• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
nolkov - специалист
Привет,
Предстои ми покупка на термопома за отопление на къща (два етажа по 60 в2 или общо около 350 м3). Заради цената съм се насочил към тези на Елдом 13 КВ с буфер 120 л. - https://eldominvest.com/bg/product/532.html
Сега почнах да се плаша от мнения във форуми казващи, че с подово и термопомпа човек не може да се стопли. Аз изводи и разводки за конвектори не съм и не искам да слагам. Къщата е нормална железобетонна конструкция, Поротерм тухли 25 см (не леките), 10 см. вата 130 кг/м3 плътност. Дограмата е добра, алуминиева 7 камерна с троен стъклопакет.
Моля за съвет да кажете дали някой има впечатления от тези термопомпи. От хора в Елдом знам, че всичко им е Панасоник. Предлагат ги от няколко години, но досега не съм чул/говорил с някой който ползва.
Ще съм благодарен за съвет/мнение.
Поздрави!
nolkov - специалист
...едно допълнение относно въпросът - нагревателите къде се слагат за термопомпата в буферният съд или някъде другаде?
вт фев 23, 2021 9:05 amМ.V написа:
Здравейте. Моля за съдействие за изчисляване на термопомпа. Шише ракия за отзовалия се. Искам да отоплявам 2 и 3 мансарден етаж от къща с термопомпа. Първия се отоплява на пелети и сега сме решили да пробваме с термопомпа. Къщата ще се отоплява с конвектори, които да са изчислени да топлят дори при нискотемпературна система. Сега важните неща. Къщата е в стара планина. 100 кв метра на етаж с височина 2.50 и мансарден етаж със средна височина 1.90. Покрива е след основен ремонт,направен е по системата вентилиран покрив с всички мембрани и каменна вата между гредите 14см( с коефициент на преминаване 0.34) и стъклена 5 см (0,34) върху цялата площ. Къщата е тухлена зидана с единични тухли и гредоред. Между гредите на първи и втори етаж има каменна вата. Всички стени са с предстенна обшивка с гипскартон. Като на северната страна има и изолация 5 см стъклена вата 0,36. Април месец предстои и слагане на каменна вата на фасадата. Най вероятно 14-16 см не е решено още. Прозорците са стандартни 3 крилни 9 на брой. С 5 камерна дограма с двоен стъклопакет (4сезона+бяло). Въпроса Ми е по колко вата трябва да умножа за да получа ват за кубичен метър площ за да си сметна стая по стая. Благодаря предварително. Шишето ви чака.
По 60 вата на кубик,мисля че няма да имаш проблеми за ниско-температурна система.Аз така съм смятал при мен и не съм имал проблеми,вече седма година я ползвам.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ш'шето рикия е твойо :wink:
пон яну 09, 2023 7:06 pmLazarGanev написа:
Ш'шето рикия е твойо :wink:
Благодаря но ти го отстъпвам понеже всичко което съм направил по темата в къщи е благодарение на теб и на още някои други във форумите,без да се шегувам. Някой друг път ще пиша понеже сега няма време. Регистрирах се за да мога да споделя за това което съм направил и писах преди известно време но след като се опитах да кача снимки всичко се изтри и за това се отказах да го набирам отново , но обещавам че ще пиша.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 09, 2023 11:11 pmmechevdam написа:
всичко което съм направил по темата в къщи е благодарение на теб и на още някои други във форумите,без да се шегувам. Някой друг път ще пиша понеже сега няма време. Регистрирах се за да мога да споделя за това което съм направил и писах преди известно време но след като се опитах да кача снимки всичко се изтри и за това се отказах да го набирам отново , но обещавам че ще пиша.
Това звучи малко като "Ти си виновен за всичките поразии, дето направих в къщи! Исках да ги покажа, но всичко се изтри и съм бесен! Но ти ще ми паднеш някой път!" :-D
Привет,
Не знам защо го възприемаш по този начин. Сега да ви споделя и аз какво съм направил. Преди 7 години преминах на газ,смених си радиаторите със стоманени на Корадо-Стражица , те в сайта имаха таблица и по таблицата си ги сметнах точно по 60 вата за кубик. Монтирах си газов котел Бош конденз 2-12, понеже имам и котелно си го взех с отделен бойлер със серпентина(така препоръчваха почти всички по форумите вкл. и ти Лазаре) .така карах 6 години и бях изключително доволен защото за това време не съм плащал сметка (а това беше само 2-3 пъти) повече от 200лв. в което се включва и топла вода. За къщата-живея в град до Пловдив, 2 етажа по 75 кв. изолация пвц дограма на втория етаж и дървена със стъклопакет на първия. Къщата е калкан и имам стени на юг,север и изток.-общо 6 стаи с тоалетна и баня на всеки етаж+ вана която се ползва 3 пъти в седмицата задължително. След като миналата година започна гаврата с цената на газа реших да си направя и термопомпа от климатик. Да отбележа че съм се занимавал около 10 год. С монтаж на климатици и си имам малко понятие от това. Машината мк е Мидеа 24 с 410А модел от преди 2 години ,купих го нов специално за целта.След като си го преправих го монтирах на съществуващата ми система като байпас на входящата вода на котела с цел ако трябва той да помага в по-студеното време на термопомпата.Имам горчив опит от това жена ми да бара по системата за това исках всичко да работи без да се бара нищо по системата а само да се настройва стайната температура чрез вътрешен датчик на котела и дистанционното на климатика. Поради тази причина вместо кранчета на байпаса съм сложил възвратни клапани за вода които да определят посоката на циркулация. По този начин ми работят термопомпата и котела заедно а и всеки по отделно без да има проблеми и без да си пречат.От февруари 2022 съм с термопомпата,тази година до момента също и не съм я спирал от около 4 месеца,направил съм си всичко по график със приложението за климатика и с температурния датчик на котела. Отоплям винаги цялата къща дори и да не съм в къщи-по Коледа ни нямаше за около седмица и дори не съм намалял температурата.Системата си работи безпогрешно и ми харчи 900вата на час за да поддържа 22,5 градуса. За това съм сигурен защото имам инвертор за фотоволтаиците и там следя с точност консумацията на ток. И за накрая ви казвам че не съм направил никакви поразии в къщи а много се радвам че всичко ми работи по този начин и всичко съм направил благодарение на прочетеното в този и много други форуми.Ако някой ми каже как да кача снимки , ще кача но ми дава че размера на файла е голя, ако имате въпроси ще отговоря. Чао за сега!
LazarGanev - "Велик майстор"
Майтапя се, радвам че чсичко е ОК и си доволен. Снимните първо ги ресайзваш/преоразмеряваш с някоя програма.
вт яну 10, 2023 1:44 pmLazarGanev написа:
Майтапя се, радвам че чсичко е ОК и си доволен. Снимните първо ги ресайзваш/преоразмеряваш с някоя програма.
Гадно,пиша от телефона.С каква програма
nasttii - специалист
вт яну 10, 2023 1:46 pmmechevdam написа:
вт яну 10, 2023 1:44 pmLazarGanev написа:
Майтапя се, радвам че чсичко е ОК и си доволен. Снимните първо ги ресайзваш/преоразмеряваш с някоя програма.
Гадно,пиша от телефона.С каква програма
Качвай тук и после пейсвай линка imgbb.com
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Съвет за термопомпа!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: