• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
adonchevski - специалист
Здравейте,

Проучвам възможността да вкопая хоризонтална или вертикална земна серпентина в двора си и да я свържа към термопомпа. Може ли да ми препоръчате фирма (или човек) за изпълнението на който и да е от вариантите?
Последна промяна от adonchevski на вт сеп 26, 2017 8:29 pm, променено общо 1 път.
adonchevski - специалист
LazarGanev написа:
Запитай ТУК
Питах. Да видим дали ще препоръчат някой.
Странното е, че съм питал и други фирми, които предлагат тръби и системи за целта, но винаги някакви хора на самоинициатива са ги монтирали нещата.
шоп - майстор
@adonchevski, а защо трябва да е фирма?

Ще дадете минимум х5 или дори х10 реалната цена.

Машино смяна на мини багер е 250 лв. Може да копае до 2 м дълбочина. Ако терена е лек и според нужните линейни метри можете да положите тръбата, да направите хидравлична проба и да засипете за 1-2-3 дни.

Цената на тръбата сте си я проверили.

Моята термопомпа е вода-вода, но ако бе със земносвързана серпентина сам бих си я направил. Форума е направи си сам.

Успехи!
adonchevski - специалист
шоп написа:
@adonchevski, а защо трябва да е фирма?

Ще дадете минимум х5 или дори х10 реалната цена.

Машино смяна на мини багер е 250 лв. Може да копае до 2 м дълбочина. Ако терена е лек и според нужните линейни метри можете да положите тръбата, да направите хидравлична проба и да засипете за 1-2-3 дни.
Изкопа ще го организирам аз. Не там е проблема. Не е задължително да е фирма, може и да е човек, който с това се занимава професионално.
шоп написа:
Цената на тръбата сте си я проверили.
Не съм я проверил, но за това имам фирма от която да купя. Реално имам и ВИК хора, които могат да направят връзките.
шоп написа:
Моята термопомпа е вода-вода, но ако бе със земносвързана серпентина сам бих си я направил. Форума е направи си сам.
Успехи!
Трябва ми фирма/човек защото искам да бъде изготвен проект по който да бъдат положени и свързани тръбите. Трябва да се прецени и кой вариант на полагане е най-добър в моята ситуация.
Също трябва да разбера дали е въобще удачно да слагам такава серпентина, предвид факта, че терена ми е скалист и багера се умножава х3. Имам идея тази седмица да поразкопая малко за да проверя дали няма да ударя само на скала.

Иначе имам налични 1 термопомпа вода-вода (и 2 котела на пелети), която може да влезе в употреба, ако се пребегне до вода-вода. Съседа ми извади вода на 40м., което не знам как е за термопомпа вода-вода?
шоп - майстор
Значи имаш ТП с два предполагам пластинчати топлообменника. Изпарителя дали ще го вържеш към преливна система със сондажна вода или към земно серпентина е въпрос на сметки и лично твой избор.

При мен водата е на 3 метра и изобщо не е имало чудене по какъв начин да черпя геотермалната енергия. Вадя над 5м3/час с 370 ватова потопяема помпа Беларди.

Изпомпването на вода от 40 метра дълбочина си е сериозен разход на енергия и много точно трябва да се сметне икономическата част.

Да не се окаже, че за ТП с обща отоплителна мощност 10 киловата разхода на потопяемата помпа е 2 киловата :?

Наличието на скали е проблем и оскъпява изкопните работи. Според вида почви и дълбочината на полагане на серпентината може да разчиташ между 20 и 50 вата на линеен метър.

Аз лично бих смятал 20-30 вата за да не се окаже, че в края на отоплителният сезон всичко е в лед и изпарнито на фреона е много на минус като градуси.

Успехи!
adonchevski - специалист
шоп написа:
Наличието на скали е проблем и оскъпява изкопните работи. Според вида почви и дълбочината на полагане на серпентината може да разчиташ между 20 и 50 вата на линеен метър.
Точно защото е по-специфичен терена при мен искам консултация с човек/фирма относно това, какво е най-добре да се направи - дали вертикално или хоризонтално или да прибягвам само на пелети и т.н.

Най-вероятно няма да е с воден сондаж, заради дълбочината, но ще стане ясно окончателно след като направя сондата.
radius - майстор
Защо да е лесно, като може да е трудно. Скалите влошават и топлообмена, не е само да ги пребориш при изкопа. Защо не искаш въздушна ТП?
adonchevski - специалист
radius написа:
Защо да е лесно, като може да е трудно. Скалите влошават и топлообмена, не е само да ги пребориш при изкопа. Защо не искаш въздушна ТП?
Парцела е доста голям - близо 5 дка. и в по-южната му част изглежда да няма скала, но пък остава транспортирането на водата от там по хоризонтала, което не знам как идва като разход (примерно + 30м отгоре). Знам че скалите влошават топлообмена, но все още не си знам и геологията напълно.
Както съм писал имам пелетни котли, които при -10 градуса ще работят като при +10. Но, също и не ми е "изпадала" все още достатъчно мощна въздух-вода.
шоп - майстор
Колко ти е мощна ТП вода/вода, която имаш под ръка?
  • 1
  • 2

Тема "Земна серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: