• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
Полека-лека ще стигнем до истината :) . Ами нали като не може тая 12-ка да стопли тея 300м2, тя ще потърси помощ от приятел (реотан). Пък брчеда (другата 12-ка) нека се скатава с туй БГВ (уж де). И явно туй се е получило - едната 12-ка съвсем ненужно е спъната само за БГВ, а другата бачка на макс за отопление, барабар с помощния нагревател и в тоя случай сметката за ток е съвсем логична.И тъй за да се спестят едни 50лв за ел. бойлер се дават други 500лв за подпомагане на отоплението, при положение, че направената инвестиция позволява отоплението само с ТП. :lol:
gadinko - специалист
чет яну 17, 2019 7:55 amLazarGanev написа:
Полека-лека ще стигнем до истината :) . Ами нали като не може тая 12-ка да стопли тея 300м2, тя ще потърси помощ от приятел (реотан). Пък брчеда (другата 12-ка) нека се скатава с туй БГВ (уж де). И явно туй се е получило - едната 12-ка съвсем ненужно е спъната само за БГВ, а другата бачка на макс за отопление, барабар с помощния нагревател и в тоя случай сметката за ток е съвсем логична.И тъй за да се спестят едни 50лв за ел. бойлер се дават други 500лв за подпомагане на отоплението, при положение, че направената инвестиция позволява отоплението само с ТП. :lol:
Безкрайно благодаря на всички за задълбочената дискусия около моята мъка с термопомпите. Пълно дърво съм по темата но ми се наложи след тлъстата и не особено икономична инвестиция за потърся сам истината. Даже по едно време бях склонен да върна Висманите и да си купя Тошиби тъй като мисля че е от марката ... ТОВК то ми е правено от топлотехника на проектантката на къщата ми за две Тошиби по 8 KW но от фирмата от която си купих всичко ме убедиха да си взема Висмани щото работели по-добре в каскада. Явно наистина проблемът е във въпросната “каскада”. От Висман ми обясниха, че едната работи за БГВ а двете за отопление. Иначе бойлера бил с уголемена серпентина - специално го чаках да го “произведат” от популярна БГ фирма. Нямам подово. Имам три лири в баните и три радиатора - в мокрото, дрешника и гаража. Вкъщи конвекторите си ги настройвам на 25 гр. щото обичам да съм по къс ръкав :sad: Просто леваците които ми докараха от Термо Корект май виждаха термопомпи за първи път. Сумати народ се изреди на системата ми кат’такоа ... И те така ... Да сменям ли монофазните Висмани с трифазни Тошиби както си ми беше по проект или да си взимам пушка ;)
a_stoev - майстор
Не е драмата в термопомпите.
Почни с една схема на тръбите, конвектори и т.н.
После извади какви температури правят агерегатите - вход, изход, предполагам че може и на изпарение и кондензация, наснимай всичко.
При положение че 16 kW е напълно нормален размер на агрегат защо са сложени 2х8 в проекта е загадка.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб яну 19, 2019 7:55 pma_stoev написа:
При положение че 16 kW е напълно нормален размер на агрегат защо са сложени 2х8 в проекта е загадка.
Не са 2х8, а 2х12кВт, конвекторите са 8. Схемата на Висман е двете ТП да работят в каскада за отопление, а едната да отговаря и за бойлера. Но май изпълнението не е такова и оотам идва проблема - вместо втората ТП да се впрегне да помага, то недостигът се осигурява от реотан.
gadinko - специалист
Такаа ... нещата полека май си идват на мястото. Вече трермопомпите работят заедно за БГВ и отопление- ще видим сметката накрая ... Остава другата мистерия с моята инсталация правена от "гениите на парното" от фирмата, която си остави ръчичките по моето парно. Налягането пада и пада когато са напълнени лирите и вентилаторите. Когато са затворени и съм само на конвектори - не пада. Едни казват, че има теч някъде, други казват, че няма, но налягането си пада понякога за ден време аз си пълня с пълначката и така ...
a_stoev - майстор
Ако няма теч, тогава има портал към друго измерение който да ти гълта водата....
gadinko - специалист
:-D тогава ще има къде да пратя сладурите дето ми правиха инсталацията ...
чет яну 24, 2019 1:14 ama_stoev написа:
Ако няма теч, тогава има портал към друго измерение който да ти гълта водата....
gadinko - специалист
Здравейте отново! Тези от Висман ми настроиха нагревателите само на нощна тарифа в опит да намалят потреблението. Получи се така, че през ноща ми е супер жега а през деня ми е леко хладно (както споменах обичам да ми е комфортно по къс ръкав). Това означава сигурно, че помпите не се справят без нагревател въпреки, че градусите не са изобщо минусови и пак питам да натискам ли фирмата да ми смени Висманите с Тошиби или е все тая ...
шоп - майстор
За да се намали потреблението нагревателите трябва да се включват само в краен случай. Люти студове и ТП не и достига мощност.

Тази зима не е зима и студове е смешно да се каже, че е имало.
turbocharged - специалист
Висман е номер едно фирма в отоплението и няма причина да си недоволен от техен продукт. Термопомпите ти имат страхотни възможности за настройка на параметрите си. Защо не се опиташ да прочетеш ръководството им и да се справиш сам. Висман имат много подробни ръководста и за обслужване и за монтаж. Не е трудно пробвай се да повикаш неволята.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 32

Тема "високи сметки за ток с термопомпи Viessmann" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: