Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 04, 2018 9:29 amandy_forresite написа:
16 бона са страшно много пари за такъв тип машина. Ако ще сутрин да ми прави кафе и масаж. Дори сега да строя къща, изобщо не бих погледнал към този начин на топлопренос.
Анди, по същия начин други хора се изразяват за твоя начин на отопление. Наскоро дойде едно момче с баща си, строят къща на момчето на 2 етажа, дойдоха да питат нещо. Така ехидно и високомерно ме погледна като му споменах за пелетен котел, че аз направо отклоних темата. Баща му се топлел с камина, така че са му ясни нещата, няма какво да го залъгвам, за да си пробутам скъпите котли по 4 бона, една каминка струва 300лв :-D . Нали знаеш вица за чичката с москвичката, дето спрял на светофара до един Майбах и докато си чакат на червено, го попитал през отворения прозорец: -Колега, как са тия коли бе, чупят ли се много? - Не, защо? - Бе гледам не ги карат много :? ..., та затова питам. :-D
Та има хора, за които отоплението е излишен преразход, други се радват ако вечер имат 2 дръвца за кюмбето, трети са горди, че имат "парно с водна риза"..., пък някои са с 3 термопомпи по 16кВт + 50кВт пелетен котел, а съм виждал хора с 2 газови котела - 50кВт за къщата и 30кВт за басейна :cool:
andy_forresite - майстор
Термопомпените съоръжения са най-добрият известен ми начин за климатизация на добре топлоизолирана сграда при съчетаване на водно подово и конвектори. Пелетите ще са най-кратко съществуващия метод за отопляване на фона на всички останали. Конкретната ТП сигурно е много хубава. На мен тези 16 хил. ми се виждат като достатъчни да приложа по-ефективен вариант за преместване от топло към студено и обратно, а именно вода/вода или земя/вода. И да не стигнат ще се додадат. Има смисъл. Ще се радвам да прочета мнения за икономическата целесъобразност на вложение в ТП въздух/вода. Има ТП и за по под 5к лева. Колкото и да са боклучиви и недолюбвани поради по-малката печалба от тях, пО мога да ги харесвам точно заради цената. Богатите могат да решат проблема с отоплението (и охлаждането) много лесно, като просто си изберат начин или комбиниране на няколко начина: солари, фотоволтаици, газови кондензни, термопомпи и т.н. Парите няма да им се възвърнат, но ще имат така жадувания комфорт по желания от тях начин. В случая целта оправдава средствата. Буквално. Тук повечето сме скъсани и се интересуваме от стойността на вложените средства за постигането на която и да е житейска цел.
шоп - майстор
ср юли 04, 2018 1:44 pmandy_forresite написа:
Конкретната ТП сигурно е много хубава. На мен тези 16 хил. ми се виждат като достатъчни да приложа по-ефективен вариант за преместване от топло към студено и обратно, а именно вода/вода или земя/вода. И да не стигнат ще се додадат. Има смисъл. Ще се радвам да прочета мнения за икономическата целесъобразност на вложение в ТП въздух/вода. Има ТП и за по под 5к лева.
Чета с интерес темата от самото начало.
Анди зададе доста точни и на място въпроси.

Бях си дал задача, когато имам време да сметна ( доколкото мога ) икономическата ефективност и обосновка на ТП с цена 16000лв и качествена Бг ТП с цена 8000 лв и китайска ТП с цена 4000лв :idea:

Засега нямам 2-3 часа за да сметна икономическата ефективност и кога и дали някога скъпата ТП ще се изплати.

На прима виста Бг ТП с цена 1/2 от плащащите за марка и бранд няма да има с 1/2 по-малък КОП или ресурс.

Китайската ТП струваща 1/4 от марковата и брандова ТП няма със сигурност 4 ПЪТИ по малък КОП нито пък ще работи 4 пъти по малко време :idea:

Замислих се, дали не е по-добре да се инвестира в китайска ТП за 4000 лв, която ще работи 4 години и после да се купи нова.
Старата работеща ТП има остатъчна стойност и може да се продаде на вторичния пазар

Марковата с цена х4 дори да работи х 4 като време след 16 години ще е морално остаряла.

Технологията се развива. Нови компресори, нови фреони... Като цяло постепенно се повишава раланият КОП и той ще се доближава до теоритичния. Цените падат заради технологията и мащаба от производство :idea:

Според мен съществува реалността човек инвестирал 16000 лв след 4 години да има по нискотехнологична ТП от китайска за 4000лв :idea: Просто всеки може да си направи извода къде бяха ТП преди 4 год:-)


Анди, за ТП вода вода си прав. Тя ще си е номер 1 в класацията, защото никога няма да се измисли технология за да имаме кипене в + температурни граници. Обаче за другото според мен не си прав. Има и хора с пари, които хвърлят 20,30 и повече хил лв в пелетни херцове и пак са хамали и огняри, но за съжаление късно го разбират :-D
Boyan - специалист
Цената не е за пренебрегване , дори парите да не са проблем .
За това съм съгласен с начина на мислене на Анди.
Понаправихме реклама на Бош и темата е вече на 3-то място в търсачката .
Мисля си , че трябва да са доволни и да почерпят :partyman:
Иначе съм убеден , че предлагат същото , което и водещите фирми , само че по-скъпо .
Това си е мое мнение , с което не искам да ангажирам никой .
шоп - майстор
ср юли 04, 2018 4:14 pmBoyan написа:

Понаправихме реклама на Бош и темата е вече на 3-то място в търсачката .
Боян :partyman: , това че името излиза в търсачката нищо не означава.
То и твоето, моето и мнението на Анди също се виждат и всеки има глава на раменете си за да се информира свободно. Информацията и информираният избор са важни за правилно взимане на всяко решение. Особено, когато информацията е безпристрастна и не комерсиална:)

Рекламата не е всичко :idea:
Като маркетолог ще добавя, че има и негативна реклама.
Реклама, която може да откаже бъдещи евентуални клиенти.
Представи си 3 то място в търсачката с 3 мнителни и разумни мнение? Хипотечно разсъждавам без да налагам мнение.

Като цяло инфото е важно и на база знание, всеки може и трябва да направи свободен и информативен личен избор:-)
KingLin - майстор
Аз определено мога да кажа че макар и да харесвам марката Бош няма да си купя такава ТП. Шоп е много прав за моралното остаряване. Понеже тоя месец сондажа ще покаже дали ще има дебит за ТП следя такива теми с интерес. Шопе сметките за които говориш биха били много полезни на доста хора и аз лично ги очаквам с интерес.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юли 04, 2018 3:39 pmшоп написа:
Бях си дал задача, когато имам време да сметна ( доколкото мога ) икономическата ефективност и обосновка на ТП с цена 16000лв и качествена Бг ТП с цена 8000 лв и китайска ТП с цена 4000лв :idea:

Засега нямам 2-3 часа за да сметна икономическата ефективност и кога и дали някога скъпата ТП ще се изплати.

На прима виста Бг ТП с цена 1/2 от плащащите за марка и бранд няма да има с 1/2 по-малък КОП или ресурс.

Китайската ТП струваща 1/4 от марковата и брандова ТП няма със сигурност 4 ПЪТИ по малък КОП нито пък ще работи 4 пъти по малко време :idea:

Замислих се, дали не е по-добре да се инвестира в китайска ТП за 4000 лв, която ще работи 4 години и после да се купи нова.
Старата работеща ТП има остатъчна стойност и може да се продаде на вторичния пазар

Марковата с цена х4 дори да работи х 4 като време след 16 години ще е морално остаряла.
Абсолютно съм съгласен за икономическата ефективност, но това не ми помага да си обясня защо човек си купува Kayene, като за тези пари може да си купи 10бр. Duster или Hover :? Както и защо 5-годишен Kayene се котира много повече от чисто нов Duster или Hover?
Пък иначе аз съм с полумаркова термопомпа - външно тяло марково, вътрешно - LazarGanev + Phoenix :wink:

Прикачен файл

IMAG0876.jpg

Прикачен файл

IMAG0877.jpg
radius - майстор
Не бойте се, екодана има такова умно управление, а и по желание безжичен стаен контролер (това за кабелите).
LazarGanev - "Велик майстор"
radius например може да сподели колко е и в какво се състои технологичното изоставане на една 4-годишна маркова термопомпа в сравнение с един чисто нов китаец :cool:

Тема "Термопомпа Bosch?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: