• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
pif4o - специалист
Колеги правих един тотален ремонт в сутерена, и понеже нямаше ни баня ни кухня там, всичко беше направено как си требе, обаче реших да включа аспиратора към комина, те са общо 4 тръби коминни. Та аспиратора в едната тръба а в другата тръба пък вързах аспирацията за вентилатора в банята. Но понеже комините са ползвани и сега понякога може би от атмосферното налягане или от течението мирише та се не трае. Сложих клапи, възвратни, на вентилатора на банята има подобрение но е минимално пак си минава покраи клапата, щото тя не е особено плътна. Нямам никъква възможност да отворя дупки в стените да води на някъде другаде, хич не ми се щеше да ползвам комините но нямах почти никъв избор. Давайте идея кво да правя, тея комини не могат ли да се обезмеришат с нещо, да им лична една кофа белина хаха :) Единия които е ползван по отдавна преди 4-5 год по не мирише, ама другия е пресен пресен и в банята смърди яко. Не знам кво да правя :(
preslav - майстор
pif4o написа:
Колеги правих един тотален ремонт в сутерена, и понеже нямаше ни баня ни кухня там, всичко беше направено как си требе, обаче реших да включа аспиратора към комина, те са общо 4 тръби коминни. Та аспиратора в едната тръба а в другата тръба пък вързах аспирацията за вентилатора в банята. Но понеже комините са ползвани и сега понякога може би от атмосферното налягане или от течението мирише та се не трае. Сложих клапи, възвратни, на вентилатора на банята има подобрение но е минимално пак си минава покраи клапата, щото тя не е особено плътна. Нямам никъква възможност да отворя дупки в стените да води на някъде другаде, хич не ми се щеше да ползвам комините но нямах почти никъв избор. Давайте идея кво да правя, тея комини не могат ли да се обезмеришат с нещо, да им лична една кофа белина хаха :) Единия които е ползван по отдавна преди 4-5 год по не мирише, ама другия е пресен пресен и в банята смърди яко. Не знам кво да правя :(
Честно казано никога не съм усещал миризма от комин - нещо не е наред с тягата. Почисти ги механично, вдигни им височината (щом не са вече комини може и с ПВЦ тръби), сложи таймери на аспирациите (примерно на всеки час да работят по 10 мин. - опитно установи колко ще е достатъчно). Наблюдавай, в кои сезони се случва това "връщане" на комините - обикновено е есен, може и пролет т.е. таймерите ще помагат в това време, а в другото време ще разчиташ на естествената вентилация.
Принципно има и специални вентилатори, които се монтират на изхода на комина, но не им знам цените. Автомобилен вентилатор за парно също би могъл да ти осигури постоянна тяга, но тогава губиш от възможността за естествената.
infomar
Правилно ти е написал колегата - посоката на движение на въздуха трябва да е нагоре а не на долу в комина, ама за миризмата посока няма. Що не опиташ с две-три клапи една до друга?
pif4o - специалист
preslav написа:
pif4o написа:
Колеги правих един тотален ремонт в сутерена, и понеже нямаше ни баня ни кухня там, всичко беше направено как си требе, обаче реших да включа аспиратора към комина, те са общо 4 тръби коминни. Та аспиратора в едната тръба а в другата тръба пък вързах аспирацията за вентилатора в банята. Но понеже комините са ползвани и сега понякога може би от атмосферното налягане или от течението мирише та се не трае. Сложих клапи, възвратни, на вентилатора на банята има подобрение но е минимално пак си минава покраи клапата, щото тя не е особено плътна. Нямам никъква възможност да отворя дупки в стените да води на някъде другаде, хич не ми се щеше да ползвам комините но нямах почти никъв избор. Давайте идея кво да правя, тея комини не могат ли да се обезмеришат с нещо, да им лична една кофа белина хаха :) Единия които е ползван по отдавна преди 4-5 год по не мирише, ама другия е пресен пресен и в банята смърди яко. Не знам кво да правя :(
Честно казано никога не съм усещал миризма от комин - нещо не е наред с тягата. Почисти ги механично, вдигни им височината (щом не са вече комини може и с ПВЦ тръби), сложи таймери на аспирациите (примерно на всеки час да работят по 10 мин. - опитно установи колко ще е достатъчно). Наблюдавай, в кои сезони се случва това "връщане" на комините - обикновено е есен, може и пролет т.е. таймерите ще помагат в това време, а в другото време ще разчиташ на естествената вентилация.
Принципно има и специални вентилатори, които се монтират на изхода на комина, но не им знам цените. Автомобилен вентилатор за парно също би могъл да ти осигури постоянна тяга, но тогава губиш от възможността за естествената.
Мерси за отговора колега, ето днес например не миришеше, вчера до обяд не миришеше и следобед се размириса, явно си зависи от времето и атмосферното налягане знам ли. Комините са в сграда висока 15 метра те самите са високи към 20 метра преди да вържя към тях аспирациите с четка ги прокарах щото бяха бая запушени та проводимост имам със сигурност до тавана. Казвам до тавана щото не посмях да се кача на покрива, и се качих на тавана изкъртих тухли от коминните тела за да се отвори дупка да пускам топузите. Голяма драма беше с отпушването но все пак успях да ги отпуша. Канех се да прокарам и остналите 4 метра до горе до края на комина ама все не остава време. Другото което се сещам и може да оказва влияние че не съм зазидал дупките в комина дето ги изкъртих и се падат в подпокривното пространство, а то си е отворено на вън няма джямове няма дограма и ако стават някви течения там може и за тва да ми духа на долу. Ще направя тези две неша да прокарам на горе четката към комина и да си зазидам дупките и ше видим :)
Последна промяна от pif4o на нед апр 02, 2017 9:05 pm, променено общо 1 път.
preslav - майстор
pif4o написа:
preslav написа:
pif4o написа:
Колеги правих един тотален ремонт в сутерена, и понеже нямаше ни баня ни кухня там, всичко беше направено как си требе, обаче реших да включа аспиратора към комина, те са общо 4 тръби коминни. Та аспиратора в едната тръба а в другата тръба пък вързах аспирацията за вентилатора в банята. Но понеже комините са ползвани и сега понякога може би от атмосферното налягане или от течението мирише та се не трае. Сложих клапи, възвратни, на вентилатора на банята има подобрение но е минимално пак си минава покраи клапата, щото тя не е особено плътна. Нямам никъква възможност да отворя дупки в стените да води на някъде другаде, хич не ми се щеше да ползвам комините но нямах почти никъв избор. Давайте идея кво да правя, тея комини не могат ли да се обезмеришат с нещо, да им лична една кофа белина хаха :) Единия които е ползван по отдавна преди 4-5 год по не мирише, ама другия е пресен пресен и в банята смърди яко. Не знам кво да правя :(
Честно казано никога не съм усещал миризма от комин - нещо не е наред с тягата. Почисти ги механично, вдигни им височината (щом не са вече комини може и с ПВЦ тръби), сложи таймери на аспирациите (примерно на всеки час да работят по 10 мин. - опитно установи колко ще е достатъчно). Наблюдавай, в кои сезони се случва това "връщане" на комините - обикновено е есен, може и пролет т.е. таймерите ще помагат в това време, а в другото време ще разчиташ на естествената вентилация.
Принципно има и специални вентилатори, които се монтират на изхода на комина, но не им знам цените. Автомобилен вентилатор за парно също би могъл да ти осигури постоянна тяга, но тогава губиш от възможността за естествената.
Мерси за отговора колега, ето днес на пример не миришеше, вчера до обяд не миришеше и следобед се размириса, явно си зависи от времето и атмосферното налягане знам ли. Комините са в сграда висока 15 метра те самите са високи към 20 метра преди да вържя към тях аспирациите с четка ги прокарах щото бяха бая запушени та проводимост имам със сигурност до тава. Казвам до тавана щото не посмях да се кача на покрива, и се качих на тавана изкъртих тухли от коминните тела за да се отвори дупка да пускам топузите. Голяма драма беше с отпушването но все пак успях да ги отпуша. Канех се да прокарам и остналите 4 метра до горе до края на комина ама все не остава време. Другото което се сещам и може да оказва влияние че не съм зазидал дупките в комина дето ги изкъртих и се падат в подпокривното пространство, а то си е отворено на вън няма джямове няма дограма и ако стават някви теченич там може и за тва да ми духа на долу. Ще направя тези две неша да прокарам на горе четката към комина и да си зазидам дупките и ше видим :)
Не е трябвало да къртиш комините, но стореното-сторено - зазиждай и гледай да няма пропуски. Другият вариант е да пускаш PVC или други тръби от покрива до сутерена - ако тези комини никога повече не се ползват като такива и тръби от водостоци ти вършат работа, а със сигурност ще влязат в стандартно коминско тяло.
pif4o - специалист
Ами бях принуден да къртя там, щото есента се опитваха от горе да ги отпушват и топуза стигаше до таванската плоча и господ неможеше да го накара да мине по надолу, реших че там можеби има някво стестение или разминаване на тухлите с плочата и затова изкъртих тухли, няма ти казвам че извадих една кофа мизеря от тва място преди да зеиине дупката :) След това зазидах и дядото имаше цяла зима кумин слънце преди да почине декември месец. Тогава вече реших че тези комини вече няма да се ползват от мен или комшията над мен и реших да ги ползвам за аспирация. Понеже дядото беше запушил и останалите три свободни тела почнах да мъча да отпуша поне едно от тях, и така успях с много голям зор да прокарам съседното, и вече имаики две отпишени поне до последната плоча тела си навързах аспирациите, но викам аиде утре ще зидам дупките че бях станал бом бок и така си остана :) Но щом мислиш че може и да е от това още утре или другиден ще си възстановя дупките, аз съм махнал реално 2-3 тухли единички и ми беше достатъчно да мога да мушкам от там четката с топузите. Инак до горе все още нямам идея как да ги отпуша последните 4 метра, понеже ме е шубе да се качвам на керемидите, та си мислех пак през тези дупки с едно алуминиево въже което имам и е хем гъвкаво хем твърдо да го муша от долу на горе и да го въртя да очука по дебелите налепи а после да опитам и с четка да го прокарам на горе.
infomar
Преди 4 години имах проблем с отпушване на един комин.
Решението ми бе следното:
- Разстоянието от покрива до дупката на печката бе около 8 метра.
- Закупих тръби от полипропиленовите 3/4 цол. Полипропиленови, защото се огъват и лесно влизат в комина. Инак ако са метални... трудна работа.
- залепих ги една за друга и стана една цяла тръба с дължина 9 м.
- на единият край захванах един голям, ама голям секач. (продават се на всякъде - може и голям пробой) Закрепих го със 4 скоби много здраво.
- качих се на покрива (от началото ме бе страх, ама неволята ме подкара). Да се внимава стъпването по керемидите да с гумени обувки а не гьон и да не е по средата им, а там където лягат на летвите. Винаги предварително да си качиш и да имаш в резерва 2-3 керемиди, да не слизаш после за тях. Ако сега не ти потрябват... след време ще ти е лесно.
- вкарваш тръбата със секача през отвора на комина на долу и блъскаш докато пробиеш дупка. После продължаваш с разширението и. Тръбата се огъва и влиза лесно, но после стои права... блъскаш докато свят ти се завие.
- на края закачаш едно стъргало за комини и го промушващ да паднат и саждите.

С използването на тупуз има опасност като удряш по задръстеното място за разбуташ тухлите на страна и да ти се напука стената. Също може да заклини и ни напред- ни назад.

Това е моят скромен, но сполучлив поне за мен опит.

п.с.
На края цялата височина на комините преминаващи през таванското помещение я изолирах от вънка със стъклена вата 10 см, за да не правят конденз. До момента проблеми никакви.
preslav - майстор
infomar написа:
- Закупих тръби от полипропиленовите 3/4 цол. Полипропиленови, защото се огъват и лесно влизат в комина. Инак ако са метални... трудна работа.
Понякога имаш страшно сложни решения, но важното е, че се справяш!
Аз бих ползвал стоманена тръба, над метър, над цол, заточена като замба. В противоположния край на заточването заварено ухо, а може и дупка със завит в нея шегел, за шегела завързано алпинистко въже и пак бухане до получаване на отвор - после е лесно.
infomar
preslav написа:
infomar написа:
- Закупих тръби от полипропиленовите 3/4 цол. Полипропиленови, защото се огъват и лесно влизат в комина. Инак ако са метални... трудна работа.
Понякога имаш страшно сложни решения, но важното е, че се справяш!
Аз бих ползвал стоманена тръба, над метър, над цол, заточена като замба. В противоположния край на заточването заварено ухо, а може и дупка със завит в нея шегел, за шегела завързано алпинистко въже и пак бухане до получаване на отвор - после е лесно.

Не става с въже - нямаш тази сила на ударът... пробвал съм... Може за някой леки запушвания, ама когато падне тухла в комина.... става олеле мале.
preslav - майстор
infomar написа:
Не става с въже - нямаш тази сила на ударът... пробвал съм... Може за някой леки запушвания, ама когато падне тухла в комина.... става олеле мале.
Колко е силата на удара на брадва тежаща 2.5 кг.??? Помисли!
  • 1
  • 2

Тема "Аспирация към кoминни тела, проблем с миризмата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: