• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
Намерих и в aliexpress-а. Ще погледна и тези на Farg. Ама бързо търсене показа 60C работна температура.

Прикачен файл

1.png
brum - майстор
Смятах малко загубите на вода за да видя колко литра вода ще трябва да вкарва централният овлажнител и цифрите са леко неприятни. Приемам, че няма източници на влага вътре (пране, бани и т.н.).

Ако заложа 73% ефективност на връщане на водата, 1000м3 на час, вътре 22 градуса и 45% относителна влажност, а на вън 0 градуса и 85% относителна влажност на час ще губя по 1.3л вода. Това е при 4та степен на рекуператора който ще монтирам (Lossnay LGH-100RVX-E).

Ако пусна рекуператора на 250м3 на час то обема вода който ще е нужен пада на 0.15 литра на час. Ефективността на връщане на водата е вече почти 90%.

Та ако се прави централна система за овлажняване ще трябва да я разчета за около 1л вода на час (лошият случай).

Сметнах и загубите на енергия, че изпарението на водата си консумира такава. То на този принцип и работят системите за охлаждане с водна мъгла. Та ако заложим 20C температура на водата за да се изпари един литър трябват около 93Wh. Ако заложим 24л вода на денонощие това прави 2.2kWh.

За сравнение с рекуператор който не връща влагата - тези 1.3л вода на час отива на около 4.6л вода на час. Или 110л вода за 24 часа което се равнява на около 10kWh енергия. Ако не се овлажнява при по-горните условия влажността ще падне до 22%.
nelina_london - специалист
brum,обещавам да споделя статистика със загубата на влагата при HRV ,но ще е най-рано в края на другия месец,ако се нанесем.:)
Пускала съм два пъти рекуператора по половин ден,разликите във влажността с изхвърлящ и посанащ бяха около 2%(49%).С пояснението,че не се отопляваме и в момента температурите в къщата варират от 15°сутрин до 23° следобед ,ако има слънце.
Неразбрах каква е тази мощност от 1000/м3 на час.Нашият рекуператор е с мощност 350м3 и планираме да го използваме на пълна мощност само 3 часа в денонощието,когато ползваме активно баня и кухня.През останалото време ще е на първа степен.
brum - майстор
Проектанта на системата го сметна като обем спрямо броя хора и обем на помещенията в които ще се подава въздух. Но тези 1000м3 на час предполагам ще се ползват рядко. Най-малкото след сметките по-горе вече имам някаква мотивация за тази работа.

А за загубите на вода - имаше 3 по-студени дни в началото на тази седмица. Овлажнителите харчеха над 5лв вода на ден за да докарат 45% влажност. Това при вентилация която е максимум 125м3 на час, но е спъната с ХЕПА филтър на входа. В този режим рекуператора връща 71-73 процента от влагата в този режим. Та реално ако не връщаше влага щяха да трябват около 4 пъти повече вода за да се докара 45% влажност вътре...
Virtex - майстор
Някои монтирал ли е рекуператор с малък размер ? Примерно VENTS SOLO RA1-35-9 R .

Големите варианти са неприложими и се чудя дали по един такъв малък би работил адекватно за стая.
brum - майстор
Тези трябва да са по 2, да работят синхронизирано в противоположни режими и да има как въздуха от единия да стига до другият. Но на теория работят. Само дето връщат само топлината, а влагата остава навън.


И още малко за сметките ми - извадих един пример от документацията за Lossnay точно за моя рекуператор. Дадени са данни при най-силната степен и 1000м3 на час. Та загубената влага е 2.1л вода на час при тези условия. По моите сметки е 1.5л. Та съм предобрил сметките от към оптимизъм за съжаление и цифрите дадени в предишните писания са занижени...

Документа от който са извадени (ако някой има интерес може да види как се правят сметките там) е тук - file:///tmp/mozilla_brum0/LGH-RX4_Technical_Manual_(2005).pdf .

Прикачен файл

1.png
1.png (63.8 KиБ) Видяна 1910 пъти
Virtex - майстор
Влагата не ме интересува, защото трябва да я гоня, не да я вкарвам.

Соло-то не видях в упътването да изисква монтирането на 2ри, докато Twin серията изисква. Така или иначе става дума за една или две стаи, ще видя соло-то дали ще се справи.
brum - майстор
Всичките такива дето съм гледал работят по двойки. Х минути вади въздух и Х минути вкарва. Т.е. обръща посоката. А топлината я акумулира в една пита която е в самият рекуператор. Та когато работят по единично няма кой да компенсира въздуха който се вади и после се подава.

Имам бегъл спомен, че ги гледах тези и излизаше по-евтино за 10 години да карам на вентилатор и да подгрявам въздуха с ток. Ама моделите дето гледах бяха други и цените бяха неприятни. То и тоя е 300лв а дебита му е 46м3 на час в двете посоки (т.е. една бройка дава 23м3 на час).

Имаше и две в едно от този тип. Все едно са събрани два такива в един корпус. Лявата част вади, а дясната вкарва въздух. И след минута обръща посоките.

Но на конкретният въпрос дали работи този принцип - нищо не мога да кажа. Просто не му излизаше сметката на това.

Сега си припомних малко от историята покрай тези тип вентилатори - то къде няма дебит, а аз исках и хепа филтър на входа. Та като теглих чертата реших, че с тая "въшка" не си заслужава занимавката и минавам на вариант самоделка с два вентилатора и с нагревател да топли входящият въздух. Даже "издялках" няколко прототипа на CNC рутера и накупих 14см мощни вентилатори от компютър. Щях да го монтирам на стъклопакет, та даже бях намерил къде могат да ми направят стъклопакет с кръгъл отвор. Но накрая ми дойде акъла и сложих малкият Mitsubishi Lossnay и грам не съжалявам и до днес за решението си.
brum - майстор
Сега сме с 15RVX в апартамента (150m3/h). За къщата съм приготвил 100RVX (1000m3/h).

Реално сегашният идва леко недостатъчен и се правят ежедневни упражнения за корекция на потока. Дневно време 80% в хола. Нощно време на 2ра стен и 100% в спалните.
Последна промяна от brum на съб яну 23, 2021 10:20 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: