• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
fox_vt - майстор
Добро е слагай картона. Имам само два въпроса. Колко струва този модел рекуператор и какви датчици имаш за качеството на въздуха. Може да ми отговориш и на лични да не е реклама както решиш.
brum - майстор
Рекуператора е lgh-15rvx-e и го взех за 1350лв. По принцип ги продават с едни дистанционни по няколко стотин лева, ама съм му монтирал контролер с WiFi връзка и web интерфейс който е 5лв на части :) .

Влагата си седи на 45 до 50 процента, т.е. хартиеният топлообменник си върши работата. Това на снимките преди него е кутия с 2 хепа филтри. Площта е прилична (~800 кв. см.) и не се усеща да спъват проветрянето.

Датчиците за качество на въздуха са самоделни. Сензора е Bosch BME680, микро контролера е ESP8266 базиран. Софтуера съм си го писал сам и е качен в github. Частите за един сензор са под 15 долара в aliexpress. Играчката е след като го подкараш да му направиш читава кутия, за да не седи като гола платка. Моите съм ги рязал на CNC рутера и са направени от 5 слоя 3мм плексиглас. Резултата е по-долу на снимката :) .

Прикачен файл

senzor.jpg
fox_vt - майстор
А датчиците какво точно мерят за качеството на въздуха СО2 предполагам и кислород или нещо друго.
brum - майстор
Цитат от сайта на производителят за сензора:
Volatile Organic Compounds (VOC) from paints (such as formaldehyde), lacquers, paint strippers, cleaning supplies, furnishings, office equipment, glues, adhesives and alcohol
И CO2 хваща, защото като му дъхна и рязко сменя показанията.
brum - майстор
Гипсокартона се нарежда лесно, но шпакловането не ми идва много от вътре. Имам да шпакловам около 2 квадратни метра, и чак по средата почнах да усещам как се шпаклова. Може би трябваше да отделя малко повече време за четене и гледане преди да почна :) .

Използвах Super Finish фугопълнител, някаква готова смес на Knauf. Разходната норма малко не я стигнах. Вместо 3.2кг отидоха на около 4кг. Приключих около 11:30 вечерта, но след 8 часа все още не ставаше за шкурене.

От тук на татък мисля да мина с шкурка 180-200 като изсъхне. Фугите между стената и гипсокартона ще ги запълня с акрилен силикон. След като изсъхне всичко - латекс на силиконова основа (сегашният е такъв). И няколко въпроса:

1) Правилно ли съм избрал последните стъпки след шпакловането?
2) Необходима ли е фина шпакловка или шкуренето е достатъчно за да даде добър резултат?
3) Акрилен силикон ли е по-добрият вариант за фугите между стената и гипсокартона? Или да използвам хартиената лента която е за ъгли и да шпакловам след нея? Какви са предимствата на двата варианта?
4) Колко време съхне тази фугираща смес? Очаквах на сутринта да е сухо, но си останах с очакванията...
brum - майстор
Намерих малко информация за необходимото време за съхнене на шпакловката - 24ч за 1мм дебелина. Та предполагам, че ще ми трябват поне 2 дни преди да продължа :) .
nikolov333 - майстор
С акрилния силикон съм брал ядове.. прави си всичко с гипс и микро-фибърна лента..:idea:
brum - майстор
Зададоха ми няколко въпроса на ЛС и реших да кача още малко информация за цялата "умна" система за управление на рекуператора.

Сензорите вече имат по-нова версия на firmware-а и качват всяка минута измерените стойности на качеството на въздуха, температурата и влажността към база за телеметрия (InfluxDB). На същата машина където работи базата има Grafana - приложение за създаване на табла базирани на данните в базата под него. Картинката по-долу е от таблета който играе роля на информационно табло за качеството на въздуха във всяка стая.

В тази база освен това по-горе влизат и разни други данни. Като температура на вън, скорост на вятъра, нива на праховите частици, консумирана мощност от няколко устройства у дома и разни други.

Има малко автоматика писана на Python която се грижи да взема данните за въздуха и на база на тях и текущият час да избира подходяща степен за работата на рекуператора. От 2 възможни степени той работи основно на 2 (през нощта е неприемливо на по-висока степен защото се чува) и през деня на 2, 3 или 4. Ако няма никой в жилището би трябвало да мине на най-бавната степен (1ва), ама не е имало такъв момент за сега.

Сензорите дето измислих се оказаха леко смотани. Смотани защото основният сензор в тях който мери всичко е смотан - Bosch BME680. Основният и най-сериозен проблем е как се влияе от влажността. По принцип се мери проводимост на някакви плочи покрити с химия. И според наличието на разни газове във въздуха това съпротивление се променя. Обаче при покачване на влажността с 10% то отново се променя и то доста сериозно. До толкова сериозно, че въздуха от AQ 50 (добре) стига до 200+ (много зле).

Всичките тези работи ги открих преди месец като стана студено и влажността на въздуха почна да пада. Пуснах овлажнителите и следваше едно упорито чесане по главата за да разбера какво се случва.

Сега обмислям варианти за да оправя сензорите и имам няколко неща с които ще експериментирам като пристигнат сензорите. Вариантите които обмислям са:
1) Да оправя на Bosch проблемите като си напиша логика която да компенсира показанията според влажността на въздуха.
2) Да използвам SGP30 вместо BME680. SGP30 има вградена компенсация по влажност на въздуха, но ще трябва да се добави и BME280 за да меря температура и влажност.
3) Да мина изцяло на CO2 сензори (примерно MH-Z19b). И разбира се един BME280 за температура и влажност.

И към автоматиката дето управлява всичко мисля да закача и овлажнителите. Оказаха се изключително прости за управление. Сега влажността се върти между 40 и 50 процента. Като изтървах от овлажните на максимална мощност една нощ се събудих обаче на 80% и беше почти като в банята след къпане :) .

И като говорим за влажност - проведох малко контролни измервания със сензорите за да видя колко вярно я мерят. Оказа се, че с магнезиев хлорид и сол могат да се направят експерименти и да се докара влажност до 33% и 75% в контролираната среда. BME680 се оказа изключително точен за мерене на влажност!

Ако има интерес към тези работи мога да отворя една тема за това което съм намислил за "умна къща" и да разказвам в подробности.

И между другото хепа филтрите на входа на рекуператора вършат страхотна работа! Докато се шумеше по телевизиите колко ни е зле въздуха (и той разбира се беше забележимо зле) нивата на праховите частици в апартамента бяха изключително ниски. А въздуха си беше свеж и се дишаше лесно през цялото време :) . Имаше идея да добавя и такива сензори към това дето мери въздуха, но експериментите показаха, че при така изградената вентилация са напълно излишни.

Прикачен файл

img.jpg
Virtex - майстор
вт фев 19, 2019 12:56 ambrum написа:
Ако има интерес към тези работи мога да отворя една тема за това което съм намислил за "умна къща" и да разказвам в подробности.
Отвори, след време и аз ще се включа*.

* - Мислех да правя custom решения, но няма време (за нищо) и ще разчитам на Rbi + готови сензори и евентуално ESP* за мятане на данни. Но не е дошло времето при мен, дори опъването на кабелите не е дошло на дневен ред :)
dando - напреднал
вт фев 19, 2019 12:56 ambrum написа:
Ако има интерес към тези работи мога да отворя една тема за това което съм намислил за "умна къща" и да разказвам в подробности.
Огромни благодарности за изключително полезната тема и информативните постове! Аз също много ще се радвам на подобна тема и смятам, че ще е интересна за много други Колеги. Надявам се, че с течение на времето и аз ще мога да допринеса, както и няколко мои познати, работещи в момента по подобни въпроси. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: