Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
lyubohar - майстор
Здравейте.
Вентилатора е на 1-2 години.В банята.Напоследък забелязах,че по някое време
започва да работи много по тихо.Като,че ли оборотите са малко,или запушен отдушник.
Отдушника е един за всички етажи и за съседните бани.
Много вентилатори за баня,тоалетна съм слагал,сменял,почиствал.
Сега за пръв път такъв проблем.Няма автоматична клапа.
Някакви идеи?

Прикачен файл

20180428_081237.jpg
kozl - майстор
Същия го имам и на това понятие по-тихо и по-шумно изобщо не обръщам внимание. Промени ли се налягането, променя се и шума. Моя е на поне х2 години и шумове разни. По някой път свисти и после сам престава. Имам резервен, но докато този върти нема да се занимавам. А да на първите партиди има термопредпазител. На по-късно закупените не видях да има. На първите САТ-и отдавна ги шунтирах тези термопредпазители.
lyubohar - майстор
Да,при отворени,затворени врати звука се променя,но не чак толкова.
Колкото до предпазителите мисля,че би трябвало да изключват напълно вентилатора.
Когато имат разни механични шумове ги откачам,почиствам и смазвам.
Въпреки,че би трябвало да не се смазват.
И в момента-10.20 е тих,а рано сутринта си работеше нормално.
preslav - майстор
А защо смазваш след като знаеш, че не трябва? И аз съм ял сопата от престараване с един вентилатор на вентилаторна печка - след няколко неуспешни опита с различни видове смазки изчистих всичко с дегрийзър и нещата си дойдоха по местата.
lyubohar - майстор
Ами защото явно втулките не са качествени.Като им сложа масло и работят по добре.
kozl - майстор
Изглежда са влошили качеството. Последно преди 2 г. два подобни монтирах на сина в апартамента. На единият стържеше перката в корпуса. Гадно. Обаче с предишните имах премеждия с гаранциите и не ми се разправяше отново. Подложих клин нейде из пластмасите да се измести тялото на ел.мотора с перката до момент, в който не вдига джабала и така работи до сега.
lyubohar - майстор
Качество-китайско евтино.Като запекат малко лагерите загрява,топи пластмасата
на макарата на намотката на статора и дотам.
Как руски вентилатори от 30-40г.работят все още!
Скоро поправях мотора на абсорбатора на дъщеря ми в Испания.
Никакви инструменти и материали.
Огромен радиален луфт-ротора се разхождаше наляво-надясно почти сантиметър и грохотен шум.
Вероятно шайби са се износили-счупили.Няколко федершайби и заспа.Ама се омазах доволно.

За вентилатора по темата ще питам комшията дали не е правил някакви рационализации по отдушника.
DundyTheCroc - майстор
Пълни боклуци са вентилаторите за баня по магазините. Аз съм сложил един 120мм Delta от компютър, 200м3 на час, два лагера, не мога да затворя вратата на банята като е пуснат :)

Тема "Проблем с вентилатор за баня CATA X-MART" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: