Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kalin7 - специалист
Здравейте,

моля да ме извините, че пускам нова тема за преправяне на климатик в термопомпа, но имам въпроси на които не успях да намеря отговора. В старите теми (на Чаро, Денучи а и другите)снимките, линкове към документи и др не работят и при четенето е необходимо само от написаното да се опита човек да си представи евентуалната схема и свързването на отделните компоненти.
Имам инверторен климатик Mitsubishi външно тяло SRC71ZE-S1 и вътрешно SRK71ZE-S1. Идеята е да взема карантията на вътрешното тяло и с нея да управлявам външното, като се надявам така да запазя defrost функцията, а и промяната на температурата в някакви граници.
Идеята е да ползвам термопомпата само за отопление и БГВ в къща с площ около 50м2 (изцяло с подово отопление) и бойлер 100л със серпентина. Преди да кажат някои, че машината е голяма или не e подходяща, ще кажа, че сигурно е така, но тя ми е почти подарък, а нямам възможност да си закупя готова термопома за 10-15к, която да ми инсталират и да забравя. Това е и причината да помоля за помощ тук.
В момента климатика е разкачен, фреона (R410A) е събран в във външното тяло.
Техническа документация за климатика -Mitsubishi Technical Manual SRC63(71)ZE-S1 (Изрязал съм само страниците за въпросния климатик, тъй като в оригиналния файл има и данни и за други модели.)
- Трябва ми помощ при избора на топлообменник, с каква мощност да бъде. Смятам да покрия мощността на климатика с малък запас с идеята ако напълня системата с % етилен гликол да мога да покрия разликата в отнеманата мощност (прочетох, че при увеличаване на % етилен гликол в системата на отнемането на топлина спада в сравнение, когато е само вода). Климатика има пиково 10KW оптимално 8KW.
- Моля и за схема за свързване на бойлера и подовото към топлообменника. Подовото в момента е направено на ток и там има помпа, разширителен съд, термометри, управление, колектор с дебитомери (правено изцяло от мен).
- И може би най-важния въпрос, дали с добавяне на съпротивление към един или няколко от сензорите, ще успее да се излъже климатика.
Тук идеята е да добавя един тример към "Room temp." сензора с който да го "лъжа", че температурата е 24C, а самия сензор, да го свържа към връщащата вода към теплообменника. Не съм сигурен, за това моля за съвет къде е най-подходящо да се сложат сензорите от вътрешното тяло.
Разположение на сензорите и останалите части от климатика:
Изображение
Ето и диаграмите на съпротивленията.
Изображение

Предварително Благодаря,
Калин
kalin7 - специалист
Намерих много схеми на свързване, но не и така подробни както ми се иска.
Мисля, да използвам тази (взех я от един сайт и я преправих малко), но така както е направена за съжаление няма да ми върши работа. Тъй като нямам такъв буферен съд, с няколко входа и изходи. За буфер съм приготвил един 80лв неръждаем съд от бойлер, но той е само с един вход и един изход. Мисля да го свържа, директно на пътя на водата, но тогава схемата трябва да се измени, но за момента освен с някаква сложна схема от клапани и 3 пътни вентили друго не ми идва на акъл, а съм сигурен, че има и по-простичко решение, което аз обаче не мога да измисля сам.
Изображение

Благодаря.
шоп - майстор
Привет, какво ти пречи на бойлера да му завариш две муфи/или нипели/ и да стане с 4 извода?
kalin7 - специалист
шоп написа:
Привет, какво ти пречи на бойлера да му завариш две муфи/или нипели/ и да стане с 4 извода?
И това е вариант. :thumbs:
шоп - майстор
Ако нямаш аргон може да ползваш външна услуга.

50 стотинки на см е цената за водоплътна заварка.

Относно топлообменника.... Каори се представят много добре. Задължително гледай да е за фреон 410

аз бих заложил на топлообменник с около 1.5м2 топлообменна площ. % етилен гликол не променя фрапиращо сметките. Може да си смяташ системата все едно е с вода и да завишиш накрая с 10-20%
Успехи!

П.П. Сметни си и обема на фреоновата част. Може да се наложи по-голямо количество при запълване на системата.

Относно електрониката не мога да помогна. Не ми е силата. Аз бих оставил мотора на вътрешното тяло да върти без турбина, защото нямам знания как да излъжа управлението.
kalin7 - специалист
Смятам да оставя, цялото вътрешно тяло както си е. Нямам намерение да го разглобявам, тъй като там където ще позиционирам всичко има място да се събере цялото. Само смятам да откача пластмасата на перката и жалузите (не знам дали така се казват) да не се въртят излишно.

Имам притеснения обаче, като гледам схемата която съм постнал. И притесненията са ми спрямо трипътния вентил на бойлера. Опитвам се да си го представя, кога какво ще прави и как ще го контролирам. Дали първо ще трябва да загрявам водата в бойлера и чак след това да започне да топли водата във буфера. То това би било само в първоначалния момент на запускане, защото при достигане на температура и в двата съда ще върти само през буфера. Пък после при нужда да се загрява бойлера, подовото ще ползва затоплената вода от буфера за времето на подгряване на бойлера отново.
шоп - майстор
kalin7 написа:
И притесненията са ми спрямо трипътния вентил на бойлера. Опитвам се да си го представя, кога какво ще прави и как ще го контролирам. Дали първо ще трябва да загрявам водата в бойлера и чак след това да започне да топли водата във буфера.

Аз бих опростил схемата.

Бих премахнал трипътният вентил. БГВ е с предимство и затова бих свързал бойлер и буфер последователно. Първи по веригата е бойлера. В него приоритетно ще се топли водата чрез серпентината. По натам изхода на серпентината влиза в буфера и т.н.

ТП се контролира чрез датчик температура монтиран на буфера. Когато и в него има зададена температура ТП изключва. Помпа с позиция 3 върти постоянно. Ако не върти постоянно трябва и датчик за бойлера.

Помпа с позиция 14 вече си се командва от стаен термостат.

Тема "Термопомпа от инверторен климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: