Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Първо да внеса малко яснота с какво точно разполагам..
Когато се нанесохме вентилатора в банята не работеше. На скоро реших да си купя нов и да го вържа, и.. изникна следния проблем:
Ключа е двоен и се намира извън банята до вратата до копчето на бойлера.
Когато пусна и 2та ключа - светва само лампата. (вентилатора не се пуска?)
Когато спра ключа само на лампата тогава се включва вентилатора.
Т.е. когато е пусната лампата вентилатора неще да работи..
Ключа е вързан по следния начин.
Има 3 проводника пуснати до него.. Черен, син и кафяв. Непрекъснатата линия т.е. фазата е черния и е вързан отдолу на ключа, което гнездо е обозначено с вход, т.е. стрелка на вътре.
Синия и кафевия проводник са вързани отгоре на ключа със стрелки излизащи нагоре.
Предполага се, че единия е за лампата, а другия за вентилатора.
Кафевия за вентилатора и синия за лампата.
До тук с ключа.
Към вентилатора излизат също 3 проводника, със същите цветове?
От къде са взети си нямам на идея, предполагам, че единия идва от ключа (фазата), а останалите 2 са към таблото нула и земя?
Та... вентилатора съм го вързал с кафевия проводник (който е фазата от ключа) и синия проводник, който предполагам е нулата от таблото.
Да, ама не... пробвах какви ли не комбинации с 3те проводника, които са пуснали към него, не става и не става.. пусна ли крушката вентилатора огасва..

Когато пусна крушката и в 3-те проводника, които идват към вентилатора няма ток (изпробвано с фазомер)
Когато спра крушката, и е пуснат ключа на вентилатора само в кафевия има ток.
Тука интересното, което искам да отбележа е, че размених 2-та проводника в ключа, т.е. сложих синия за вентилатора и кафевия за крушката... и за мое учудване, когато е спряна крушката и пусна ключа на вентилатора при проводниците на вентилатора пак фазата е в кафевия?
Да не би да са ми пуснали фазата от лампата към вента и изобщо да няма връзка с ключа?
Тогава пък не би ли трябвало когато работи осветлението, да работи и вентилатора?
Не знам вече.. омотах се тотално :mrgreen:
Лампата си нямам на идея как е вързана.. лунички са на окачен таван.
Да не би да са ми сложили девиаторен ключ? Как да разбера?
Моля дайте някакви идеи
ESPACE - майстор
От твоите обяснения аз лично нищо не разбрах - стрелки, долу, горе, светва, угасва, фази, девиатори - заболя ме главата. Или снимки с обяснение по картинка или потърси електротехник за да разбере какво се случва.
torbalan - Дървен философ
illusion написа:
...
Ключа е двоен и се намира извън банята до вратата до копчето на бойлера.
Когато пусна и 2та ключа - светва само лампата. (вентилатора не се пуска?)
Когато спра ключа само на лампата тогава се включва вентилатора.
...
Па идеално - щракаш двата ключа, влизаш в банята. Като излезнеш - гасиш ламБата и вентилатора тръгва... Когато и ако ти е кеф - гасиш и вентилатора...
Къде тук е драмата :)
Hoвoceлckи - майстор
Размени местата на синия и черния в ключа!

Тема "Вентилатор за баня, независим от осветлението?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: