• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Virtex - майстор
пет яну 22, 2021 11:55 pmbrum написа:
Всичките такива дето съм гледал работят по двойки. Х минути вади въздух и Х минути вкарва. Т.е. обръща посоката. А топлината я акумулира в една пита която е в самият рекуператор. Та когато работят по единично няма кой да компенсира въздуха който се вади и после се подава.
Кривото е, че това не го пише в ръководството. TwinFresh серията са ясно показани с такава конфигурация, докато Solo-то не е и оставам с впечатлението, че може да работи самостоятелно. Х време вкарва, Y изкарва. Не вярвам да прави толкова налягане и считах, че може да вкарва, след това изкарва без проблеми.

Като казваш това, че са по двойки има смисъл за работата на рекуператорите като цяло, така че е по-вероятно да си прав и те да 'скриват' този лек детайл.

Де факто 2 х Solo идва са почти на цената на един Mitsubishi Lossnay VL-100, който прави всичко сам. Но пък е голям, докато тези може да ги забие човек в стената и да не се занимава :)

Показваш доста сметки и замисъл - проучвал ли си колко време се очаква да бъде експлоатационният срок на висок клас рекуператор ? В духа на това, което каза, че в дългосрочен план е по-идейно да се подгрява на ток с обикновен вентилатор въздуха, ако един рекуператор за 3-4-5к лева изкара само 5 години става доста солено.
шоп - майстор
съб яну 23, 2021 6:58 pmVirtex написа:
оставам с впечатлението, че може да работи самостоятелно. Х време вкарва, Y изкарва. Не вярвам да прави толкова налягане и считах, че може да вкарва, след това изкарва без проблеми.
Правилно считате!
Ако разглеждаме един имот като цяло, дори и само една стая тя не е херметична. Има десетки пролуки. В монтажни пролуки, като вратим прозорци, абсорбатори,вентилация, канализажия, абсорбация. Пролуки, цепнатини, неплътности при ел. и ВиК инсталации.

Този тип двупосочни рекуператори са най-евтините и с най-ниско, но приемливо КПД. Минималната инвестиция подпомага най-бързо възвръшане на инвестицията.

За мен лично този тип рекуператори са нисък клас, но се правят много лесно. Най- добре от мед.Типично в стила на форума.
Virtex - майстор
съб яну 23, 2021 7:11 pmшоп написа:
За мен лично този тип рекуператори са нисък клас, но се правят много лесно. Най- добре от мед.Типично в стила на форума.
Линк от форум, който не изисква регистрация може ли :-D Преди време пращаше от руски, но изискваха регистрация за гледане :)
шоп - майстор
съб яну 23, 2021 7:34 pmVirtex написа:

Линк от форум, който не изисква регистрация може ли :-D Преди време пращаше от руски, но изискваха регистрация за гледане :)
То и в тоя форум има нужда от регистрация.
Прави се за минути!
brum - майстор
Я помисли - като само един работи и вкарва/изкарва въздух от къде ще се компенсира като вади и като нагнетява. Точно, че не ти е херметично жилището. Един вариант е да буташ въздух към вентилацията на баните и ще дърпаш от нея. Звучи ли ти разумно?

Друг вариант е дограма с луфтове. И рязко почва на час да има 23м3 въздух без рекуперация и 23м3 въздух с рекуперация. КПДто отива на <=40%. Т.е. едни 20-30 процента. И при 300лв цена като направиш сметките почват да стават доста годините необходими да се избие като инвестиция. Смятах го преди години и вентилатор с нагревател беше по-добрият вариант. (това вече май го писах...)

съб яну 23, 2021 6:58 pmVirtex написа:
проучвал ли си колко време се очаква да бъде експлоатационният срок на висок клас рекуператор
Не можах да намеря информация за това. Никъде не казват, че се очаква живот Х години. Попитах дилър има ли налични топлообменници за подмяна (само дето са около 90% от цената на целият уред според единственият сайт на който намерих цени за тях). Отговора беше, че сигурно има, но не били продавали такава до сега. Беше доста учуден от този въпрос.

Иначе до колкото съм се намерил по разни източници има разни химии които скапват хартиеният топлообменник. Но те не се очаква да се срещат в масовите домакинства. Мазнините също го скапват (т.е. не върви да си вържеш аспиратора към рекуператора). Прахоляците е логично да го "затапват" леко и да пада КПДто, но Lossnay-я има вградени филтри преди топлообменника.

А металните би трябвало да са почти неубивамеи...

Хм, сега се порових пак и намерих малко цифри. Има си инструкции за регулярна поддръжка даже. Това е нещо ново за мен :) .
Прикачен файл:
1.png
1.png (26.49 KиБ) Видяна 2088 пъти
Порових още малко и намерих друг ориентир за цените на топлообмениците - 25% за една бройка (те са по 2 в рекуператор).
brum - майстор
Туй, след малко над 2 години нон-стоп работа най-накрая изчистих филтрите на топлообменика. Качвам картинк за да се види колко бяха събрали. По-чистият е на външният въздух. Преди него има ХЕПА филътр клас H12.

За чистенето - питата с прахосмукачката и четка с мек косъм (за да не мачкам хартията на питата). А грубите филтри бяха свалени и измити с малко веро. Такива са препоръките на производителят.

Имаше лека драма с ваденето на топлообменика - вижда се къде е опрял в стената. Ама след малко чесане по главата се сетих как го бях намислил на времето - пускам единият край надолу и топлообменика влиза през врата на терасата в стаята. Та е важно това да се има в предвид преди монтажа. По схемите е написано да се оставя 60см минимум разстояние за да може да се вади топлообменика. На по-големите машини дето са по 1.2м широки топлообмениците са по 2 броя и пак излизат при това отстояние.

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
dando - напреднал
Привет,
Като стана дума за филтри, ако някой си ги изработва сам - откъде си набавяте филтърна материя (например вата)?
Виждам, че тук Колега ползва материал от клас F6:
Ihttps://www.gadgetgedanken.de/2017/03/kwl-abluftfilter.html?m=1

Благодаря! :)
Ал_ - специалист
Много полезна тема, благодаря за което. Brum, какво мислиш за подобно изпълнение - първият вариант? Като може би един саморегулиращ нагревателен кабел, добавен към топлообменника, би бил от полза? Знам, че е малко като капацитет, но за това, за което ми е нужно би свършило перфектна работа.
Към контролера и датчиците, които си направил не би трябвало да е проблем да може да се добави и сензор за амоняк?
brum - майстор
Нищо не мисля. Всяко техническо решение си има подходящата ниша :) . Та ако имаш желание и време да се занимаваш с такова - направи и сподели после резултатите.

Сензор за амоняк винаги може да се добави към правено устройство. Ама защо?

И да споделя нещо по повод поддържката на рекуператора - на новият му гледах филтрите преди месец. Няма прашинка по тях. H14 филтъра спира всичко от вън, а F9 спира всичко от вътре. Пропуснах чистенето, защото вътре изглеждаше като да не е работило.
Ал_ - специалист
чет сеп 01, 2022 3:25 pmbrum написа:
Сензор за амоняк винаги може да се добави към правено устройство. Ама защо?
Два са показателите, за които трябва да следя в случая, за да се задейства системата в случай на нужда - влажност и наличие на амоняк над определена стойност. Макар че за да не усложнявам дотам нещата мога през таймер да задам пускане на системата на всеки час за 10 минути.

Това за филтрите звучи повече от добре!
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: