Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
ivokbg - помощник
Здравейте,

Предстои покупка на термопомпа въздух-вода. От доста време разглеждам предлаганите на пазара марки.

Скоро си говорих с роднина, който е на пазара за същата машина. Като ми каза, че е избрал Бош останах изненада, че те се занимават И с това. Обаче никъде по форуми не бях виждал да се дискутират продукти на марката точно в тази сфера.

Защо така марката е непопулярна в тази технология? Не твърдя, че съм добре информиран по темата, но по форумите, включително и тук се споменава всичко друго, но не и Бош. От скоро ли са в този бизнес? Холдинга е достатъчно сериозен и се очаква машините да са нелоши.

Ние лично имаме доста тяхна бяла техника вкъщи, но по отношение на термопомпи не намирам никакви потребителски мнения в нета. Някой има ли впечатления или поне нещо от някого да е чувал за Bosch Compress 6000 AW?

Благодаря предварително!
LazarGanev - "Велик майстор"
Имам брошура с подробности, но е на PDF и не мога да я кача тук. Ако искаш дай мейл да ти я пратя, ще се опитам да отговарям на конкретни въпроси, доколкото мога. Термопомпата Compres 6000 през 2014г. e избрана за най-ефективна термопомпа въздух-вода от Датския технологичен институт измежду 54 броя участващи марки. КОП до 5. Разработена е в Швеция от дъщерна фирма на Бош. Да, нови са на пазара на климатична техника, но влизат с гръм и трясък. Управлява се през интернет. Хубавото е, че има и хибридни модели с газов котел, пелетен котел/камина, а не разчита само на ел. нагревател да помагапри нужда или в големите зими.
VLADO66 - майстор
Бош нямаха ли джойнт венчър с Мидея или това се отнася само за сплитовете?
Ahmakov - специалист
За парите които струва, на пазара има по добри изделия.
Произвежда се в Европа, не е Китайска глобка, с компресори на Копеланд.
Покупката и монтажа, не е за "направи си сам".
a_stoev - майстор
COP над 5 при външна температура на въздуха от 7°C и температура на подаване от 35°C
Добре де, ся и от тях ли ще се учим на китайски номера?
Boyan - специалист
чет май 31, 2018 5:19 pmivokbg написа:
Здравейте,
Защо така марката е непопулярна в тази технология? Не твърдя, че съм добре информиран по темата, но по форумите, включително и тук се споменава всичко друго, но не и Бош. От скоро ли са в този бизнес? Холдинга е достатъчно сериозен и се очаква машините да са нелоши.
Благодаря предварително!
Много са малко известните световни марки , които все още произвеждат нещо .
Има такива , които от 50 години не са произвели и един болт . Името работи за тях .
Те възлагат на някой да им произведе нещо , което препродават .
В това няма нищо лошо . Обикновено и производителя е доволен , защото това са фирми , които си плащат коректно и навреме .
Друг е въпроса , че когато някоя от тях реши да налага нов продукт , винаги го предлага на висока цена .
Така потенциалният клиент си мисли , че купува нещо по-добро от това на утвърдените марки в бранша .
Послъгването в параметрите също е типично за случая , но то идва от страна на дистрибуторите .
a_stoev - майстор
Абе, компоновката ми харесва. Писна ми от китайски черва намотани така, че всичко което се чупи да е зад 5 тръби и 2 тенекии. Пусни цените които са ти предложили.
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма как едно Волво да струва колкото Киа, Хундай или Грейт уол :) . Произвежда се не само в Европа, но точно в Швеция - страна с един от най-високите стандарти, така че цената си е висока наистина. Управлението и софтуерът са на Бош, почти същото като на газовите им котли, там съмнение също не може да има. Вярно, че компресора не е произведен от Бош, но е ползвано най-доброто на пазара и спецовете признават, че е хубав. Така че нищо освен компресора не е поръчвано на чужда фирма, всичко е произведено в заводи на Бош. Параметрите са замервани в независими лаборатории и се дават от производителя, дистрибуторите няма как да послъгват :) . Преди 15 години Бош нямаше никакви традиции и опит в термотехниката, но днес е най-големият производител на кондензни газови котли и под шапката си има фирми с над 100 годишен опит в областта - Junkers, Buderus и др. :cool:.
Boyan - специалист
"Няма как едно Волво да струва колкото Киа, Хундай или Грейт уол"

Ама напълно съм съгласен с вас господин Ганев !
Нека продължим нататък и сравним цените на Волво и Мерцедес или пък БМВ ? :

Bosch Compress 6000 AW-13t ES . ЦЕНА С ДДС 16639,00 лева .
DAIKIN EWYQ011AC3P ЦЕНА С ДДС 11 450 лева .
Не публикувам линкове , за да не правя реклама . Всеки ще ги намери лесно , като напише моделите в Гугъл + цена .
Защо сравнявам 13 със 11 и не повлиява ли това на цената?
Не . Всъщност Дайкина е по-мощната от двете термопомпи , по паспортни данни .

Добър ли е компресора на Bosch Compress 6000 AW 13 ?
Компресор TNB306FPNMT . Производител Siam compressor industry CO.LTD – Тайланд .
Ако на някой му е интересно да му търси параметрите ето ви направо парт номера :SKU 8733703190
Характеристики на компресора : Ротационен . По лиценз на Митсубиши .

Прикачен файл:
Екранна снимка (336).jpg


Аз честно казано предпочитам компресори с по-различни параметри , най-вече по отношение на един от тях , но това си е въпрос на вкус.
Нормално... Мастодонтите с традиции в бранша като Митсубиши не си продават най-новите технологии .

Кой е вероятният производител ?
Серия 3000 я има тук :
https://www.youtube.com/watch?v=hH81nBscQ3w
За хора , които са отваряли много термопомпи и климатици , не е трудно да разпознаят производителя .
Прави чест на Бош , че не са търсили най-ниската възможна цена и са си купили директно оригинална платка на Митсубиши .

Прикачен файл:
Екранна снимка (329).jpg


Дизайна и корпуса са от PUHZ-P.....YHA. На платката виждам (по буксите ) bldc вентилатор и 6 пиново eev .
Тоест това е директна реплика на Митсубиши .( или пък дали не е Митсубиши с лепенка Бош ? )
За съжаление серия 6000 все още не я намирам отворена на видео , не съм я виждал на живо и не мога да кажа нищо със сигурност .
Възможно е да се произвежда в Швейцария с компоненти изработени в завода на Бош . (което според мен би било крачка назад по отношение на качеството ) .

В заключение :
Добър ли е този продукт ? Категорично да !
Има ли в него нещо иновативно и качествено по-различно спрямо продуктите на утвърдените брандове в бранша ? Едва ли .
Заслужава ли си значително по-високата цена ? Според мен не .
LazarGanev - "Велик майстор"
Еее, Боян, не така! В другите теми ти се кефя на задълбочените, точни и изчерпателни отговори, но този не е такъв, извинявай! Първо изобщо не става дума за Compress 3000, a за Compress 6000. Между двата модела няма нищо, ама нищо общо, дори и компресорите са различни! Compress 3000 е нещо от типа, за който спомена в предния пост, но не чак толкова - вътрешното тяло е изработено от Бош, а външното е брандирано Митсубиши, не съм се задълбочавал в този модел, защото не е интересен, не знам защо го държат в ценовата листа. Той по показатели отстъпва много на Compress 6000, а на цена много малко. Никога не бих го препоръчал, тъй че да го забравим.
И автора на темата, и аз говорим за Compress 6000. Това е машината, разработена в Швеция, в нея има иновации, тя е спечелила в най-голямото проучване в скандинавските страни, проведено в Дания през 2014г от Датският технологичен институт с 20% по-голям SCOP от втория в класирането NIBE, алтермата е по-назад. Ниво на звуково налягане 40dB/звукова мощност 53dB . За сравнение Алтермата звуково налягане 53dB/звукова мощност 67dB - повече от 20% разлика . Сравнявам най-големите модели 16-17кВт. Корпусът на външно тяло е изцяло от иновативен материал ЕРР - разширен полипропилен - лек, тих, не ръждясва, топлоизолира. Ако сравняваме цените на най-големите модели - 18200лв срещу 14800лв - около 20% разлика. Плащаш повече, получаваш повече. Но в крайна сметка не сравняваме Волво с Мерцедес или БМВ, както казваш, а Волво с Шкода - нали Алтермата е прави в Чехия :wink: .

Тема "Термопомпа Bosch?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: