• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте на всички, имам нужда от помощ и за това много се надявам някой да ми помогне. От 3 дни търся из нета сходен с моя проблем, но без успех.
Закупих си апартамент на 8 етаж, като аз съм на последния живущ етаж,а над мен са тавански помещения. Стария собственик на апартамента е бутнал стената между тоалетната и кухнята и ги е обединил в една стая. Но вътре в стената е имало комин - въздуховоден ( разделен на две. Едната част дърпа мръсният въздух от тоалетната, а другата е предназначена за аспирацията в кухнята). Понеже не е могъл да го премахне, го е ставил и сега е по средата на стаята (кухнята). Сега се чудя как да го преместя...
Имам идея - да го пусна с тръба най малко фи-110 от пода с коляно по самия под ( хоризонтално) докато не стигне до стената, там с коляно 90 градуса да го вдигна към тавана по стената ( вертикално), след което пак с коляно 90 градуса да го пусна пак ( хоризонтално) по тавана докато стигне неговата си дупка в тавана. По нагоре си продължава по неговия си път. Демек аз искам само да го преместя за да не е по средата на кухнята.
На кратко - излиза от плочата в краката ми, от там с коляно тръгва 1.5 метра хоризонтално, после коляно и върви 2.60 метра вертикално, после коляно и пак 1.5 метра хоризонтално - след което коляно и влиза в старото си легло. Общо 4 пъти трябва да направи завой. Притеснява ме мисълта, че може да няма достатъчно тяга, и да не дърпа достатъчно заради завойте. Реално блока е на 10 етажа защото отдолу са гаражи, а отгоре тавански. Мисълта ми е че е високо и предполага голяма тяга. ПОМАГАЙТЕ МОЛЯ.
a_stoev - майстор
Не се занимаваш с глупости.
torbalan - Дървен философ
Апартаментни неволи...

По-скоро възстанови част от стената. Украсявай, импровизирай...

или

Помисли за някакво островче, около комина?
Плот за готвене, под него фурна, аспиратор...
MamaMy - майстор
Търси плоски въздуховоди. Ще е много по удачно.
Примерно 6-1-7-1-1-7-1-6
Изображение
kozl - майстор
Общи части, ЕС. Проблема ти е не само технически, а и юридически.
Юридическото, както и техническото решение обезсмислят местенето на комина.
Всяко друго действие е гавра с комшиите.
Какво е съществуващото напречно сечение? Вероятно 20/20. С Ф110 ще го намалиш повече от 4 пъти. А загубите в завоите се компенсират с още по-гольмо сечение. Пък ако некое от телата е предвидено за кумин, направо не става. В жилище трябва да има поне 1 действащ комин по норми.
Ами в момента е само въздуховоден кумин , не са включени към него печки със сигурност. Има едни продълговати ПВЦ 20см./6см. - ако кажете че става, ще пробвам с тях.
Димитър Димов - специалист
Торбалан ти е дал решението,в противен случай губиш 22 см. от тръбите,малко от повдигнат под,малко окачен таван и отиваш на 2,30 м. стая.Не дай си боже стане някакъв проблем и съседите ти пратят от общината хора,язък ти за хамалогията и средствата които си хвърлил,след като трябва да го възстановиш в първоначалният му вид.Ти решаваш какво да правиш дали на своя глава да буташ или да облицоваш комина с камъни или др. материал,до него бар плот и т.н.Ако се спреш на бар-плот все някой ще помогне с някоя идея. :partyman:
radius - майстор
Ако тръгнеш да го преправяш, имам друга идея.
Зад комина ако е тухла може да го вкопаеш в стената, като долу и горе ще има по една дъга 135 градуса. То зависи и колко е ф-то, че може да не остане стена.
Комина се пада по средата на стаята. Самата стая е 13кв. и той е точно по средата. От него до най близката стена има 1.5метра.
  • 1
  • 2

Тема "Изместване на Въздуховоден комин в 8 етажен блок" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: