• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 32
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
gadinko - специалист
пет фев 08, 2019 6:52 pmvrangelov написа:
пет фев 08, 2019 4:08 pmgadinko написа:
Така ли?
Не. Виж отоплителната крива на предната страница, там където ми показваш наклон 1.1. Кривата започва с 34 градуса по Целзий при 20 градуса външна температура и завършва с 64 градуса по Целзий на водата при -20 градуса по Целзий външна температура. Когато свалиш нивото на кривата с 8 Келвина, всички температури на водата ще намалеят с 8 градуса, а наклона ще остане същия. Началната точка ще е 26 градуса по Целзий при 20 градуса външна температура и ще завършва с 56 градуса по Целзий на водата при -20 градуса по Целзий външна температура. Или 20=26, 10=36, 0=43, -10=50, -20=56:
Ей това става като съм на 1.1 и -1К
Онази крива, за която ми говориш от 16стр. е преди да намалая Келвините ...

Прикачен файл

D6C549FE-D4AB-4948-8621-472DDE4EB4C7.jpeg
LazarGanev - "Велик майстор"
пет фев 08, 2019 4:50 pmgadinko написа:
Ок сега ще сложа термопомпата на стайна 23 щото вентилаторите се сцепват да духат в момента.
Нещо не разбирам как ще зададеш стайна 23, след като няма стаен датчик :?
gadinko - специалист
пет фев 08, 2019 9:11 pmLazarGanev написа:
пет фев 08, 2019 4:50 pmgadinko написа:
Ок сега ще сложа термопомпата на стайна 23 щото вентилаторите се сцепват да духат в момента.
Нещо не разбирам как ще зададеш стайна 23, след като няма стаен датчик :?
В менюто има стайна температура която е условна. Не е реална стайна. И аз незнам тично какъв и е смисълът, но фабричната настройка е 20’ по Целзий.
vrangelov - специалист
Така като гледам така наречената условна стайна температура ти вдига и сваля нивото на кривата. Отделно май има някаква корекция, това, което е -1 Келвин, от която корекция не виждам смисъл.
Иначе виждам, че си свалил нивото с 4 Келвина, което е добре. А това, че конвекторите духат повече, значи че им е трудно да догонят зададената температура, чрез ниската температура на подаваната вода, което от своя страна също е добре или поне от гледна точка, че си близо до отоплителната линия. Май нищо не разбра. Нали.
turbocharged - специалист
Кривата с 1.1/-1 е с много високи температури и много стръмна за мен. Когато вън е към 5 градуса температурата на водата трябва да ти е около 35. Пробвай с 0.4/7 пък после ще я местиш нагоре или надолу.
Няма датчик за температура в стаите. Изчислява си стайна температура от външната, кривата и разни други параметри. Което значи че стайната температура на дисплея ще е точна ако нагласиш точно кривата. Ако искаш да има датчик за стайна температура трябва да монтираш стаен термостат Vitotrol.
https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... nd_product
Vitotrol 200 A жичен стаен термостат за един отплителен кръг. Свърза се с двужилен кабел към клема 145 на помпата и се въвеждат някои параметри в управлението.
gadinko - специалист
Фабричната настройка е наклон 0.6, ниво 0 Келвина.Така и направих и сега горе долу май се вписвам в ниските температури. Ако може някой да ми обясни смисъла на нивото и наклона та поне малко да знам какво цъкам из тези криви като изключим стремежа към ниска изходяща температура :roll:

Прикачен файл

1E0ED6E5-ADCA-467A-9BC2-C65D581BF4CD.jpeg

Прикачен файл

C5D43A6B-FE23-4FBA-B0E4-A3674D2C8B23.jpeg
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, не е толкова сложно за разбиране. Наклонът на кривата влияе върху скоростта на промяна на температурата на водата в зависимост от външната температура - колкото е по-голям наклона, толкова подаващата вода става по-гореща при отрицателни температури. За неизолирани къщи наклонът трябва да е по-стръмен и обратно.
Нивото пък влияе на температурата на водата при една и съща външна температура.
vrangelov - специалист
пет фев 08, 2019 11:29 pmgadinko написа:
...Ако може някой да ми обясни смисъла на нивото и наклона та поне малко да знам какво цъкам из тези криви...
Ама защо не каза по-рано, че искаш да цъкаш. Толкова писах, а то било за нищо.
gadinko - специалист
съб фев 09, 2019 10:04 amvrangelov написа:
пет фев 08, 2019 11:29 pmgadinko написа:
...Ако може някой да ми обясни смисъла на нивото и наклона та поне малко да знам какво цъкам из тези криви...
Ама защо не каза по-рано, че искаш да цъкаш. Толкова писах, а то било за нищо.
Тествам твоята схема само че при наклон 1.1 ми идва ниво -5К за да се получат тези стойности при нагласена 23 градуса стайна температура.

Прикачен файл

C76BA6E3-BD5C-4E1C-A255-B8DCC4B8C056.jpeg

Прикачен файл

5EEBE208-A055-49F3-9DD0-749B720F1A89.jpeg

Прикачен файл

1477E676-11EE-4430-9E9D-8F32A42E62BC.jpeg
turbocharged - специалист
пет фев 08, 2019 8:56 amturbocharged написа:
Когато трябва да се подгрява БГВ температурата на изходящата вода се качва до над зададената температура на БГВ. Имаш две температури БГВ една с която подгрява постоянно и една висока. Постоянната я направи 35 градуса. високата 50 градуса. Направи си седмичен и часов график на БГВ да ти подгрява водата само когато имаш нужда.
Направи си и часов и седмичен график на отоплението. Имаш възможност пак на две температури в стаите. Нормална и понижена. Примерно 23 и 20 градуса.
Няма нужда да топлиш михаля като няма никой в къщи.
Има ли ефект от промяната на кривата? Топло ли е в къщата?

Трябва да четеш повече какво сме ти писали в темата назад. То почти всичко се изчерпа вече.

Оправи ли си температурите и графика на БГВ. Защото ако подряваш БГВ до 60 градуса 24 часа в денонощието не чакай падане на сметките.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 32

Тема "високи сметки за ток с термопомпи Viessmann" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: