• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
preslav - майстор
вт авг 06, 2019 1:23 pmvanku60 написа:
Само да вметна едно потвърждение към по-горе написаното ,че панелните радиатори се държат по-добре в нискотемпературен режим от алуминиевите.В къща със "средна" изолация съм и при температура 38-42 гр.на водата температурата в стаите е 22-24гр.Радиаторите са леко преоразмерени и котела работи без прекъсване-денонощно от ноември до март.
Лично на мен панелните не ми харесват по ред причини, непредвидим живот, невъзможност за добавяне или премахване на ребра, визия, в същност единственото преимущество (според мен) е цената.
Hursa - без да съм специалист в областта (то е очевадно) ще кажа СТАНДАРТ, много параметри, в много области са приведени към определени стандартни условия - спиртомерите, захаромерите, може би всички денсиметри също са калибрирани при 20 градуса, COP също е смятан при 7 градуса (незнайно защо, но е така), за останалото си има таблици за корекция, но не намерих такива за пресмятането на мощността на един глидер при различни температури на флуида и 20 градуса на околната среда.
Hursa - майстор
вт авг 06, 2019 4:56 pmpreslav написа:
СТАНДАРТ, много параметри, в много области са приведени към определени стандартни условия - спиртомерите, захаромерите, може би всички денсиметри също са калибрирани при 20 градуса, COP също е смятан при 7 градуса (незнайно защо, но е така), за останалото си има таблици за корекция, но не намерих такива за пресмятането на мощността на един глидер при различни температури на флуида и 20 градуса на околната среда.
Случая не е "стандартен", а "частен". Интересува ви на вас и на семейството ви да е комфортно. "Сметките" трябва да са съобразени с вашите изисквания и условия. Можете да пресметнете, приблизително корекцията, с "екстраполация", както е дадено по нагоре. Но трябва да се има предвид, че "сметките" са груби и да си дадете запас.
И според мен "панелните" ще са по подходящи за използването им като "нискотемпературни". При малката температурна разлика между температурата на въздуха в помещението и повърхността на "отоплителното" тяло (или топлоносителя в него) - конвекцията ще е много по-слаба, естествения конвективен поток около топлообменната повърхност ще е много по слаб. При "алуминиевите" радиатори с техните компактно разположени ребра - това обтичане е чувствително по "затормозено" и ребрата при малката температурна разлика ще работят много по не пълноценно.
preslav - майстор
ср авг 07, 2019 1:47 pmHursa написа:
вт авг 06, 2019 4:56 pmpreslav написа:
СТАНДАРТ, много параметри, в много области са приведени към определени стандартни условия - спиртомерите, захаромерите, може би всички денсиметри също са калибрирани при 20 градуса, COP също е смятан при 7 градуса (незнайно защо, но е така), за останалото си има таблици за корекция, но не намерих такива за пресмятането на мощността на един глидер при различни температури на флуида и 20 градуса на околната среда.
Случая не е "стандартен", а "частен". Интересува ви на вас и на семейството ви да е комфортно. "Сметките" трябва да са съобразени с вашите изисквания и условия. Можете да пресметнете, приблизително корекцията, с "екстраполация", както е дадено по нагоре. Но трябва да се има предвид, че "сметките" са груби и да си дадете запас.
И според мен "панелните" ще са по подходящи за използването им като "нискотемпературни". При малката температурна разлика между температурата на въздуха в помещението и повърхността на "отоплителното" тяло (или топлоносителя в него) - конвекцията ще е много по-слаба, естествения конвективен поток около топлообменната повърхност ще е много по слаб. При "алуминиевите" радиатори с техните компактно разположени ребра - това обтичане е чувствително по "затормозено" и ребрата при малката температурна разлика ще работят много по не пълноценно.
СлучЯТ е напълно стандартен! Сметките не са сметки ако са груби и ще си давам запас. Мисля, че никъде не съм споменавал думата пари, важна ми е безпроблемността. В едно видео успяха да ме убедят, че панелните са по-безпроблемни, но никак не ме убедиха, че са по-красиви, но все пак започнах да се замислям, а това е сложен процес в моята глава.
Все пак, искам да подчертая, че теорията ми е донякъде позната, интересува ме практиката, а ти очевидно нямаш такава - просто нямам време за теоритизиране, иначе ми е много приятно да си бърборим и може да продължим да го правим, но след година-две.
speka_rs - майстор
надявам се да разбираш английски :
http://www.aircon-systems.com/catalogs/ ... I_CLUB.pdf

п.с. Смятай ребро 600 мм за около 50-55 вата
preslav - майстор
чет авг 08, 2019 8:43 amspeka_rs написа:
надявам се да разбираш английски :
http://www.aircon-systems.com/catalogs/ ... I_CLUB.pdf

п.с. Смятай ребро 600 мм за около 50-55 вата
Благодаря за включването, но май си изчистих концепцията за отопление/охлаждане в конкретната ситуация. Понеже не съм говорил до сега ще споделя малко детайли, които биха избистрили представата.
Къщата не е за мен, купуват я децата в напълно завършен вид, дори килимчета и пердета има.
Няма как да ги посъветвам да си "изорат" хола и да си поставят подово, няма как да им кажа, че конвекторите са ОК - радиаторите са някакъв компромис, но без опцията за охлаждане.
Крайното решение ще е на приобретателите на дома, аз мога само да ги посъветвам, а моят съвет ще е климатик с подов топлообменник или казано с други думи https://www.antonovclima.com/shop/klima ... 1-bi-flow/ или https://www.antonovclima.com/shop/multi ... avg-e-r32/ Фирмата доставчик е без значение, второто предложение не съм разглеждал подробно, но не съм фен на МУЛТИ системите.
Съображенията ми са прости - поръчваш днес и утре се топлиш, образно казано, но разкулачване на цялата къща за месец напред+неизвестен краен резултат не ми е по вкуса.
Знам, че сега ще се включат онези, на които не им се нрави да им духат - не духа или не духа чак толкова забележимо, не е и шумно (след като влезе в режим).
Склонен съм в едно и също помещение да се сложат 2 климатика, зависи дали има някакви ограничения, но не ми се вярва да има такива.
В огромня хол е предвидено и място за камина - няма нищо по-лесно от това да предоставя наличната нафтова печка, нещо подобно на снимката https://www.olx.bg/ad/naftova-pechka-al ... 7TR6B.html Печката е 17500 BTU и може да топли целия хол, може да помага в студени дни, може да се ползва само за кеф.
Стаите на горния етаж ще са със самостоятелни климатици, топлата вода ще е от бйлер/и.
За сега това са ми вижданията, за после ще оставя младите да мислят по-добре от мен.
speka_rs - майстор
Колега разораването за подово найстина не е най-добрата идея.По лесно и ефтино от климатиците няма!!!
Далаветата от термопомпата е, че можеш да пренасочваш топлина там, където трябва и където не ти трябва да я ограничаваш.
Другото си е за собствен кеф, а той цена няма.
пон яну 21, 2019 10:26 amspeka_rs написа:
Няма как моето добро да е добро и за теб. Трябва да кажеш каква ти е най-важната цел :

- дали ниска цена на системата със максимално нови компоненти
- дали искаш повече глезотийки

При мен беше да имам ниска цена на отопление при използване на радиатори ( не ми харесва нещо да ме духа) и за това тръгнах по този път.
Като не ме кефеше и идеята, че повечето оригнални термопомпи около 6-8 кВ са със външни топлообеници. За това преработен Дайкин и сега съм щаслив от което. Системата е със големи радиатори си работи на едни прилични 50-40-22 градуса, което ще ми позволи да имам на малко по късен етап да имам закачен бойлер със серпенина.

Това е моето мнение, не го налагам на никого, ако имаш път към Русе обади се да ти покажа как бачка машината.
speka_rs как да се свържа с теб.Благодаря
Здравейте. Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа. Шише ракия за отзовалия се. Искам да отоплявам 2 и 3 мансарден етаж от къща с термопомпа. Първия се отоплява на пелети и сега сме решили да пробваме с термопомпа. Къщата ще се отоплява с конвектори, които да са изчислени да топлят дори при нискотемпературна система. Сега важните неща. Къщата е в стара планина. 100 кв метра на етаж с височина 2.50 и мансарден етаж със средна височина 1.90. Покрива е след основен ремонт,направен е по системата вентилиран покрив с всички мембрани и каменна вата между гредите 14см( с коефициент на преминаване 0.34) и стъклена 5 см (0,34) върху цялата площ. Къщата е тухлена зидана с единични тухли и гредоред. Между гредите на първи и втори етаж има каменна вата. Всички стени са с предстенна обшивка с гипскартон. Като на северната страна има и изолация 5 см стъклена вата 0,36. Април месец предстои и слагане на каменна вата на фасадата. Най вероятно 14-16 см не е решено още. Прозорците са стандартни 3 крилни 9 на брой. С 5 камерна дограма с двоен стъклопакет (4сезона+бяло). Въпроса Ми е по колко вата трябва да умножа за да получа ват за кубичен метър площ за да си сметна стая по стая. Благодаря предварително. Шишето ви чака.
speka_rs - майстор
вт фев 23, 2021 9:05 amМ.V написа:
Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа.
Имаш отговор в първата тема която писа. И Л.С.
вт фев 23, 2021 9:24 amspeka_rs написа:
вт фев 23, 2021 9:05 amМ.V написа:
Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа.
Имаш отговор в първата тема която писа. И Л.С.
Благодаря. Ще го погледна сега ако кажеш и къде да изпратя шишето. 😂
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Съвет за термопомпа!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: