• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Margo - напреднал
Става въпрос за ново строителство,пети от седем етажа, коминът в кухнята имаше два отвора с капачета , един до друг. Майсторът върза към единия отвор аспиратора-коминен тип, 550 кубика, Faber.Но като готвят съседите отдолу, се усеща миризма в кухнята.Откъде влиза? Защо имат тези комини два отвора,да не би да сме объркали дупката като сме монтирали тръбите за аспиратора? Или да не би от него да влиза нещо?Моля,насочете ми какво да проверя и как да реша проблема.Четох тук разни такива теми, но не можах да си дам ясен отговор.Мерси!
inkovsv - специалист
Комините по принцип са с два канала.Единият е индивидуален за всеки етаж, а другият е общ за всички етажи.Всеки апартамент се включва към индивидуалния канал ,който от своя страна се включва към общия на следващият етаж.Най - вероятно ти си се включил към общия канал.
Margo - напреднал
Мерси много за отговора.И на мене ми изглежда такава работата, ще се консултирам и с някой от строителите.
kocetoo - специалист
Обикновенно няколко етажа(2 до 3) са вързани към едно коминно тяло, така че, ако е с някой як аспиратор комшията ти по-добре мислите да се насочат или към аспиратор, който е с обратна клапа, или към повишаване тягата на комина - по-висок или с по-добра топлоизолация.
velmar - напреднал
За да не отварям нова тема ще попитам тук.отново става дума за ново строителство.В момента си поръ4вам кухнята.Там ,където трябва да е разположена, е и по проект на помещението.Проблемът е че по проект, мястото , където трябва да е печката не е от правилната страна на комина( или по-скоро на отвора, който са направили). ОТ другата страна не може да се сложи, тъй като там са тръбите за водата.Не мога да си обясня защо има такова разминаване в проекта и реализацията, та сега се 4удя как да вържем аспиратора.Не знам до колко се разбра проблема от моите обяснения, но с 2 думи, въпросът ми е , може ли да се пробие дупка за аспиратора от другата страна( където по проект е малкото коминно тяло), и да се затвори съществуващата дупка в голямото, и какво би следвало от това?
Прилагам снимка на проекта за кухнята, където се вижда комина и печката като местоположение..Сегашния отвор е от по-дългата страна на комина.

Прикачен файл

IMGA0388.JPG
IMGA0388.JPG (108.51 KиБ) Видяна 9245 пъти
velmar - напреднал
Моля ви, никой ли не може да ми помогне... :sad:
boys_san - напреднал
Здравейте,няма да отварям нова тема за да не спамя,затова искам да попитам тук следното и надявам се накратко.
В стандартен панелен апарт. с 8 етаж,хол 22кв. с коминно тяло 960мм/340мм с готов отвор в средата горе.На 4ти етаж съм.Аз съм пробил отвор от късата страна,като 2те тела нямаха връзка(направил съм го поради невъзможност да се включа в направеният).От месец съседа ОТДОЛУ(забележете отдолу) се оплаква че му мирише от това ,което готвим . КАК Е ВЪЗМОЖНО ,след като не е запушено тялото догоре,как може да му връща,не мога да си обясня и ако го пусна на най-силна мощност (3та степен),дали само тогава може да връща,моля ако можете дайте мнение.Благодаря
kozl - майстор
Вентилаторът на абсорбатора създава налягане в тялото на това дето наричаш коминно тяло. Така нагнетения въздух с манджова есенция се движи в посока от по-високо към по-ниско налягане. И понеже налягането се създава принудително, а не на принципа на топлия комин, ПОРАДИ ТУЙ ПОСОКАТА НА ДВИЖЕНИЕ Е ВЪЗМОЖНА ВЪВ ВСИЧКИ ПОСОКИ. Някакво спасение от обратното движение е обратната клапа.
И за уточнение Комина в ЕС е обща част и НЕ Е РЕДНО всеки да го дупчи по собствено усмотрение дори да го премахва без решение на ОС. И после да се прави на много изненадан КАК Е ВЪЗМОЖНО нещо дето наричаме комин да е станало нагнетателна вентилация и да праща миризма в съседите отдолу. :?
boys_san - напреднал
Съгласен съм с теб,так е ,просто ми стана юбопитно поради факта че една година не е имало никакъв проблем с нищо ,от месец насам казва че се усеща.За другото се съгласявам с теб ,но за съжаление това е редовна практика в нашите семейства,преустройства,незаконни постройки,тераси,къртене на подпори и т.н ,само и само да е удобно и "щото така е по-яко".,разбира се и аз визам в тази графа.Всички сме такива,скапан манталитет...
egx - специалист
Ако не е е тайна къде се намира новият апартамент ? Просто много причила кухнята като разположение на моята и дори с тая скица ми даде някакви идеи, но малко късно вече. Иначе за пробмела с миризмите от абсорбатора в кухнята - сложи си една възвратна клапа. И аз съм...тоест бях с абсолютно същия проблем и същиата марка абсорбатор. Има два модела възпратни клапи в зависимост от диаметъра и точния модел. За модела ти потърси лепенка или в гаранцията. Като пари е под 10 лева. Монтира се между абсорбатора и тръбата супер елемнтарно. Аз понеже там имам и една преходна тръба от ф120 на ф110 съм доуплътнявал и със санитарен силикон. УСпех.
  • 1
  • 2

Тема "коминът връща миризмите от съседите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: