• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
preslav - майстор
Изведнъж, по неволя и аз се заинтригувах от темата.
Рових из нета, въртях, суках и пак докарах до форума - нещо не намирам информация как се пресмята броя на глидерите при нискотемпературното отопление. Далеч съм от мисълта да си пресмятам инсталацията сам, още по-малко искам да я изграждам сам (нищо, че форумът е "napravisam") - искам да съм подготвен с варианти защото къщата е вече готова за живеене, но никой не е мислил за отопление (не питайте защо).
Естествено, че подовото ми е най-на сърце, но нямам идея дали ще може да се реализира и с цената на какви прахоляци и прочие извращения. Конвекторите нещо не ме кефят, не ги знам колко духат, но съм сигурен, че шумят, а изискванията са за минимум шум. За сега темата за БГВ е закрита т.е. не мисля в тази посока, охлаждането е на кантар, хубаво е да го има, но на определена цена т.е. без конвектори - допустим е варианта отопление без ползване на вентилаторите и охлаждане с вентилаторите на конвекторите.
Като цяло не се интересувам от теоритични постановки (там съм що годе запознат), интересуват ме практически решения, нещо, което е вече изградено, ползва се и могат да се дадат отзиви.
шоп - майстор
пон авг 05, 2019 3:56 pmpreslav написа:
допустим е варианта отопление без ползване на вентилаторите и охлаждане с вентилаторите на конвекторите.
Това е възможно само при добре изолирана къща и силно преоразмерени конвектори.
Вкъщи съм така. 8 бр конвектори по 7.5 киловата всеки.
Ако запаля котела и водата в системата е над 40 градуса, дори при -15 навън не се включват вентилаторите. Просто има сериозна конвекция.

Обаче ако работи термопомпата на 30-32 градуса и конвекторите са на: auto и периодично се включват на мин. степен. Да кажем 5-10 мин работа за 1 час при външна под -5

Охлаждането е със сондажна вода 14-15 градуса и тогава конвкторите работят повече време особено при външна +35гр.
preslav - майстор
пон авг 05, 2019 4:15 pmшоп написа:

Вкъщи съм така. 8 бр конвектори по 7.5 киловата всеки.
Ако запаля котела и водата в системата е над 40 градуса, дори при -15 навън не се включват вентилаторите. Просто има сериозна конвекция.

Обаче ако работи термопомпата на 30-32 градуса и конвекторите са на: auto и периодично се включват на мин. степен. Да кажем 5-10 мин работа за 1 час при външна под -5
Тези 7.5 киловата при какви условия са сметнати - това е нещото, което не намирам в нета, глидерите ги дават като някаква мощност в съответствие с височината, но не се казва при каква температура на флуида са тези ватове?
andy_forresite - майстор
Глидерите може да ги гледаш при 90/70-20, демек 90 вход, 70 изход и 20°С в стаята.
При 60/50 и 20 в стаята мощността я смятай наполовина.
При 45/35° я вземи 1/4 от обявената. Пример за глидер 60 см висок със 192W. Значи при 45/35 би отдал 50W.

При конвекторите не е много по-различно. Някъде трябва да има обявено колко отдават при 60/50 и 20°С в стаята. Да речем 7500W. Става въпрос да ги поддържа постоянно. 1 час, два часа и отваряме вратата или прозореца за запазване на 20 градуса вътре в помещението, щото ще се затопли и ще развали условието за 20° в стаята. Конвекторът бичи и температурата е 20 в стаята, вход 60 и изход 50. Значи дебИтът през него е ОК.
Тогава с ТП при 35/30, както я кара Шоп, мощността му ще е ... под 2000W. Гадая в момента, не знам точно колко би била мощността на такъв конвектор. Той затова ги е взел големи - за да ги "кара" на малка температура.
шоп - майстор
пон авг 05, 2019 7:31 pmpreslav написа:

Тези 7.5 киловата при какви условия са сметнати
При 50 градуса
preslav - майстор
пон авг 05, 2019 8:34 pmandy_forresite написа:
Глидерите може да ги гледаш при 90/70-20, демек 90 вход, 70 изход и 20°С в стаята.
При 60/50 и 20 в стаята мощността я смятай наполовина.
При 45/35° я вземи 1/4 от обявената. Пример за глидер 60 см висок със 192W. Значи при 45/35 би отдал 50W.

При конвекторите не е много по-различно. Някъде трябва да има обявено колко отдават при 60/50 и 20°С в стаята. Да речем 7500W. Става въпрос да ги поддържа постоянно. 1 час, два часа и отваряме вратата или прозореца за запазване на 20 градуса вътре в помещението, щото ще се затопли и ще развали условието за 20° в стаята. Конвекторът бичи и температурата е 20 в стаята, вход 60 и изход 50. Значи дебИтът през него е ОК.
Тогава с ТП при 35/30, както я кара Шоп, мощността му ще е ... под 2000W. Гадая в момента, не знам точно колко би била мощността на такъв конвектор. Той затова ги е взел големи - за да ги "кара" на малка температура.
Започвам да навързвам нещата. Ако правилно съм разбрал (на база примера на Шоп), инсталирана е обща мощност 60 киловата, но при 90/70-20, което при 45/35-20 ще е 15 киловата, които би трябвало да са достатъчни за +/-100 квадрата жилище по нашите ширини. Принципно вече съм се насочил към марка и модел термопомпа, искрено се надявам и самият производител да е дал препоръчителни схеми на отоплителната инсталация, примерно радиатори с такава обща площ или подов контур с такава дължина или нещо подобно. Очевидно е, че информацията ще се събира на час по лъжичка и накрая всичко ще е с компромис - ще ми се компромисите да са по-малко.
шоп - майстор
пон авг 05, 2019 8:34 pmandy_forresite написа:

Тогава с ТП при 35/30, както я кара Шоп, мощността му ще е ... под 2000W. Гадая в момента, не знам точно колко би била мощността на такъв конвектор.
И аз не знам, няма данни но там някъде щом греят с много редки включваня на вентилаторите. То напоследък зими и студове няма...
пон авг 05, 2019 8:34 pmandy_forresite написа:
Той затова ги е взел големи - за да ги "кара" на малка температура.
Именно. Пък и такива изпаднаха. Моите не са нови, ами от един фалирал инвеститор от нова офис сграда.
speka_rs - майстор
Да напиша, че ползвалите алуминиеви и панелни радиатори със термопомпа казват по-добри думи за панелните.
vanku60 - напреднал
Само да вметна едно потвърждение към по-горе написаното ,че панелните радиатори се държат по-добре в нискотемпературен режим от алуминиевите.В къща със "средна" изолация съм и при температура 38-42 гр.на водата температурата в стаите е 22-24гр.Радиаторите са леко преоразмерени и котела работи без прекъсване-денонощно от ноември до март.
Hursa - майстор
Не е ли твърде ниска вътрешна температура от 20 градуса, за да разчитате необходимата топлинна мощност и загуби при такава.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Съвет за термопомпа!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: