Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Boyan - специалист
Понеже и аз ви уважавам за компетентните мнения , нека поясня :
Не правя реклама или антиреклама на каквото и да е .
Личните ми пристрастия определено не са към Дайкин .
Всеки , който ме познава знае на коя марка съм фен , както и че никога не съм я рекламирал във форум .
Изнасям сухи данни и правя коментари , обозначени като лични мнения .
Кое им е хубавото на сухите данни ?
1. Те са безпристрастни .
2. Някой ден могат да са полезни на някого .

Добре . Да разгледаме в подробности модел Bosch Compress 6000 AW-13 .

Прикачен файл:
Екранна снимка (338).jpg


1. Компресор : TNB306FPNMT . Производител : Siam compressor industry CO.LTD – Тайланд .
SKU 8733703190

2 . Управление (инвертор ) :ID857H . Производител : Nefit – Холандия .
SKU 8733703204

3 . Пластинчат тплообменник B26-46 . Производител : SWEP – Швеция .
SKU 8733703173 .

4 . Вентилатор : EBM 675mm . Производител : EBMPAPS – Германия .
SKU 8733703838 (за разбиращите материята това е крайно необичаен избор на вентилатор)

5 . EEV : UKV 25D260 Производител : Danfoss – Дания . SKU 8733703213 .

Според мен Бош в случая се явява фирмата , която може би сглобява крайният продукт .
Може би кутията е тяхна . Възможно е и някои от страничните компоненти .

Това лошо ли е ? Категорично не !
Когато голяма фирма се пробва на нов за нея пазарен сегмент , няма право да експериментира. Купува технология от водещите в бранша , които са я проверили през годините .
Ако аз например прочета , че нова в бранша фирма си е произвела пластинчатият топлообменник , не бих си заложил репутацията на него .
Когато знам че е на SWEP , мога да бъда спокоен , че качеството е на ниво !
А дали цената си заслужава ?
Нека всеки сам прецени !
LazarGanev - "Велик майстор"
Този път съм абсолютно съгласен! Какво е най-важно за добрите показатели на една термопомпа - 1. качествена елементна база, 2. (но не на второ място) Качествено управление/софтуер. За елементната база (компонентите) от фреоновата част стана ясно, че е на най-високо ниво. Вентилаторът (немски) може да е необичаен, но явно сполучлив избор, щом шумът е по-нисък с 25%. Колкото до управлението - Nefit е холадска фирма, една от основните под шапката на Бош, там се произвеждат голяма част от газовите котли Бош, както и голяма част от управленията доколкото знам. Този факт освен, че гарантира качество, гарантира и съвместимост със всички елементи от досегашната система за управление - контролери, модули, NSC регулатори. Защото термопомпата въздух/вода не е самостоятелен елемент като климатика, тя е част/брънка от една голяма хидравлична и електрическа схема и като такава трябва да си комуникира с останалите елементи, да си говорят на един език, за да се получи едно цяло, един ансамбъл. Казвал съм го и на друго място - термопомпата е едно сложно комплексно съоръжение, което всеки разглежда различно от своята гледна точка. Един хладилен специалист я разглежда като фреоново съоръжение, за електроспециалиста те е един консуматор на определена мощност, който трябва да се захрани с кабел с определено сечение и да се постави нужния предпазител, а за специалиста по топлотехника термопомпата е източника на топлина, начало на отоплителната инсталация. Всеки е прав за себе си, но малко са хората (и най-ценни) с познания в трите области :cool: . Например на никой специалист по фреоновата част не му прави впечатление, че Алтермата не може да модулира по стайна температура, предполагам че и при повечето марки е така. Да, това може частично да се компенсира с ел.задвижки на всеки кръг, но това много оскъпява нещата - 100лв на всеки кръг, ако са 20 кръга - 2000лв анално :проба: . Ето къде отиват спестените средства от първоначална инвестиция. При Бош и Висман, които са специалисти по ВОИ, този "малък" пропуск го няма. Друга "малка" подробност - при много марки термопомпи го има недостатъка да се охлажда бойлера лятно време, когато ТП превключи от режим на охлаждане към режим на подгряване на бойлер. При Бош това нещо го няма, защото е мислено много повече на ВОИ. Да спирам с хвалбите, че съм сигурен, че ще ме обявят за пристрастен към марката, а то не е съвсем така, просто искам да изтъкна някои предимства, които трудно се забелязват от неспециалисти по ВОИ, а термопомпата както казах не е само фреонова част. Аз също не искам да оплювам марки и модели, всеки си има своите предимства и недостатъци, а пък всеки бъдещ ползвател има глава на раменете си, важно е да бъде информиран.
a_stoev - майстор
нед юли 01, 2018 4:44 pmLazarGanev написа:
Например на никой специалист по фреоновата част не му прави впечатление, че Алтермата не може да модулира по стайна температура, предполагам че и при повечето марки е така. Да, това може частично да се компенсира с ел.задвижки на всеки кръг, но това много оскъпява нещата - 100лв на всеки кръг, ако са 20 кръга - 2000лв анално :проба: . Ето къде отиват спестените средства от първоначална инвестиция.
за 8 г на нашите термопомпи веднъж не съм видял някой да активира тая опция. Колегите които са слагали за първи път, често слагат и стайния сензор и като им обясня за какво е, не го активират.
А охлаждането на бойлера е ако не е разположен оптимално трипътния вентил за бойлера. Ако е на изхода на термопомпата, а не на метри от нея имаме студена вода колкото е обема на водата в хидробокса. Какво е решението при Бош?
Харесва ми че компоновката е малко по различна, но защо не са ползвали извит кондензатор да икономисат габарит?
Иначе вентилаторите на EBMPAPS съм ги виждал по европейски производители на агрегати, доколкото има още такива.
LazarGanev - "Велик майстор"
При термопомпите на Бош стайният контролер е задължителен елемент, той показва зададената стайна температура, актуалната стайна температура, може да се адресира и да се ползва до 4 отоплителни кръга (т.е. до 4 зони с отделни помпи с по един такъв контролер), индикира евентуални неиправности, измерва нивото на влажността в къщата и спира охлаждащата функция преди точката на оросяване. Термопомпата не може да се ползва за охлаждане, ако е монтиран стаен контролер без датчик за влажност. За да обясня за предотвратяването на охлаждане на бойлера трябва да започна оттам, че при Бош почти всички хидравлични схеми препоръчват или буфер или в краен случай хидравличен изравнител и отделна помпа за отоплителния кръг, която се управлява от контролера на термопомпата. Като има 2 помпи се избягва навлизането на студена вода в бойлера за БГВ по време на охлаждане или на отопление с ниска температура на подаване. Производството на БГВ стартира едва, когато между кондензатора и вътрешния модул няма студена вода, едва тогава превключва трипътния вентил. Друго, което се сетих е, че кондензната тава на външното тяло съдържа интегриран нагревател 75 или 50Вт, както и сензор. Нагревателят се включва само при размразяване. Ако тавата е запушена се появява аларма, която се индикира на дисплея на вътрешното тяло и на дисплея на стайния контролер. Извит кондензатор няма как да се ползва, тъй като външното тяло е топлоизолирано и има отвори само отпред и отзад. За сметка на това се ползват оребрени тръби за по-добър топлообмен
Boyan - специалист
нед юли 01, 2018 10:17 pma_stoev написа:
за 8 г на нашите термопомпи веднъж не съм видял някой да активира тая опция. Колегите които са слагали за първи път, често слагат и стайния сензор и като им обясня за какво е, не го активират.
А охлаждането на бойлера е ако не е разположен оптимално трипътния вентил за бойлера. Ако е на изхода на термопомпата, а не на метри от нея имаме студена вода колкото е обема на водата в хидробокса. Какво е решението при Бош?
Харесва ми че компоновката е малко по различна, но защо не са ползвали извит кондензатор да икономисат габарит?
Иначе вентилаторите на EBMPAPS съм ги виждал по европейски производители на агрегати, доколкото има още такива.
И аз не го активирам при повече от 1 температурна зона .
От вчера ме гложди защо Ганев написа , че Алтерма няма такава опция ? Та това просто не е така .
Не само Алтерма а и Естия и Екодан имат управление по зона А1. И не само те .
Иначе външният топлообменник е прав само за да се докара дизайн , различен от този на болшинството фирми .
Знам какво биха казали от Бош : "Така постигаме по-добра шумоизолация и го компенсираме с турбизиращи тръби" .
Да де ама на водещите марки тръбите са турбизиращи много преди Бош да се сетят , че и в този бранш има хляб .
А за шумоизолацията може много да се спори .
Всъщност заради дизайна губят топлообменна площ спрямо същият габарит при извит топлообменник .
Губят и от вентилатора с метална перка с нормален профил . Този тип вентилатори са по-шумни и се налага да го въртят по-бавно , за да е тих . Чудя се дали това не са двете причини серия 13 да е 11 киловата , при компресор , който може 15 .

Спирам до тук , защото на пръв поглед изглежда , че имам негативно мнение за този продукт ,
Всъщност съм много приятно изненадан от марковата компановка на Бош компрес 6000 .
И точно както колегата Ганев направи уж "неволна грешка " с цел да рекламира продукта , така и аз съм принуден да му дам висока отценка . Според мен рекламирането на нещо от висок клас е задължително , на фона на агресивната и изпълнена с неверни данни реклама на китайските дараци !
Последна промяна от Boyan на пон юли 02, 2018 11:21 pm, променено общо 2 пъти.
a_stoev - майстор
От описаното съдя че бош са решили да правят най-доброто. Лошото е, че като я купуваш трябва да си вземеш всичко от Бош, от-до. Реално ако си правиш къщата без да си притеснен за парите, не е лошо решение. Ся, признавам че на къща с вътрешен басейн /малък/ едно gree ще изглежда като да има дачия в гаража.

П.П.
Иначе половината описани функции ги има и гри-то, някои полвинчато реализирани. Примерно няма сензор за запушена тръба на конденза. Предполагам, че е един електрод над тавата и мери проводимост към корпус или втори електрод? Струва 2 $ като материяли, ама е хитро.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон юли 02, 2018 2:43 pmBoyan написа:
От вчера ме гложди защо Ганев написа , че Алтерма няма такава опция ? ...
...И точно както колегата Ганев направи уж "неволна грешка " с цел да рекламира продукта , така и аз съм принуден да му дам висока отценка . Според мен рекламирането на нещо от висок клас е задължително , на фона на агресивната и изпълнена с неверни данни реклама на китайските дараци !
Боян, съжалявам, ако съм създал впечатление за нарочна "грешка"! Причината да напиша, че Алтермата няма управление по стайна температура е, че в момента изпълнявам 2 обекта за сефте с Алтерми и трябваше да правим спешно окабеляването преди замазката. Машините още не са пристигнали и трябваше да попитам компетентен човек от фирмата-доставчик. Нарочно зададох няколко пъти въпроса по различен начин дали да пускаме кабел за стаен контролер до вътрешното тяло, отговорът беше категоричен, че управлението е само по температура на водата. Ако са ме излъгали и аз съм дал грешна информация. Така или иначе тези 2 машини ще бъдат обект на моето внимание оттук нататък, така че ще имам възможност да се поправя, ако съм се подвел.
Колкото до продукта, на който е посветена тази тема, той не идва "на гола поляна". Разработчикът - шведската фирма IVT/ Bosch Group e пионер от 1970г в производството на термопомпи течност/вода, от 2005г е в групата на Бош, а в 2011г се взима решение за разработка на нов качествен и технологичен продукт, за да се стъпи на пазара с машина въздух/вода. Повече информация по темата:
ТУК

ПП Всъщност като се замисля - явно говорим за различни неща относно управлението по стайна температура. Аз не говоря за управлението на температурата в няколко зони чрез спиране на помпа или затваряне на зонов вентил - това е съвсем различна функция. Аз имам предвид модулиране на мощността на термопомпата в зависимост от стайната температура. Тази възможност я има при машините на Бош и Висман, Алтермата май я няма, не съм сигурен.
a_stoev - майстор
Е нали като притвори вентила водата се стопли и пак ще намали оборотите?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, така е, но не е същото
andy_forresite - майстор
Ммда, никой нищо не рекламира :-D
16 бона са страшно много пари за такъв тип машина. Ако ще сутрин да ми прави кафе и масаж. Дори сега да строя къща, изобщо не бих погледнал към този начин на топлопренос.

Тема "Термопомпа Bosch?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: