• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
brum - майстор
И ако не са балансирани какъв е проблема - ще се рекуперира по-малко енергия. Само дето като смятах цените на филтрите спрямо енергията която ще се губи за 2 часа разбалансирана система нещо не ми се получиха сметките.

Та аз оставам на абсорбатор с изход навън и без филтри :) . Че даже наличието на централна вентилация е добре дошло - помага за входящият въздух за да може абсорбатора да работи по-добре.

Иначе рекуператора има режим в който вентилаторите на входящият въздух работят на по-голяма мощност спрямо тези на изходящият. Може да е мислено за тези случай. До сега съм си мислел, че е за да компенсира филтрите на входящият въздух.
naster - майстор
Грешно съм се изразил, простете. По-скоро ме притеснява инфилтрация от сифоните (някои със сухи клапи) при голяма разлика. Между другото харесах идеята за аспирация на фурната, и по случайност съм пуснал една розетка в окачения таван точно пред колоната с микровелето и фурната :-D
nelina_london - специалист
За сифоните,изобщо не съм се сещала и ние имаме един със суха клапа.
Ще споделя какво се случваше в Англия в кухня от 9м2 с абсорбатор с филтри.
Мазнини се улавяха-не на 100%,това го отдавам на некачествените филтри.Ако случайно забравя ,и отворя прозореца 5 мин след като заложа тенджерата на котлона, по целите стени се стичаха вади с вода.Има ги и утежняващи обстоятелства,като влажния климат и газовите котлони.При вас с ERV влагата ще е плюс стига да се поема с достатъчна скорост.
Но и мен си ме достраша от ефективността на абсорбатора и затова решението за аспиратор бе взето.
bobivg - специалист
Тази година на експото имаше изложен рекуператор с вграден абсорбатор. Интересно решение.
В това клипче е показан подробно
brum - майстор
Сухите сифони в кухнята ли се падат? Щото при мен хола и кухнята са отделна стая с отделни подаващи и отвеждащи места за вентилацията. Шанса да докара подналягане в баните и да почне да връща много ме съмнява. Но пък така или иначе вариант за сухи сифони няма :) .
dando - напреднал
Благодаря много за интересната дискусия, която се оформи!
Ще бъде интересно да се наблюдават отзивите за HRV и ERV по нашите географски ширини във времето :)

При нас в момента колебанието е между моделите на:
- Atrea (DUPLEX Easy и DUPLEX EC5 / ECV5 от домашната им серия)
- Zehnder (серията ComfoAir Q май е най-подходяща)
- Brink (например Flair 325)
- Jablotron (Futura - според мен това е много интересен и технологичен модел)
- моделите с активна рекуперация или комбинираните варианти на Nilan (напр. Combi 302 Polar).

Последният вариант много добре пасва на нашите нужди и доколкото разбрах включва допълнителна термопомпа въздух-въздух, вградена в уреда. Чрез нея може да се охлажда или затопля нагнетяваният въздух в сравнително тесни граници.
Впрочем, отлична таблица с параметрите на множество сертифицирани от Passivhaus Institut модели рекуператори има на следната връзка:
https://database.passivehouse.com/en/co ... tion_small

На пръв поглед повечето производители, освен първите два, нямат представители у нас. Прави ми впечатление също така, че все повече от съвременните рекуператори се правят за стенен монтаж като този, а не за вграждане в окачен таван:

Изображение

Интересна опция е и допълнителният нагревател вода въздух, предполагам удачен за свързване към ТЕЦ:
Изображение

Освен горните, при мен възникнаха и няколко допълнителни въпроса. За нашия климат се препоръчва ERV, за да няма прекомерно изсушаване на въздуха. Освен това, при топлообменника с енталпия би трябвало да се намалява кондензът по него, респективно да няма проблем със замръзване зимата.
В тази връзка ме посъветваха независимо от модела на топлообменника да добавя предварителен електрически нагревател на входящия външен въздух, за да се предотврати потенциално замръзване на топлообменника зимата.

Спомням си, че nelina_london сподели, че ще инсталира рекуператор Zehnder ComfoAir Q350 с HRV топлообменник. Вие установили ли Сте нуждата от такова предварително подгряване?
Също така, във Вашия случай Сте инсталирали допълнителни въздуховоди със заглушител, ако не греша на входящия и изходящия външен въздух. Според Вас необходимо ли е да се инсталират подобни заглушители в апартамент, където тръбите ще имат изолация (напр. от микропореста гума) и ще бъдат облечени в куфар от гипскартон и добре уплътнени с вата?
Всякакви мнения по горните въпроси ще бъдат от полза. Благодаря Ви! :)
шоп - майстор
чет юли 02, 2020 5:21 pmdando написа:

В тази връзка ме посъветваха независимо от модела на топлообменника да добавя предварителен електрически нагревател на входящия външен въздух, за да се предотврати потенциално замръзване на топлообменника зимата.

Ел. нагревател на рекуператора е същото безумие, като климатик или ТП с допълнителен нагревател. Демек производителя си връзва гащите, че ще работи и при -15, пък собственика кучета го яли.
Да даваш пари за ток, който е най-скъпото отопление при уред който трябва да прави икономии....
Ми че моя самоделен рекуператор от алуминиеви печатарски плаки 150 лв си работи без ел. подгряване :idea:
dando - напреднал
Благодаря за мнението! Планирам тръбите за засмукване на външен въздух и изхвърляне на отработения да са с дължина около 8 метра и да минават през отоплявана стая и коридор, като ще бъдат скрити в куфар от гипскартон и вата. Рекуператорът ще бъде в коридора, където сигурно ще е над 18 градуса зимно време.
Според мен това ще затопли достатъчно входящия студен въздух и топлообменника, съответно се надявам да е достатъчна мярка против замръзване или заскрежаване.
Освен това разбрах, че моделите на Atrea имат допълнителна защита, като увеличават дебита на изкарване на отработения топъл въздух и намаляват дебита на студения пресен въздух. Така се избягва преохлаждане на топлообменника.
brum - майстор
Това със замръзването даже не съм го и мислил. Ама за да замръзне целият топлообменник трябва температурата му да падне под нулата. А това при вътршена 20 градуса май не е постижимо с температурите в България.
nelina_london - специалист
Не съм разбирачка,но да се изкажа.ERV спокойно могат да работят до -15 без нагревател,но при HRV с високо КПД (90%) някъде около -5 е повратната точка,при по-ниско КПД около -10 °.Обяснено е на принципа,че при -5 външна и +20 вътрешна температура се отделя много конденз и при влизането на студения въздух отвън ,кондензът може да замръзне.Затова има различни фрост протекшън методи-да се изключи вентилатора,да работи в рециркулация .
Специално при нас ,тръбата отвън влиза директно в рекуператора с едно коляно,няма как въздухът да се затопли по пътя.
Освен това нагревателя на Зендер е вграден,не от типа монтиране на входящата тръба.Мога да избера дали да се включва или да се задейства основната фрост протекшън система.
Най-големият плюс за мен е детайлното меню,в което мога да програмирам седмицата по часове на различни режими(часове за къпане,готвене),включително и най-икономичния в 7те часа от деня,когато не сме вкъщи,това ще компенсира ценово включването на нагревателя за някой друг час от денонощието и ще доведе до по-висока температура на подавания в къщата.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: