• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не е добра изолацията - 5см на топки без мазилка. В момента ТП е вързана директно към подовото без буфер. Нямам задвижки, чрез дебитимерите съм регулирал желания баланс на температурите в стаите. Помпата за подовото се пуска есен и се спира след края на отоплителния сезон, като стайната температура се регулира чрез периодична промяна нагоре/надолу на температурата на водата в системата. Имам бойлер 200л, но само соларен.
fox_vt - майстор
Мда това също е проблем хем ТП да работи възможно най нискотемпературно хем да топли и бойлера. Май някаква схема със ел доподгряване с график друго нищо не измислям освен високотемпературна ТП.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не мисля, че има смисъл да правя нещо повече за БГВ. Соларът си работи когато има слънце, доподгрявам на ток. Управлението на ТП не позволява отделен режим за БГВ, но дори и да сменя ТП с купешка, пак няма да стане, понеже бойлерът е в жилището, ТП е 3 етажа надолу, а има пуснати само 2 тръби. Така че решението съм го взел - ТП ще се ползва само за отопление и охлаждане (с конвектори). Като се топлех с котела можех да го ползвам за доподгряване на бойлера, но сега - не.
radius - майстор
Аз в момента се грея с 30 подаваща 27 връщаща. Вън е 1°, вътре 23 хол, 21 всичко останало. 2 етажа по 80кв.м. външно. Консумация 800w, средно за денонощието 700w(но вчера беше към 6°. Гъста мъгла от снощи до сега, та един вид дефростите хич не са страшни. ;)
Всичко е супер. :drinkers:
Boris.r.ivanov - помощник
Здравейте отново. Вчера ходих до елтерм. Обясниха ми, че напрактика си взимам LG защото само кутията, топлообменнкма и цирк. помпа не са оригиналните. Цената ма термопомпа 9kw със циркулационна помпа, 3kw ел. нагреватели и монтажа около 7000 български лева. В интернет гледам втора употреба Mitsubiahi по 3000 лева 12kw и се чудя малко. Някой знае ли къде осврн в olx се предлагат термопомпи втора упогреба.

Да ви попитам и за подовото нещо. Някъде из постовете на форумите четох че топлината се разпределя под формата на V от центъра на тръба на 90-ако приемеме нагоре за нула единият лъч на 45, а другия на 315 градуса. Играх си да начертая да кажеме схема на аутокад и излизи, че при 10cm отстояние на тръбите и 5 cm замазка тези линии не се засичат, а про 8 cm се засичат малко преди повърхността. На теория би трябвало с по ниска температура на водата да се постига желаната температура на замазката. Дали е така?
Друго, което искам да ви питам. Може ли след колекторите с дебитометрите да се слагат др колектори за разделяне кръговете на помещенията - например имаме 3 стаи-една 20,една 15 и една 10 квадрата. Слагаме троен колектор с дебитометри, опъваме една тръба до стаята и в стаята с обикновен месингов колектор без кранчета-само разклонител, разделяме на желания брой кръгове примерно за 20кв на 4,за 15 на 3,за 10 на 2 и чрез дебитометрите настройваме примерно 10, 5 и 7.5 литра дебит към отделните помещения. Така си го представям, че кръговете ще са с по малка дължина и с една ел задвижка ще се контролита цялото помещение.
Virtex - майстор
чет яну 24, 2019 7:47 pmLazarGanev написа:
като разтоянието от външното тяло до подовото е около 20м в едната посока
20 метра ? Къде си я закарал тази термопомпа :-D

Това значи ли, че ако се пренебрегнат загубите тялото може да е по-далеч, съобразно къде е по-удачно, а не къде по-близко ? Или е препоръчитлно пътя да е малко, а при теб е по-скоро частен случай ?
fox_vt - майстор
Пътя трябва да е най малко 3 метра. Иначе на 20 метра не са кой знае какви загуби.
LazarGanev - "Велик майстор"
Извинявам се, недоглеждане, трябвало е да пиша вътрешното тяло. То разстоянието е едно и също, щото външно и вътрешно тяло си опират гърбовете, но жилището ми е 3 етажа нагоре от котелното, и още толкова хоризонтална част. Но разхождам вода, а не фреон.
jekasus - майстор
На последния обект, дето има монтирана термопомпа, пътя между вътрешно и външно грубо 12-15 метра.
Това проблема или нормално? Просто странично интересно :-D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Съвет за термопомпа!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: