Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
здравеите на всички много мие приятно казвам се Стоян.интерасуваме как мога по най- икономичен начин да направя вентилация на помещение от 28 кв.м което искам даго ползувам за боядисване на коли , като приблизителния въздушен поток да бъде около 8-10 000 м/h. какав вентилатор да избера? какви въздуховоди да ползвам? благодаря предварително
hkoko - специалист
Преполагам,че говориш за 8000/10000 кубични метри това са много големи цифри за помещени е от порядъка на 70/90 кубика като твоето.Погледни тук:
http://www.novovent.com/ig1.html
Дано се ориентираш точно какво ти трябва.И да не забравиш да оставиш всмукателен въздуховод за да не се получи вакум.
мисля, че помещението е достатъчно, но тъй-като се налага принудителна вентилация необходима при боядисване на автомобили понеже се ползуват автобой на различни основи и създават мъгла от аерозоли която пречи на процеса боядисване и не е възможно да се постигне определен гланц при боядисване и затова е необходимо през цялото време на боядисване да бъде незамъглено. Дори при автобояджийските камери въздушния поток е 2 пъти в повече но при тях е друго тъйкато има и процеси на изпичане на боята след боядисването. Виждал съм камери с входящ поток влизащ отгоре през филтър на тавана и вентилира отдолу през пода на дълбочина около 50 см . за изход на възд.поток.
мисля, че помещението е достатъчно, но тъй-като се налага принудителна вентилация необходима при боядисване на автомобили понеже се ползуват автобой на различни основи и създават мъгла от аерозоли която пречи на процеса боядисване и не е възможно да се постигне определен гланц при боядисване и затова е необходимо през цялото време на боядисване да бъде незамъглено. Дори при автобояджийските камери въздушния поток е 2 пъти в повече но при тях е друго тъйкато има и процеси на изпичане на боята след боядисването. Виждал съм камери с входящ поток влизащ отгоре през филтър на тавана и вентилира отдолу през пода на дълбочина около 50 см . за изход на възд.поток.
velsi - Почетен майстор
Имай предвид, че вентилаторите, които ще ползваш трябва да са във взривоопасно изпълнение.
hygro - майстор
За бояджийски помещения, в които се работи с аерозолна струя, изискването е часова кратност на вентилацията от 25 до 50. Т.е. за твоето помещение подходящият дебит ще бъде ~3000m³/h. Много по-висок дебит не е препоръчителен, защото максимално допустимата скорост на движение на въздуха в помещението е 0,5m/s. Задължително е цялата електрическа инсталация, включително и вентилаторът да са във взривобезопасно изпълнение.

Ако не е известно друго, въздухът преминава през противопрахов филтър и се подава по въздуховоди през жалузи разпределени по тавана на помещението. Разположението на жалузите трябва да цели създаването на въздушни потоци, които да предотвратят образуването на "мъртви" зони. Изтеглянето на въздуха е принудително чрез въздуховоди, чиито всмукателни решетки са разположени ниско. Отворите трябва да са достатъчно на брой и равномерно разположени из помещението, за да не възникнат зони с недопустимо висока скорост на движение на въздуха. Вероятно идеалният случай е изтеглянето да става и под автомобила, но не зная дали оскъпяването се рентира...

Според немските противопожарни норми, при изтегляща вентилация, вратите на помещението трябва да се отварят навътре, защото при замърсяване на противопраховия филтър, вакумът може да бъде достатъчен да възпрепятства отварянето им.
Благодаря за информацията, но може ли с нещо конкретно да ме насочиш за въздуховоди и избор на вентилатор?
hygro - майстор
КЛИМАКОМЕРС ООД
ул. "Мусала" № 1
София, 1618
тел/факс (02) 955 52 64; 955 61 45
klimacomers@online.bg

Тема "HELP" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: