Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
plamen6703 - майстор
Не оценявам никой и нищо лично към теб!
От професионална гледна точка е несериозно да се дават съвети на "сляпо". В случая помощта, от която се нуждае питащият е да му се посочи верният път за правилен монтаж на климатика, защото не всеки знае и може да се подведе да положи сам тръбният път, и сам да си създаде излишни затруднения. Размера на тръбите е в цолове :wink: :partyman:
валкиса - специалист
Името на форума е определящ,за другото си прав.И мисля че колегата затова пита дали ще може да си направи сам тръбният път .
шоп - майстор
plamen6703 написа:
защото не всеки знае и може да се подведе да положи сам тръбният път, и сам да си създаде излишни затруднения.
Съгласен. Има значение дължина и денивелация, наклони, маслени трапове и т.н.. Може да се окаже неработещо трасето.

Но обикновенно тръбният път излиза директно зад вътрешното тяло и нищо в стята не дразни окото. Ако все пак се налага тръбен път до външна стена има прилични кабелни и тръбни тунели, които стоят прилично.
plamen6703 написа:
Размера на тръбите е в цолове :wink: :partyman:
За съжаление не само. Има и милиметрови и става една каша....

В момента правя една термопомпа и е наистина каша. Едни елементи са в милиметрови присъединителни размери, други в инчови...
plamen6703 - майстор
Точно по причина за избягване на "кашата" с размерите на тръбите, не трябва на "сляпо" да се препоръчва какви тръби да се закупуват, а това се прави според конкретният климатик,от фирмата ангажирана с монтажа на климатиците.
Като цяло за много хора монтажа на климатици е нещо, което почти всеки може да свърши. Дори на много места има обяви за поставяне на климатици :) Поставянето съм съгласен, че почти всеки може да свърши сам, но монтажа на климатик е отговорна работа и се прави от хора с необходимата квалификация, които знаят какво правят и поемат съответната отговорност за свършената работа. :partyman:
fox_vt - майстор
Аз понеже това ми е работата като каза човека да заложа тръбите,го чета като да извикам фирма да сложат тръби за климатик. Не че е невъзможно сам да си ги сложи човек но ако никога не го е правил шанса да прави нов ремонт е голям.
naB4o - специалист
Нека и аз да се намеся, аз бих си направил съответният отвор (т.нар. дупка). А после фирмата, извършваща монтажа ще си прави връзките и т.н. 150те лева които вземат включват тръбите, а ако си сложиш сам, пак ще си ги вземат тия 150 лв.
За мен къртенето вдига многото прахоляк, и точно него е добре да избегнеш докато си в ремонт.
plamen6703 - майстор
Освен диаметъра на тръбите, вече се "уточни" и цената за монтажа на климатика :lol: и всичко това без да се знае какъв точно климатик ще се монтира и на какво място ще е монтажа :-D :partyman:
naB4o - специалист
Е как, има ориентир, 9000, 12000 BTU. Цената поне във Варна е 150 лв.А за монтажа както каза човека се предполага, че е апартамент. Вече точното положение, се определя от стопанина на къщата, за външното тяло разбира се има ограничения, въпреки че и там има всякакви луди изпълнения. Преди покупка, повечето фирми идват на оглед, консултация. И ще направят оферта...
fox_vt - майстор
Най правилно е да се извика фирмата за оглед,всяка уважаваща себе си фирма и работеща в интерес на клиента няма да откаже ,безплатно е. След огледа се уточнява къде ще е вътрешното и външното тяло,кои места имат недостатъци всичко се взима предвид. След като кажат къде ще са телата пак не е препоръчително сам да си правиш отвори или канали тъй като гаранцията за монтажа отпада. Пак казвам ако не сте го работили по добре не го правете. И да пробиете дупка цената на монтажа си е същата. Но не винаги тръбите излизат назад.
plamen6703 - майстор
naB4o написа:
Е как, има ориентир, 9000, 12000 BTU. Цената поне във Варна е 150 лв.А за монтажа както каза човека се предполага, че е апартамент. Вече точното положение, се определя от стопанина на къщата, за външното тяло разбира се има ограничения, въпреки че и там има всякакви луди изпълнения. Преди покупка, повечето фирми идват на оглед, консултация. И ще направят оферта...
Това е цената с ДДС или без ДДС :cool: и какво включва тази цена?
Много е опасно, когато се попадне на стопанин, който иска да определя точното място и начина за монтаж на климатика, още повече, ако е жена и е запозната с нещата :lol: Случвало ми се на два пъти да изтегля късата клечка с такива стопани и да си прибирам монтажниците обратно заради нечия не лекувана характеропатия.
При покупка повечето фирми идват на безплатен оглед само, ако си капарирал монтажа. Друг вариант за безплатен оглед е, ако си попаднал на шушумига, който има време за губене и му се слушат празни приказки! :partyman:

Тема "Въпрос за избор на климатик - за охлаждане само" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: