Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
GDoTT - специалист
Тея дни, докато се ровех в мазето, видях, че в къщата, има пробита дупка за сонда. Беше затрупана, но сега като се отворих си е ок дупката, само сонда няма :D. И ми хрумна следната идея за вентилация. Понеже в мазето е най-студено попринцип, си мисля, че сондата, понеже е дълбока 7 метра (има вода долу), ако пусна една PVC тръба на 6 метра да кажем с един вентилатор долу (на 1 метър от водата), дали няма да взима охладен въздух от там и по PVC тръба да го качвам до втория етаж. Идеята ми е, понеже по-мощните вентилаторчета са на Ф110 тръба или около тази, в дупката да пусна такава тръба, която може да стига евентуално до етажа (другия вариант е след като излезе от дупката, да се премине на Ф50, но не знам дали няма да се загуби движението на въздуха по този начин, защото все пак ще има поне 4-5 завъртулки, за да я кача до етажа, понеже дупката не е до мястото, от където мога да пробия дупки) и от там вече мога на етажа да я пусна по тръби Ф50(ако тръбата е Ф110) или малко по-малки, ако е Ф50. От тук идва другия проблем. Идеята ми е, да направя окачен таван до коридора, от където има достъп до стените на всички стаи и по този начин да сложа тези тръби на тавана и да са скрити от окачения таван и да си отиват през стените до стаите и да е като вентилация. Проблема е как да го разпределя, така че да е равномерно към всички стаи, а и да може при нужда да се затваря въздуха към определена стая, ако не се ползва. Също така, какви филтри ще ми трябват, за да се филтрира въздуха, за да е годен за дишане и без влага, а пък и да не мирише лошо. Също така каква мощност на вентилатор би ми свършила работа, при положение, че въздуха ще трябва да се качи на обща височина от 15 метра(на толкова идва тавана на 2-рия етаж), преди да дойде разклонението към стаите. Спрял съм се на някакъв такъв модел - https://vikiwat.com/product/19315/venti ... klapa.html но не съм много сигурен дали няма да е твърде мощен или недостатъчно мощен? Къщата трябва да стигне до 5 стаи с обща квадратура към 65 квадрата, или 170 кубика. Този вентилатор е 240 кубични метра на час, не знам достатъчно ли е, като се има предвид че ще върти повече от веднъж обема на стаите за 1 час? Също така работата на вентилатора, при положение че има доста колена в системата, а не е само права тръба не съм сигурен ще има ли проблеми?

Ако има някой, който може да даде едно рамо дали изобща става и какви корекции евентуално трябва да нанеса, ще съм благодарен.
fox_vt - майстор
Общо взето няма да стане това дето си го замислил. Охлаждането е процес на пренос на топлина на някъде,в твоя случай от стаите навън тъй като ти навярно няма да върнеш топлия въздух обратно в мазата. Или по просто казано, твърде бързо ще се изчерпи запаса от студ така да го кажем в мазата и всичко ще приключи след като тя се затопли. Ако сондажа е със течаща вода може да се ползва водата да охлажда въздух или вода със топлообменник, но пак не се знае докога ще стигне.
GDoTT - специалист
И аз това го помислих, но плана ми е това да не се ползва постоянно. Смисъл такъв частично от време на време. Един вид аз няма да изчерпам целия въздух от мазата, а само докато охладя стаята или стаите. Смисъл няма да е постоянно включено. Един вид да разхлади като климатик чат пат. Мазата ми е голяма колкото етажа ми, тъй че има доста въздух там и един вид трябва да стигне за поне час хладен въздух. Ако се пуска 1-2 пъти на ден, би трябвало да разхлажда, като се има предвид, че къщата е изолирана с каменна вата и имам високоенергийни прозорци. Пък и въздуха, който влиза в мазата би трябвало да се охлажда с времето, особено през ноща, а този, който е във шахтата на сондата би трябвало да се охлажда най-много, защото е доста под земята, където е най-студено. В такъв случай системата ми ще работи ли и трябва ли да правя някакви промени? Пък и на теория, дори и да раздвижи въздуха, това пак ще разхлади малко, като има течение. Тя идеята ми беше вдъхновена от гео-термалните вентилации, където въздуха минава по тръба, която е вкопана на 1 метър в земята някъде и така се охлажда. При положение, че ще имам 6 метра тръба, която е в дупка, смятах, че ще се получи нещо подобно.
шоп - майстор
Подкрепям мнението на @fox_vt. Направи си водно вздушен топлообменник.

Споменаваш гео-термални вентилации, но не забравяй, че там обикновенно за една кща трябват 200-250 метра вкопана тръба. Площта на топлообмен е огромна, масата земя от която се черпи хлад или топлина -също
Ahmakov - специалист
Това дето си го мислиш, просто не може да стане.
На мен ми звучи по следния начин.
Имам 5лева и искам да ям в престижен ресторант.
Знам, че парите са малко, ама аз няма да ям постоянно, само по 3 -4 пъти на ден.
Ако все пак решиш да го правиш, най-много да ти се появи влага и михъл в мазето и то без да си охладил горния етаж.

Тема "Венлация/ Климатизация с въздух от сонда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: