• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 19
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
naster - майстор
Нали не си помислихте, че ще включа аспиратор към рекуператора директно?

https://www.youtube.com/watch?v=_NDTqq3Euz4 Вижте 1:40 до 3:20. Използва се абсорбатор с карбонов филтър и на изхода, а не аспиратор. Въздухът се връща в стаята, а оттам се поема от смукателния тракт на рекуператора.
brum - майстор
Така помислих :) . Някаква идея имаш ли какви са разходите за филтрите при това решение?
naster - майстор
Проверих цената за подобен на този, за който знам, че е монтиран така. Около 30 лева е, с активен въглен... в пасивна къща, семейство пушачи, пуши се вътре, да, наистина познавам и такива :)
brum - майстор
Разгледах цените на филтрите. 40-50лв/бр и поне на този който гледах са 2 броя (т.е. 80-100лв). Живот - 3-4 месеца. Та едни 300-400лв на година са само филтрите. Май са удачни само ако няма предвиден въздуховод за абсорбатора.
naster - майстор
Зависи от модела и колко интензивно се използват в режим на тежки мазни изпарения. Този, който аз гледах има опция за професионални филтри за мазнини, които се почистват (купувам веднъж) и после има long life filter за около 115 лева.

На практика, може да се окаже, че топлозагубите ще са пренебрежими спрямо разхода за филтри. И цялото упражнение да стане излишно.
dando - напреднал
Здравейте, Колеги,

За много години с пожелания за здраве, щастие, успехи и радост през цялото Ново Десетилетие! :)
ср дек 04, 2019 11:24 amnaster написа:
... Използва се абсорбатор с карбонов филтър и на изхода, а не аспиратор. Въздухът се връща в стаята, а оттам се поема от смукателния тракт на рекуператора.
чет дек 05, 2019 11:58 pmbrum написа:
... Май са удачни само ако няма предвиден въздуховод за абсорбатора.
Концепцията е много добра, но и аз имам известни съмнения в рентабилността на филтрите, особено ако няма вариант за почистващи се такива. В такъв случай може би използването на стандартен аспиратор/абсорбатор, свързан към комина на сградата, ще бъде по-удачно решение.
Има ли някой Колега, който е направил демонстрираното в клипа - да изтегля филтриран чрез абсорбатор (най-вече "обезмаслен") въздух от кухнята чрез рекуператора, а не чрез аспиратор/абсорбатор?

А как се процедира с баните и тоалетните - ако те се числят към сервизните помещения и рекуператорът изтегля мръсен въздух от тях, то тяхната вентилационна система не би следвало да се ползва или да се ползва при по-силно замърсен или овлажнен въздух?
пет дек 06, 2019 9:47 amnaster написа:
... На практика, може да се окаже, че топлозагубите ще са пренебрежими спрямо разхода за филтри. И цялото упражнение да стане излишно.
Така е, може би в този случай запазването на качеството на въздуха вкъщи от гледна точка на праховите частици (през есенно-зимния период) все пак би оправдало рекуператора като удачно решение.
naster - майстор
Почистващите се филтри са на входа. На изхода са тези за абсорбацията. Всъщност, повечето аспиратори имат опцията да работят като абсорбатор. Врътва се една клапа и въздухът преминава през въпросния филтър преди да се върне в помещението. Аз например нямам комин за аспирацията в кухнята, така е по план. Направих го така, защото го видях реализирано в пасивната къща във Войнеговци. Съветвам всеки да отиде, когато има ден на отворени врати. Мисля, че правят 2 пъти годишно.

Въздухът от бани, тоалетни се използва от рекуператора, като се пречиства от неговите филтри. Точно този въздух "връща" топлината (както и влагата при енталпийните топлообменници: рекуператорите без енталпия имат свойството да изсушават въздуха до некомфортни нива - споделен опит от живущи в пасивна сграда във Виена) в жилището. Ако изхвърляме "мръсния въздух", то рекуператорът става излишен. По-добре да се изгради евтина нагнетателна система с филтър.
gandonov - специалист
Здравейте,
Мисля да направя вентилация с рекуператор за вилата.
Имам предвидени отвори (вградени единични коминни тела) в таванската плоча. Подпокривното пространство е необитаемо. Рекуператорът и въздуховодите ще са там.

Гледах какви рекуператори се предлагат на пазара, но цени от порядъка 700-7000лв. не са ми в бюджета.
Затова ще опитам да направя някаква самоделка.

Класическата конструкция изглежда проста - кутия, филтър, 2 вентилатора и най-важното - топлообменник.
И точно за него се чудя как да го направя. Търсих, гледах разни идеи (от метални тръби, от поликарбонатни плоскости, ...) но нищо не харесах.

Моля да споделите снимки, видео и идеи за конкретни варианти за топлообменник.

Благодаря предварително.
davidzvezdata - специалист
ср фев 26, 2020 5:27 pmgandonov написа:
Здравейте,
Мисля да направя вентилация с рекуператор за вилата.
Имам предвидени отвори (вградени единични коминни тела) в таванската плоча. Подпокривното пространство е необитаемо. Рекуператорът и въздуховодите ще са там.

Гледах какви рекуператори се предлагат на пазара, но цени от порядъка 700-7000лв. не са ми в бюджета.
Затова ще опитам да направя някаква самоделка.

Класическата конструкция изглежда проста - кутия, филтър, 2 вентилатора и най-важното - топлообменник.
И точно за него се чудя как да го направя. Търсих, гледах разни идеи (от метални тръби, от поликарбонатни плоскости, ...) но нищо не харесах.

Моля да споделите снимки, видео и идеи за конкретни варианти за топлообменник.

Благодаря предварително.
Няма как да го изследваш за дебит... Така, че по-добре си вземи готов... Аз ползвам от BGR груп....
gandonov - специалист
ср фев 26, 2020 5:44 pmdavidzvezdata написа:
... Няма как да го изследваш за дебит... Така, че по-добре си вземи готов... Аз ползвам от BGR груп....
€ 1,275.00 VAT included - Благодаря за предложението :)
Мисля, че за тази цена ще преглътна неточностите в дебита.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 19

Тема "Вентилация с рекуператор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: