Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
kGitsov - специалист
Здравейте,

Правя основен ремонт (това го повтарям във всяка тема, но няма как).
Преди шпакловка на стени и тавани съм и искам да заложа в стените тръби и кабели за климатици, за да може когато дойде момента да поставям климатици в стаите, да не се налага да се копае, пробива и т.н., както и да не се виждат снопове по стените/в ъглите и прочее.

Не съм си харесал конкретни климатици за момента, но гледам бюджетна марка GREE, тъй като не смятам да ги използвам за отопление, а доколкото разбрах и най-евтината марка върши същата работа за охлаждане, стига да е добре избрана според помещението.

Имам 2 помещения за охлаждане - по едно на изток и на запад.
На изток ми е дневната, която не е голяма (22 кв.м. площ и височина до ок.таван 2.55м). На запад ми е спалня (14 кв.м. площ и височина до ок.таван 2.55м)

Смятам да сложа съответно 12ка и 9ка климатици, като повтарям - нямам идея какъв ще е точно.

Сега въпросът на темата е мога ли да заложа тръби в стените и да сложа какъвто искам климатик 12ка и 9ка след това или много зависи конкретния климатик и това каква инсталация трябва да се положи??

:supz:
plamen6703 - майстор
Бюджетна марка GREE, ще ти върши много добра работа, а дали ще положиш тръби и кабели предварително е въпрос на твой избор, и двата варианта вършат работа. :partyman:
kGitsov - специалист
plamen6703 написа:
Бюджетна марка GREE, ще ти върши много добра работа, а дали ще положиш тръби и кабели предварително е въпрос на твой избор, и двата варианта вършат работа. :partyman:
т.е. поправи ме ако греша - разбирам че няма разлика каква ще е инсталацията която ще заложа в стената в зависимост от избора ми на климатик. Ако е 12ка едни са тръбите за 12ка, ако е 9ка са други, но всички ще станат на заложените тръби?
валкиса - специалист
Тръбите са 10 и 6 на двете мощности ,кабела е 4 жилен 1,5 квадрата.Мисля че се захранват външните тела .
plamen6703 - майстор
kGitsov написа:
plamen6703 написа:
Бюджетна марка GREE, ще ти върши много добра работа, а дали ще положиш тръби и кабели предварително е въпрос на твой избор, и двата варианта вършат работа. :partyman:
т.е. поправи ме ако греша - разбирам че няма разлика каква ще е инсталацията която ще заложа в стената в зависимост от избора ми на климатик. Ако е 12ка едни са тръбите за 12ка, ако е 9ка са други, но всички ще станат на заложените тръби?
Ще те поправя относно решението ти да полагаш предварително тръби за климатиците. Ако аз ти монтирам климатика, ще ти откажа монтажа, защото няма да знам какво и как си монтирал. По принцип всяка уважаваща себе си фирма сама полага тръбният път и монтира климатика. Предполагам няма да имаш проблеми да намериш фирма да ти вземе парите и с твои тръби, но опрели до рекламация може да се опънат по повод тръбите, които ти си положил. Ще монтираш нови климатици с гаранция, остави на фирмата да си свърши работата и да си спокоен.
plamen6703 - майстор
валкиса написа:
Тръбите са 10 и 6 на двете мощности ,кабела е 4 жилен 1,5 квадрата.Мисля че се захранват външните тела .
Ти гадател ли си, и ако не си гадател, откъде знаеш какви тръби ще са му необходими за климатици, които самият той не знае какви ще бъдат? :partyman:
fox_vt - майстор
Тръбите са 10 и 6 както казаха,без значение какъв ще е климатика дали 9ка или 12ка. Полагането на тръбите е пределно ясно че човека ще извика фирма която да ги положи. Съответно ще си заплати за полагането ,като препоръчително е фирмата да е една и съща която ще полага и която ще продаде климатиците. Грии са добър избор само за охлаждане.
валкиса - специалист
Ако искаш мога да гадая и други работи ,но мисля че не е твоя работа.Човека пита и аз му помагам колкото мога.
plamen6703 - майстор
На самият човек още нищо не му е ясно за климатиците, освен, че ще монтира два климатика.
Не му е ясно, че тръбният път трябва да се положи от фирмата, която ще монтира климатиците. Ако беше наясно, изобщо нямаше да пита с какъв диаметър трябва да са тръбите, защото това е работа на монтажниците, а от него се иска да си плати и да се радва на инвестицията си :)
Иначе е пълно със "специалисти", които на карти гледат на пъп познават :cool: :partyman:
валкиса - специалист
Пламене мисля че е добре да познаваш човека ,преди да го оценяваш.Нищо лично ,но уважавай индивида пред теб ,нищо че не го познаваш директно. :partyman:

Тема "Въпрос за избор на климатик - за охлаждане само" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: