врати към всички останали помещения и всичките му стени са вътрешни така, че студът ще "тече" към другите стаи през вратите и/или през стените.
plamen6703 - майстор
terziisky написа:
Значи,инверторен ще да е!
Тази година ще има пари за един,тоест е по добре да си го сложа в спанята. с цел да охлажда и коридора в права линия са.
Но какъв,марка,модел? Мислих,дайкин или панасоник? 12ка? 14? по- голям,по- добре. Нещо до 1100,1200лв?
На твое място бих го сложил в хола / това е лично мое мнение/ :) това е мястото, където най-много се застоявам в апартамента и мястото, където предполагам и у вас се събирате цялото семейство... Не залитай по марки, а по целесъобразност... Казваш, че няма да го ползваш за отопление, а само за охлаждане... Избери си някаква компромисна марка климатик като цена и качество, като може да не е нещо марково, но да върши идеална за целта ти работа. В такъв случай може да ти останат пари и за два климатика :) Понеже не ми се вярва да охлаждаш празно помещение, ще е добре да се съобразиш и с това, че все пак в стаята ще присъстват и хора, тези хора излъчват топлина... колко човека ще пребивавате в стаята също има значение :)
След това съобрази и изложението на стаята, пече ли силно слънце през денят, каква е дограмата, изолацията...
Надявам се да избереш най-добрият за теб вариант, като ти предлагам и още една добра опция, да попиташ в сервиз за климатици дали правят оглед на място и да ти предложат вариант за климатик, който би отговорил на желанието ти ефективно да охлаждаш част от жилището ти. Желая ти успех!
terziisky - специалист
В хола ще да е. Доколкото знам,климатика,за да е окономичен не трябва да се гаси. Но това е друг въпрос. Идеята сега е каква марка да си взема? 12ка 14ка? все като оставя вратата на хола отворена,ще намали температурата в другите стаи. Имам външни щори,изолация въшна и ал. дограма. Лятото щорите са пуснати постоянно. Каква дае марката на климатика? :? :? :?
plamen6703 - майстор
terziisky написа:
В хола ще да е. Доколкото знам,климатика,за да е окономичен не трябва да се гаси. Но това е друг въпрос. Идеята сега е каква марка да си взема? 12ка 14ка? все като оставя вратата на хола отворена,ще намали температурата в другите стаи. Имам външни щори,изолация въшна и ал. дограма. Лятото щорите са пуснати постоянно. Каква дае марката на климатика? :? :? :?
Климатика за да е икономичен трябва да не го включваш в контакта :)
Като цяло условието да не се изключва важи за отопление, не за охлаждане. Лятно време е хубаво, ако нагласиш климатика с таймер да се включи 2-3 часа преди да се прибереш у вас, напълно достатъчно да усетиш ефекта на охлаждането като се прибереш и респективно правиш икономия :) друго важно е да гледаш вътрешното тяло да не го закриват завеси, под него да няма етажерки с книги... въпроса е да осигуриш една добра циркулация на въздушният поток и сравнително разумна температура на охлаждане, ако навън е + 40 градуса, не си поставяй цели да постигнеш темепарура в помещението примерно +18 градуса... ще го натовариш излишно и ще ти избяга икономията :) . Не трябва да пропускаш и добрата профилактика на климатика. Марка не ми се иска да ти препоръчвам, "12ка 14ка" това е според обема на помещението. Варианта консултация със специалист преди закупуване е много добър вариант.
В сервиза си ползвам марката "Мидея" само за охлаждане... не съм имал никакви проблеми до момента, монтиран е преди повече от 5 години и денем често се отваря и затваря вратата :)
Избора за марка е изцяло твой, не се подваждай да даваш много пари за климатик, който ще се ползва само за охлаждане!

Тема "Климатик само за охлаждане." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: