Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
preslav - майстор
Привет съфорумци и честит празник!
Днес случайно попаднах на този репортаж https://www.vesti.bg/bulgaria/bireni-ku ... ie-6081808
Интересно ми е каква дискусия ще се заформи. Ясно е, че топлата вода не е открита сега, но понякога една малка подсказка може да доведе до гениално прости решения.
Очаквам всякакви мнения, а ако някой се включи и със сметки или опит ще е прекрасно.
шоп - майстор
Доста е коментирано. Има няколко теми и доста хора си направиха такива.
Аз самият имам два :)

viewtopic.php?f=10&t=32027&hilit=%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80+%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8

Ефективно и надежно.
preslav - майстор
Аз пък се замислих дали топлия въздух между двойната летвена скара и металните керемиди не може да се ползва на същия принцип - Шопе???
А също така се питам дали е нужно влажния и мръсен въздух от помешенията да се вкарва за рециркулация под покрива или е по-дбре студения да се изхвърля навън, а в стаята/те да постъпва само топъл въздух - това ми беше идеята да пусна нова тема.
Hursa - майстор
Според мен, с така реализиран покрив ще има твърде големи загуби. При такъв "добив" на топлина от слънцето (до колкото разбирам) - от една страна се стремим да имаме максимално усвояване, "поглъщане" на слънчевата радиация. А от друга - да минимизираме загубите на тази "погълната" топлина. Затова абсорбера (тялото което поглъща слънчевата радиация) - обикновено е покрито с "прозрачна" изолация (освен ако не искаме да греем вода в басейн, например, лятото). За да минимизираме загубите е много важно и да има селективност - възможно най-добро поглъщане на слънчевата радиация във "видимата" и късовълновата инфрачервена част на спектъра и възможно най-малко излъчване в дълговълновата инфрачервена част.
muhtarov - специалист
остава само да има достатъчно слънце през зимата за да може да компенсира загубите на къщата. Ама чака малко, като има достатъчно слънце не му ли се казва лято на тоя сезон? за какво ти е отопление през лятото ?!
Hursa - майстор
Но също така има - така наречените "пасивни сгради" - които се нуждаят от малко топлинна енергия за да компенсират "топлинните" загуби. Просто варианта - "ламаринен" покрив, да бъде превърнат във "въздушен слънчев колектор" е труден за реализация и според мен доста скъп (но това до колкото разбирам). По лесен и евтин е варианта с изграждане на така наречените - "стени на Тромб" и вариациите и.
preslav - майстор
Покривът е факт, вентилационните капаци на билото също, нямам никаква идея до колко се нагрява въздуха между мембраната и ламарината зимно време. Евентуалната доработка ще е само демонтаж на едната странична вентилационна решетка, монтаж на нейно място на преходник към гъвкава тръба и вкарване на тръбата в една от стаите. Колкото и да е миниатюрна такава инвестиция ще се започне с мерене на температурата под билото в студен, но слънчев зимен ден. Доколкото се познавам няма да предприема нищо, но това не ми пречи да помечтая за 2-3 градуса + получени от нищото.
шоп - майстор
@preslav, разбрах те за какво говориш. Мислил съм по този въпрос. Има потенциал. Имам 65м2 южен кат с метални керемиди. Трябва да помислиш за сериозно филтриране. Скарата под металните керемиди задържа много прах, насекоми, гризачи, врабчета ( въпреки решетки и мрежи)...

Напоследък повече се замислям за монтаж на водни дюзи на билото. Водата стичаща се на тънък филм ще се затопля и може да ми грее басейна чрез топлообменник, а големият + ще е изпарението на водата и охлаждането на мансардата.

В отоплителен сезон ако тази вода се загрее над 14 градуса мога да я ползвам за термопомпата.
preslav - майстор
шоп написа:
и охлаждането на мансардата.
А ти имаш ли проблем с прегряване на мансардата лятно време - при мен след монтажа на металните керемиди в/у двойна летвена скара температурата в подпокривното пространство спадна осезаемо. Казвам осезаемо защото не съм мерил с уред, но усещането е не както преди, дори и в най-горещите дни не влизаш в напечена фурна, а в нормална стая.
шоп - майстор
И при мен спадна температурата. Преди нямаше вата и керамичните керемиди яко напичаха.

Сега с вата и метал е по-добре, но защо да не е и още по-добре.

Тема "Въздушно отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: