Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
danko84 - напреднал
Здравейте за апартамент ново строителство с изолация 10 см кое е по удачно? Чистата площ е около 75 м2 - хол с кухня 27 м2, две спални по 15 м2, коридор 10 м2 и две бани по 4м2. В замазката има пуснати тръби за радиатори и лири, но е малко вероятно сградата да бъде вързана към топлофикация. Имам оферти за термопомпи Самсунг, ЛГ и Маха- Италия, но началната инвестиция ми се вижда доста голяма. Иска ми се да използвам наличната инсталация и да сложа конвектори, лири и бойлер към термопомпата но сумата надхвърля 10 000 лв. Варианта с климатици ще е доста по- евтин. Има ли някой с преки наблюдения от изброените термопомпи?
a_stoev - майстор
Единствената полза е ако имаш подово да ти топли без да ти духа. Конвектора на вода е най безсмисления уред, грозен, скъп и шумен.
Слагай климатици, препоръчвам ти мулти щото така преразпределяш неизползвания капацитет на тялото в стаите които в момента ползваш. в баните сложи ел. нагревателни тела, Адакс за баня например. Разликата в системите ще е поне 5к, и то без конвекторите.
torbalan - Дървен философ
a_stoev написа:
... грозен, скъп и шумен...
Чак шумен не е. Дори тези, които аз съм виждал, не въртят постоянно, а само при нужда.

Апартамента на кой етаж е? Как ще стига вода за термопомпата до апартамента? Къде ще отива отработената вода?

Колкото и да не харесвам отоплението с климатици, май по-добре.
danko84 - напреднал
torbalan написа:
a_stoev написа:
... грозен, скъп и шумен...
Чак шумен не е. Дори тези, които аз съм виждал, не въртят постоянно, а само при нужда.

Апартамента на кой етаж е? Как ще стига вода за термопомпата до апартамента? Къде ще отива отработената вода?

Колкото и да не харесвам отоплението с климатици, май по-добре.
Аапартамента е на 6 етаж аз питам за термопомпа въздух- вода.
torbalan - Дървен философ
danko84 написа:
...
Аапартамента е на 6 етаж аз питам за термопомпа въздух- вода.
Ясно. Недопрочел съм нещо.

То между термопомпа въздух-вода и климатик кой знае каква разлика няма...

По комфортно е с термопомпа, защото конвекторите се монтират ниско долу и отоплението е по-нормално, но и с климатиците се свиква.
danko84 - напреднал
Ясно благодаря за отговорите.
a_stoev - майстор
От кога свършиха подовите тела за климатици?
Hursa - майстор
В "другия" форум беше обсъждано "горното" и "долното" разположение на вътрешните тела. Заключението май бе, че като цяло "плюсовете" на "горно" разположените тела са повече.
Някой използвал ли е това? (беше споменато наскоро в една тема и ми е любопитно - какви проблеми реално има)
a_stoev - майстор
Плюса на долното е че мери реалната температура в стаята а горния мери при тавана и почват едни стъкмистики, например, вади 3 *С за да получи стайната.
После при отопление смучи студен въздух от пода, което заради споменатите температурни разлики дава някой друг % COP. имат духане в посока пода, което е готино при отопление.
Недостатъка е че децата пускат моливи във вентилатора и цената на тялото е двойна.

Тея соларните дивотии ги забрави. Слънчевата енергия през зимата е пренебрежимо малко. Ако искаш да му помагаш със слънце сложи един панел от черен гръб и стъкло да подгрява топъл въздух който да излиза под климатика, така че да го засмуква през питата. Ще вкараш пак същата енергия.

Тема "Термопомпа въздух- вода или климатици за апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: