• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
naster - майстор
Тези филтри си ги е сложил на всички смукатели господинът с пасивната къща във Войнеговци, но той е и вносител/представител на Цендер :-D . Ако имат материала наличен, защо да не се измисли някакъв побългарен консуматив с фланче/рамка.
nelina_london - специалист
Материалът го продават на метър,имам идея за изпълнение и шевна машина :)
Ще направя подарък на активните в темата. :)
Много ме заинтригувахте с влагата.
Мисля да направя експеримент с нашия HRV.Ще отделим дренажа за денонощие и ще констатираме при каква външна температура,какво количество вода ще се дренира.Естествено това е субективно и ще е конкретно за нашето домакинство.
Има вграден сензор за влага,според мен само констативен,при нашия модел.
naster - майстор
ср юни 17, 2020 10:39 amnelina_london написа:
Видях ето тази идея за кухненски duct в едно клипче на Zehnder...
Забравих да уточня - това при условие, че абсорбаторът се върне в помещението след филтри с активен въглен, и в последствие се засмуква от стаята към рекуператора? Да няма някоя новост? Някой да е включил газов бойлер към рекуператора?
nelina_london - специалист
Точно си го разбрал,въпреки калпавото ми изказване.Ако бях открила някоя иновация,нямаше да си трая :)
Дано си намериш читав абсорбатор.
При нас може да се получи някакъв конфликт между аспиратора в котлона и рекуперацията,уж сме ги заложили на приемлива дистанция,за да може единия да не разсейва потока на другия,но знам ли...
Ами,ако разбалансирвам рекуператора,колко му е да спра да готвя :-D
brum - майстор
Това няма да свърши работа. Работи за едър прахоляк и се използва като pre-filter за основните филтри. Ей тука ги има класовете - https://www.emw.de/en/filter-campus/filter-classes.html. Тоя е G3.

Та за мазнини тоя ще свърши някаква работа, ама дебита през такива филтри бързо пада. Заради малката площ се задръства с боклуци за норматив. За филтър е важно да има голяма площ или редовна смяна. Виж автомобилните филтри за въздух как са нагънати :) .

Относно абсорбатора - при мен ще вадят въздуха навън. По-лесно ми е да вкарвам допълнително влага отколкото да се опитам да върна загубите на абсорбаторите. Че те при мен са два с допълнителен канален вентилатор в сервизното помещение. Единият е плътно над фурната, другият е 60см над котлоните.

Ако ще слагаш филтър с цел да пазиш топлообменника бих препоръчал някой читав автомобилен филтър с голяма площ (въздушен, не купе) непосредствено преди рекуператора. Така ще е един и ще се сменя по-лесно.

Иначе при мен ще има (за къщата дето я правя) прилично голям хепа филтър и такъв с активен въглен на входа на външният въздуха преди рекуператора. Хепа филтъра е 30смх60смх30см и тежи над 10кг и е за дебит 1650м3/ч. Тоя с активния въглен е със същите размери и по-голям дебит. Но на въздуха идващ от вътре филтър няма да слагам.
naster - майстор
Всичко е ясно, освен как ще се компенсира тягата от абсорбаторите, особено ако и трите устройства по някаква причина работят едновременно? Някакъв допълнителен приток, който да не разбалансира дебитите. Ако няма да се засмуква от кухнята ще има ли достатъчно точки на засмукване/дебит от санитарните възли.
nelina_london - специалист
ср юни 17, 2020 1:24 pmbrum написа:
Това няма да свърши работа. Работи за едър прахоляк и се използва като pre-filter за основните филтри. Ей тука ги има класовете - https://www.emw.de/en/filter-campus/filter-classes.html. Тоя е G3.

Та за мазнини тоя ще свърши някаква работа, ама дебита през такива филтри бързо пада. Заради малката площ се задръства с боклуци за норматив. За филтър е важно да има голяма площ или редовна смяна. Виж автомобилните филтри за въздух как са нагънати :) .

Относно абсорбатора - при мен ще вадят въздуха навън. По-лесно ми е да вкарвам допълнително влага отколкото да се опитам да върна загубите на абсорбаторите. Че те при мен са два с допълнителен канален вентилатор в сервизното помещение. Единият е плътно над фурната, другият е 60см над котлоните.

Ако ще слагаш филтър с цел да пазиш топлообменника бих препоръчал някой читав автомобилен филтър с голяма площ (въздушен, не купе) непосредствено преди рекуператора. Така ще е един и ще се сменя по-лесно.
Да,в Атаро първо ми показаха,многопластови нагънати филтри и затова изразиха мнение,че ще възпрепятстват въздушния поток.После казаха,че имат и такива най-обикновени.
Ще ушия доста и ще ги сменям често,специално за кухненската част.
При рекупериране от кухнята,дори и да заложим филтър на тръбата преди да влезе в рекуператора,все някаква мазнотия ще попадне в тръбите.

Относно разбалансирането,вижте какво изкопах от инструкциите в сервизното меню на нашия Zehnder .Дано да е четливо!

Прикачен файл:
20200617_143319.jpg
naster - майстор
Примерът с камината е преодолим, защото там изначално има изискване за първичен въздух отвън и няма нужда от разбалансиране. Но хората са го предвидили. Обаче принудителното вентилиране на аспиратора не може да се компенсира... ефективно.

Филтрите аз бих ги лепил също и с топъл силикон, по-бързо и достатъчно здраво, на рингче от пвх тръба, изрязано със зегето.
nelina_london - специалист
На функцията "разбалансирване",която работи с тази за камина,но не е задължително,ме изненадва,че могат да се задават проценти.Силно ме съмнява да са по цялата скала до 100,но това ще разбера,ако ми бъде оказан достъп до сервизното меню,което както разбрах е с парола.
naster - майстор
При липса на отворена камина без първичен въздух, и абсорбатор в режим на рециркулация 100%, на практика няма какво да разбалансира потоците, защото колкото теглиш, толкова връщаш вътре в обвивката на къщата.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: