Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
boqnkov - специалист
Здравейте! Прекарвам тръба от сондаж към къщата където ще има монтирана ТП вода вода. Тръбата е ПВЦ ф32 (черна) и е с дължина 15м. Приемаме, че дебита през нея ще е 1,5 - 2куб./ч, (като не знам още колко % от времето ще работи) Смятам да я заровя в земята на 0.9м. Знам, че няма опасност да замръзне, но се чудя дали има смисъл да и сложа изолация (ако да каква?) за да нямам топлинни загуби от сондажа до ТП. Какво мислите по въпроса? Разбрах, че е добре изолацията да не поема влага и да се защити от механично смачкване, защото се намаляват качествата и.
шоп - майстор
@boqnkov, сложи си топлоизолация.

При мен участъка от сондата до помещението с ТП е 2 метра и дълбочината на полагане е 1,2 метра. Сложих дебелостенна изолация от най-евтината-сивата. Тръбата е черен полиетилен ф40мм и всичко напъхах в сива ПВЦ канализационна тръба ф110

Сондажната вода може да е с температура 10-14 градуса, а температурата на земята на 90 см в дълбочина в най-лютите студове може да спадне до 1-2-3 градуса....защо да имаш излишни топлозагуби?

П.П. Защо не помислиш за трасе с ф40? Ще намалиш хидрозагубите, ще облекчиш помпата и съответно разхода на ел.енергия ще намалее. 15 м. не са малко, ако имаш колена и т.н. загубите се трупат.
boqnkov - специалист
Нямам колена, но смятам помпата да е в шахтата. Водата ми е на 3,5м от помпата и не спада при постоянно черпене. Помпата е 370w с вход/изход 1"/1". Реално 15те метра ще са след нея като напора ще е 1м. Тръбата съм я взел. Ти сега пак ме хвърляш в размисли и страсти с тия Ф40мм. :shock:
шоп - майстор
:) Щом нямаш колена, тройници, редукции проблема не е голям.

Въпреки всичко си заслужава да се замисли човек. Инвестицията е еднократна в рамките на 40-50 лв а икономията в последствие е 10-20-50 години. Една изпарител наТП захранен с по-голям дебит мултиплицира икономията в работата си в пъти.
boqnkov - специалист
Благодаря за отговорите! Положих тръбата - ф32 със сивата изолация - 9мм на 1м дълбочина.

Тема "Изолация на PVC тръба в земя от сондаж към ТП?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: