Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
king82 - специалист
Здравейте, отдавна ми беше мерак да се оборудвам с такъв тип отопление/охлаждане. Неизбежно в мен се пораждат въпроси, свързани с работата на термопомпата и компетентността с която е изпълнена системата. Настоящата система беше с вградена камера с водна риза Прити МВ18 и 70 алуминиеви глидера Н600 + бойлер 80л. Водния обем на системата е около 60 литра. Циркулационна помпа е Grundfos 25-4 , топлообменника е Danfoss d22l-60. Термопомпата LG UU24W+AHU KIT, всъщност е канален климатик с добавен топлообменник. Въздушния датчик е сменен с датчик с различно съпротивление(до колкото разбрах). Сега се получава че ако искам 40 градуса вода, задавам 20 градуса на дистанционното. Пояснявам, че термопомпата е "присъединена" от фирма, а не от мен. Сега давам няколко снимки и след това въпросите.

Въпроси:
1. Вярно ли е свързан топлообменника (първата снимка)?
2. Има ли значение, датчиците фреон на какво разстояние са от топлообменника?
3. Датчика поток се задейства сравнително трудно. Демонтиран се задейства много леко. Фирмата ме съветва да сложим по-мощна помпа. Дали помпата е слаба или датчика е не подходящ?
4. Казаха ми че за да важи гаранцията, система трябва да е пълна с 30% пропилен гликол. Понеже като размразявало тялото и там незнам какво си, така трябвало да бъде. Вярно ли е това?
5. Датчика който следи водата е сложен на входа на топлообменника (на водата, която се връща от радиаторите). Така щяла да работи по коректно. Така ли трябва да е?
Да не затормозявам повече, това е за сега.
Благодаря предварително на всички компетентни отговори.

Прикачен файл

2015-04-21 14.14.32.jpg
2015-04-21 14.14.32.jpg (109.09 KиБ) Видяна 8208 пъти

Прикачен файл

2015-04-21 16.20.18.jpg
2015-04-21 16.20.18.jpg (76.54 KиБ) Видяна 8208 пъти

Прикачен файл

2015-04-24 22.36.04.jpg
2015-04-24 22.36.04.jpg (68.3 KиБ) Видяна 8208 пъти

Прикачен файл

2015-04-28 20.27.40.jpg
2015-04-28 20.27.40.jpg (54.5 KиБ) Видяна 8208 пъти

Прикачен файл

2015-04-28 20.27.49.jpg
2015-04-28 20.27.49.jpg (65.67 KиБ) Видяна 8208 пъти
king82 - специалист
Честно казано, не очаквах ,че от сто прегледа няма да има нито един отговор.
LazarGanev - "Велик майстор"
Въпроси:
1. Вярно ли е свързан топлообменника (първата снимка)?
- Да, вярно, в противоток, само че аз бих сложил вход фреон горе, а вход вода долу
2. Има ли значение, датчиците фреон на какво разстояние са от топлообменника?
- Просто трябва да има изолация над тях
3. Датчика поток се задейства сравнително трудно. Демонтиран се задейства много леко. Фирмата ме съветва да сложим по-мощна помпа. Дали помпата е слаба или датчика е не подходящ?
- Може и да е слаба помпата, но е трудно да се прецени без дебитомер или водомер
4. Казаха ми че за да важи гаранцията, система трябва да е пълна с 30% пропилен гликол. Понеже като размразявало тялото и там незнам какво си, така трябвало да бъде. Вярно ли е това?
- Според мен са глупости
5. Датчика който следи водата е сложен на входа на топлообменника (на водата, която се връща от радиаторите). Така щяла да работи по коректно. Така ли трябва да е?
- Не съм сигурен
kuuuuuul - майстор
3.Има изискване от двете страни на датчика поток да няма нищо (май около 50см беше),и аз съм ги нагъчкал като тебе и моя не действа :-D .
4.Помпата много вероятно е слаба.ТП изисква по голям дебит.Само с радиатори ще ти трябва буферен съд.Така изпълнена системата има вероятност при размразяване ТО да замръзне,правилно са ти казали за антифриза.
5.Датчика за водата е на правилното място.
Системата пусната ли е в действие? Трябва да се следят тем. за да се прецени по точно кое е добре и кое не.
king82 - специалист
Много благодаря за отговорите. Значи като цяло разбирам, че няма нещо супер сбъркано и системата ще работи.
Датчиците ще бъдат изолирани, просто исках да се убедя, че всичко е коректно. Предполагам че всичко, което се вижда на снимките трябва да е изолирано за да работи и на охлаждане(предвиждам два конвектора като за начало).Да, системата е пусната, но само няколко вечери. Сложил съм четири термометъра и електромер,но времето е доста топло и не съм я включвал. За сега всичко е нахвърляно, но ще покрия всичко с куфар,ще си подредя уредите и така. Тази седмица ще сложат новата помпа, но не знам каква е(ще пиша). Ще им изискам да изолират поне това което те са изградили. Старата инсталация ще си я оправя аз. Довечера ще взема да я пусна и ще споделя температурите и разхода.
Още един път Благодаря.
kuuuuuul - майстор
То на тази жега няма да разбереш много.Основния проблем ще ти е размразяването.Без буферен съд и подово ще го усещаш доста :? До колкото разбирам управлението ти е от климатика което няма много възможности за промяна на различни параметри.Помисли за зимата за по сериозен тем. мониторинг за да можеш по добре да настроиш нещата. :partyman:
a_stoev - майстор
LazarGanev написа:
4. Казаха ми че за да важи гаранцията, система трябва да е пълна с 30% пропилен гликол. Понеже като размразявало тялото и там незнам какво си, така трябвало да бъде. Вярно ли е това?
- Според мен са глупости
Лазаре, недей така, че съм сменял топлообменник спукан при дефрост на система без буфер.
LazarGanev - "Велик майстор"
Вярвам ти - предполагам система с конвектори и малък литраж? При подово или радиаторна система, както е в случая не съм чувал такова нещо. Но все пак едно малко буферче е винаги за предпочитане пред пропиленгликол
idunno - специалист
Пропилен гликолът е задължителен т.е. който не знае какво е замръзнал топлообменник да не се изказва неподготвен.От буфер няма нужда - при всички нови модели потокът(дебит както някои му викат) се следи и се променя чрез честотно регулиране на помпата.Буферите, хидрваличните изравнители са нужни тогава когато характеристиките на системата се различават коренно от тези на ТП или когато имаме 2 или 3 бр. ТП в каскадно свързване.
a_stoev - майстор
Системата беше с радиатор, един, щото няма повече стаи. Климатика беше 12-ка.
Буфера е необходим за случаите когато консумираната мощност е по-малка от минимума на агрегата за да удължи времето между старт и стоп. Ако водната система е с по-голям обем заради дълги тръби може и да не се слага. Ако инвертора е с нисък минимум , също може да не се слага.
Хидравличния разделител е друга бира.

Тема "Термопомпа LG UU24W+AHU KIT - въпроси" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: